Meme kanserinde en önemli tedavi erken teşhis

Bu haber 10 Ekim 2014 - 23:45 'de eklendi ve 971 kez görüntülendi.

memeekanseriMuğla Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Menteşe Belediye Başkanlığı iş birliği ile Muğla İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezinde ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme’ konferansı düzenlendi. Konferansta konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Okay Nazlı, meme kanseri tedavisinde erken teşhisin önemli olduğunu söyledi.
Hafize Ataseven
Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Menteşe Belediye Başkanlığı iş birliği ile Muğla İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezinde Meme Kanseri Bilinçlendirme konferansı düzenlendi.
‘Anne sütü, en doğal ve en temiz besindir’ sloganı adı altında düzenlenen konferansa Muğla Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, doktorlar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencileri ve öğrenci velileri de katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Okay Nazlı ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Özgür Tanrıverdi meme kanserinde teşhis, tedavi konularında katılımcıları bilgilendirdi.
Erken teşhis önemli
Konferansta Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Okay Nazlı, meme kanseri ve erken teşhisin hayati önemi hakkında hazırlanan slayt gösterisi eşliğinde konuşma yaparak, meme kanseri hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Erken teşhisin her kanser türünde olduğu gibi, meme kanserinde de ilk ve en önemli adım olduğunu kaydeden Nazlı, “Tedavi aşamasında kullanılan birçok yöntem ve ilaç zaten var. Bizim için asıl önemli olan, hastalığın henüz başındayken, iç organlara ve memenin tamamına yayılmadan teşhis edilerek ilerlemenin durdurulmasıdır. Hastanın kendi kendini muayene etmesi ve gözlemlemesi bizim için ve hastalığın tedavisinin başarıyla sonuçlanması adına hayati önem taşımaktadır. Yapılan bu tarz etkinliklerle halkımızı, kadınlarımızı, genç kızlarımızı meme kanseri karşısında bilinçlendirerek dikkat çekme amacındayız” dedi.
Daha sonra konuşan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Yardımcı Doçent Doktor Özgür Tanrıverdi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesinde Onkoloji bölümünde tek başına görev aldığına dikkat çekerek, bu durumun hem hastane çalışanları, hem hastalar hem de hasta yakınları açısından zor ve yorucu bir durum olduğunu söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Melike Onur 12 Ekim 2014 / 08:55

Bencede bir meme kanseri hastası olarak erken teşhisin önemi büyük bunu tedavi sürecimde dahada iyi anladım,Dr Özgür Tanrıverdi’nin dediği gibi hastanenin onkoloji bölümde tek doktor olmasından dolayı bayağı bir yoğunluk yaşanıyor.Doktorumuz elinden geleni yapsada o sürede onca hastaya nasıl cevap veriyor kendim bile gözlemleyip şaşırmaktayım.Bizim gibi hastaların esasen ne sabrı ne anlayışı var ama doktorumu gördüğümde bu ruh halim değişiyor,iyiki öyle bir doktorum var ve dilerim onun yükünü hafifletecek başka onkolog doktorlarıda hastene/üniversite bünyesine katar.