Memur-Sen Muğla İl Temsilcisi Önder Uçak: “Duruşumuz ile Türkiye kazandı”

Bu haber 29 Ağustos 2017 - 0:53 'de eklendi ve 694 kez görüntülendi.

Memur-Sen Muğla İl Temsilcisi Önder Uçak 4. Dönem Toplu Sözleşmesi ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayımladı. Uçak açıklamasında, “Duruşumuz ile Türkiye kazandı” dedi.

Metin Karakoç

Memur-Sen Muğla İl Temsilcisi Önder Uçak 4. Dönem Toplu Sözleşmesi ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayımladı. Uçak açıklamasında, “Duruşumuz ile Türkiye kazandı” dedi.

Masada varılan uzlaşma ile ülkemizde yaşanabilecek önemli bir gerginlik ihtimaline son verildiğine dikkati çeken Uçak, “Atılan imzalarla 5 milyonu aşkın umudunu yitirmiş insan yerine 20 milyonu aşkın umudu, huzuru ve mutluluğu desteklenmiş insan kitlesinin varlığına gerekçe oluşturulmuş. Türkiye’nin reel şartları içinde mümkün olan en yüksek rakamlara imza atılmıştır. İmza altına alınan 4. Dönem Toplu Sözleşmesinde 45 maddesi genel, 213 maddesi hizmet kollarının olmak üzere toplam 258 maddede bağıtlanan kazanımlar elde edildi. Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2018 yılında yüzde 7,64; 2019 yılında yüzde 9,20; iki yıllık toplamda kümülatif yüzde 17,54 zam oranlarıyla 36 milyar lira pay kamu görevlilerine aktarılacaktır” ifadelerine yer verdi.

Uçak açıklamasına şöyle devam etti:

“Toplu sözleşme masasının Yetkili Konfederasyonu Memur-Sen 1 Ağustos 2017 günü başlayan,   2018 ve 2019 yıllarını kapsayacak olan 4. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerini yüzdelik zammın dışında; Taban Aylığa zam, Refah Payı ve Enflasyon farkı ile çalışanların ve emeklilerin vergi kesintisi kaynaklı maaş kayıplarının giderilmesinin yanı sıra kümülatif olarak maaşlara en düşüğü yıllık yüzde 16.60, iki yıllık yüzde 38.52 oranında zam yapılmasını içeren kamu emekçisi ve emeklisinin de yüzünü güldürmek için üç alternatifli bir teklifle masaya oturmuştur. Kamu İşveren Heyeti ilk teklifini 2018 için 3+3 ve 2019 için 3+3 olarak açıklamıştır. Emek hareketinin temsilcisi Memur-Sen’ de “Bu Teklife Kapalıyız” kartını gösterdikten sonra  “Cebimiz de kapımız da açık, yeni bir teklif bekliyoruz” cevabıyla o günkü oturumu sonlandırmıştır. Sonrasında Sayın Başbakanımızla ve Sayın Cumhurbaşkanımızla taleplerin yerindeliği ve kamu çalışanları açısından önemi paylaşılmış, Memur Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve Memur-Sen il Başkanları ile de istişare toplantıları sürdürülmüştür. Müzakere sürecinin son günü olan 21 Ağustos’ta Kamu İşveren Heyeti son teklifini 2018 için 3,5 + 3,5, 2019 için 4+5 olarak açıklamıştır. Ancak Memur-Sen’e bağlı sendika genel başkanları ile yapılan istişareler sonucunda bu teklifi de “Müzakere edilebilir ancak imza için yetmez” diyerek geri çevirmiş, sunulan teklifin artırılmaması durumunda imza atılmayacağı kesin olarak ifade edilmiştir. Gecenin ilerleyen saatlerinde Kamu İşvereni son teklifini 0,5 puan daha artırarak Türkiye’nin zorlu dönemlerden geçtiği bu süreçte kamu çalışanlarıyla uzlaşma isteğini yenilemiştir. Limitlerin sonuna kadar zorlandığı görülmüş, iyi niyetli bu yaklaşıma iyi niyetle karşılık verilmesine karar verilerek nihayet uzlaşma sağlanmıştır.”

Memur-Sen’in görüşmeler esnasında dik duruşunu bozmadığını anlatan Uçak, “4. Dönem Toplu Sözleşme masasındaki Memur-Sen’in teklifleri, kararlılığı ve daha önceki toplu sözleşmelerdeki kazanımları ile beklentisi yüksek olan bazı kamu çalışanlarının hayal kırıklığı yaşaması, Memur-Sen’in artık kendisi ile yarıştığı ve her zaman daha iyisini yapmakla yükümlü olduğunu göstermektedir. Ancak en fazla hayal kırıklığına uğrayan kitlesel eylemlerle sokakların ısınmasını isteyenler oldu. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu zorlu süreç, tamda 28 Şubat’ta Rahmetli Erbakan ve hükümetinin düşürülmesine yönelik beşli çete merkezli destek oluşumlarını hatırlatıyor. Bugün ise 15 Temmuz İşgal girişimini yaşamış Türkiye, halen bölgesindeki barışın, huzurun, istikrarın tesisi için içte ve dışta terör örgütleri ve onların arkasındaki küresel güçlerle mücadele ediyor. Resmin tamamını görmeliyiz, Türkiye’ye tuzakların kurulduğu bir dönemde, milletimizin huzuru tercih edilerek, taviz verilen taleplerimiz alacak hanesine yazılmıştır. Bu yönüyle hakem heyetine gitmeksizin uzlaşmayla neticelenmesini önemli buluyoruz. Önceki yıllarda yetkili olan sendikaların ‘memuru sattınız’ şeklindeki ifadeleri ise kendi imzaladıkları zam oranları incelendiğinde hafıza sorunu yaşadıklarının açık göstergesidir. Enflasyonun yüzde 10’u geçtiği dönemlerde, imza attıkları yüzde 2+2’lere, 3+3 gibi artışlara başarı diyenlerin bugün ürettiğimiz kazanımlara dil uzatmalarını gayri ciddiliğin son sürümü olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek isteriz. Salt ücret sendikacılığıyla değil, değer sendikacılığıyla da farkını ortaya koyan Memur-Sen hiçbir şart altında duruşunu bozmamıştır. 28 Şubat’ın kirli sayfalarının yırtılıp atılmasında, başörtüsü zulmünün kaldırılması için toplanan 12 milyon 300 bin imzada, 27 Nisan e-muhtırasından 15 Temmuz ihanetine, Gezi tertibinden 17-25 Aralık kumpasına kadar her konuda milletin yanında saf tutan duruşumuzdan taviz vermediğimiz gibi memurun haklarını sonuna kadar savunma ve kazanımları en üst düzeyde elde etme duruşumuzdan da taviz vermedik, vermeyiz” dedi.

Uçak açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Memur-Sen değerleriyle, duruşuyla özgün ve özgür sendikacılığın temsilcisidir. Sadece toplu sözleşme sürecinde değil, sonrasında da kamu görevlilerinin kazanımlarını artırmak için durup dinlenmeksizin çalışmaktadır. Memur-Sen’i güçlü kılan değerleri ve üyeleridir. Değerlerimize sahip çıkıyor, üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu kazanımların elde edilmesine fedakârlıklarıyla katkı sunan teşkilatımız, sendikalarımızın yönetim kurulları ve başkanları ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, 4. Dönem Toplu Sözleşmesinin bütün milletimize ve kamu görevlilerine hayırlar getirmesini diliyoruz. Kamu görevlilerini ve üyelerimizi doğru bilgilendirmek adına ürettiğimiz kazanımlardan bazılarını bu vesileyle izah etmekte fayda görüyoruz. İmza altına aldığımız Toplu Sözleşmede 45 maddesi genel, 213 maddesi hizmet kollarının olmak üzere toplam 258 maddede bağıtlanan kazanımlar elde ettik.

Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2018 yılında yüzde 7,64;  2019 yılında yüzde 9,20; iki yıllık toplamda yüzde 17,54 zam aldık İki yıllık toplamda 36 milyar TL pay kamu görevlilerine aktarılacak. 3+3+3+3 olarak sunulan ilk teklifte 27 milyar olan bütçe payını 9 milyar TL artırdık. Sunulan ilk teklifte yüzde 12,5 olan oranı yüzde 17.54’e çıkararak yüzde 40 oranında bir artış sağladık. Zam oranlarının enflasyonun altında kalması halinde aradaki fark kadar enflasyon farkı zammı maaşlara yansıtılacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.