Memur-Sen gazeteciler ile bir araya geldi

Bu haber 12 Ocak 2016 - 22:16 'de eklendi ve 529 kez görüntülendi.

UÇAK: “GAZETECİ KAMU VİCDANININ SESİDİR” MEMUR-SEN MUĞLA İL TEMSİLCİSİ ÖNDER UÇAK, 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDENİYLE MENTEŞE’DEKİ BASIN MENSUPLARI İLE BİR ARAYA GELDİĞİ TOPLANTIDA, BASIN ÇALIŞANLARININ ÇOĞUNLUĞUNUN SENDİKAL HAKLARDAN YOKSUN VE ALIN TERLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMADIKLARINI AÇIKLADI.10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Menteşe’deki basın mensupları ile bir araya gelen Memur-Sen İl Temsilcisi Önder Uçak, basın çalışanlarının çoğunluğunun sendikal haklardan yoksun ve alın terlerinin karşılığını alamadıklarını söyledi.
İlkay Yıldız
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamak amacıyla Menteşe Öğretmenevinde Menteşe’de görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya gelen Memur Sen İl Yönetimi özgür ve tarafsız basının demokrasinin gelişimine katkı vereceğini açıkladı.
Gazetecinin kamu vicdanının sesi olduğunu açıklayan Memur-Sen İl Temsilcisi Önder Uçak, “Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir basın, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biridir. Özgür ve tarafsız bir basın, demokrasiyi güçlendirirken, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasına, halkın gerçekleri öğrenmesine, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine de değerli katkılar yapar. Basın mensuplarının sorumluluklarını yerine getirebilmelerinin en önemli şartı, basın özgürlüğünün sağlanması ve korunmasıdır. Basın, görevini sürdürürken, evrensel meslek ilkelerini hayata geçirmeli, kamu yararını, özel hayata saygıyı, hukukun temel ilkelerini üstün tutan bir anlayışta olmalıdır. Bu yaklaşımın, basına güveni sürekli kılacağı gibi, basının itibarını da daha yukarılara taşıyacağı muhakkaktır. Basın çalışanları, çok önemli ve ağır bir görevi, karşılaştıkları onca zorluğa rağmen fedakârlıkla sürdürmektedir” dedi.
Gazetecilerin görevlerini yerine getirmek için büyük fedakarlıklar yaptıklarını kaydeden Uçak şunları söyledi:
“Mesleğin yıpratıcı ve çetin şartlarına rağmen dünyanın farklı bölgelerinde, çatışmalarda, savaşlarda, can güvenliklerini de tehlikeye atarak haber peşinde koşan gazeteciler gerçekten saygıyı ve takdiri fazlasıyla hak eden bir anlayışla görevlerini yerine getirmektedir. Çalışan gazetecilerin haklarının korunması, daha iyi imkânlara kavuşturulmaları, güzel şartlarda hayatlarını, mesleklerini en iyi şekilde yapmalarını sağlayacaktır. Kamuoyunu bilgilendirme, haber verme ve halk adına denetim yapma gibi son derece önemli görevler yürüten basın çalışanlarına, demokrasinin tüm kurumlarıyla yerleşmesi açısından da önemli görevler düşmektedir. Bu önemli görevi yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin ve özellikle yerel basınımızın çalışanları düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilgilendirmek için verdiği mücadele takdire şayandır. Ancak sendikal örgütlenme oranının düşük olduğu, iş güvencesinin olmadığı ve alın terinin karşılığının alınamadığı sektörde öncelikli konu sendikal örgütlenme olmalıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak, bugünün, sendikal örgütlenmenin önünün açıldığı, sosyal ve ekonomik hakların teslim edildiği bir gün olmasını temenni ediyoruz. Basın meslek ilkelerine bağlı hareket ederek, mesleki ve toplumsal hassasiyet içinde çalışmalarını sürdüren gazetecilerin gününü kutluyor, basın mensuplarının tekrar ‘bayram’ yapmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını temenni ediyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarına Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.