MELSA haklarının peşinde « Hamle Gazetesi

MELSA haklarının peşinde

Bu haber 12 Haziran 2014 - 0:24 'de eklendi ve 1.074 kez görüntülendi.

melsaaaMuğla Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı ve MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, Büyükşehir kurulurken Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun Büyükşehir’e devrettiği Valilik kuruluşu MELSA’nın (Muğla El Sanatları Ltd. Şti) devirden önce gelir getirici turistik yerlerin sözleşmelerinin fesih edilmesine tepki gösterdi. MELSA ile birlikte devredilmeyen Ölüdeniz, Akçapınar ve Akbük Plajları işletmesini isteyen MELSA Başkanı Kayı “Yapılanlar hukuki değil. İdare Mahkemesi’ne başvurduk” dedi.

Özcan Özgür

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı ve MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, Büyükşehir kurulurken Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun Büyükşehir’e devrettiği Valilik kuruluşu MELSA (Muğla El Sanatları Ltd. Şti) devirden önce gelir getirici turistik yerlerin sözleşmelerinin fesih edilmesine tepki gösterdi. MELSA ile birlikte devredilmeyen Ölüdeniz, Akçapınar ve Akbük Plajları işletmesini isteyen MELSA Başkanı Kayı “Yapılanlar hukuki değil. İdare Mahkemesi’ne başvurduk” dedi.

Konu ile ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı ilk toplantısında meclis üyelerini bilgilendiren MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Kayı, daha önce konu ile ilgili bazı gazetelerde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtirken, “Basında çıkan ‘Muğla Valiliği, Büyükşehirden Mal kaçırdı’ tanımı bana ve yönetim kurulumuza ait değildir. Böyle bir söz bize yakışmaz. Bunlar gazetecilerin konuya müdahil olduktan sonra kendi değerlendirmeleridir. Tabi ki bu olan bitenin bir tanımı var. Yapılanlar hukuki değil” diyerek süreci şöyle anlattı:

“6360 Sayılı Yasa ile ilgili olarak devir, Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu 10 Mart 2014 tarihinde toplanıyor. Komisyon Başkanı ve Vali beyin imzasıyla MELSA şirketinin yasada ön görüldüğü gibi bütün hak, alacak ve borçlarıyla Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği görülüyor. MELSA Bütün hak, alacak ve borçlarıyla devredilmiştir. Yine 6360 sayılı yasa İl Özel İdareleri 1 ay içerisinde ellerinde bulunan taşınır, taşınmaz ne varsa bunu devir, tasfiye ve paylaştırma komisyonuna bildirirler diyor. Aynı madde de ‘bu idarelerin taşınmazların satışı, kiralanması için mutlaka İç İşleri Bakanlığı’ndan izin alınması gerekiyor’ da deniliyor. Yani İl Özel İdaresi bir taşınmazını 5 liraya kiraya vermek durumunda kalırsa, mutlaka İç İşleri Bakanlığından izin almak zorunda kalıyor. 21 Mart 2014 tarihinde hiçbir gerekçe ortada yokken 14 seneden bu yana MELSA tarafından çalıştırılan Ölüdeniz Tesisleri ile ilgili protokol karşılıklı olarak fes edildi deniliyor. Dikkatinizi çekmek istediğim şudur ki protokolü imzalayanların bir tanesi, bu şirketin müdürler kurulu başkanıdır.”

“Şirket aciz duruma düşürülmüştür”

Dönemin Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köken’in MELSA Müdürler Kurulu Başkanı olarak attığı imza ile fesih edilen protokol çerçevesinde MELSA’nın gelirlerinin yüzde 84’ünün bir kalemde çizildiğini Belirten Yavuz Kayı, “Belediyemize devredilen MELSA böylelikle iş yapamaz, aciz bir duruma düşürülmüştür. 21 Mart günü fesih protokolü imzalanıyor, seçimlere 9 gün var. Yani şirketin yüzde 75’inin sahibi Büyükşehir Belediyesi olurken, 3 Nisan 2014’de, yani seçimden iki gün sonra herhalde çok özellik arz eden bir durum bu ki, Valiliğe yazı yazılarak fesih işleminin bir protokole bağlandığı ifade ediliyor. Bizim MELSA Yönetim Kurulumuzun altında Muğla’ya Hizmet Vakfı’nı temsilen Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köken’in de imzası ve şerhi yer alıyor” diyerek şöyle devam etti:

“O şerhte ‘söz konusu protokol incelendiğinde, idarenin (Yani Bakanlığın) gerek gördüğünde tek taraflı, fesih hakkı olduğu ve ayrıca ilimiz adına tarafında Muğla Valiliği olduğundan dolayı hem MELSA’nın yetkisiz olması hem de bakanlığın tek taraflı fesih yetkisi nedeniyle bu karar uygun değildir’ ifadesi yer alıyor. Bizde bunu merak ediyoruz. Fesih edilen protokolde madem bakanlık yetkili, bu protokolde valinin neden imzası var? Bunu anlamak için hukukçu olmaya gerek yok. Ya kardeşim bunlar karşılıklı olarak iradelerini beyan etmişler. Onun için biz bunu fesih ettik diyorlar.”

“Bu yapılanların hiç biri hukuki değil”

Muğla İl Özel İdaresi’nin faaliyette olduğu yıllarda yüzde 25 hissesi Muğla Valiliği Hizmet Vakfı’na ve yüzde 75’i Muğla İl Özel İdaresi’ne ait şeklinde faaliyette iken MELSA’nın işletmekte olduğu turizm alanlarının bugün de MELSA tarafından işletilmesini savunan Yavuz Kayı, konuyu yargıya taşıdıklarını belirtirken devir sırasında yapılanlar için “Bu yapılanların hiç biri hukuki değil.  Eğer biz hukuk devletiysek, bu yapılanların hiç biri hukuki değil. Ben bunları söylemek istemiyorum ama bu işin akışına göre MELSA’nın kaynaklarının ‘Sosyal Sorumluluk Projesi’ adı altında nerelere sarf edildiğini buraya getirip tek tek önünüze sereceğim” dedi.

Melsa alacaklarını istiyor

Bu arada MELSA’nın yüzde 25 hissesine sahip olan Muğla Valiliği Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın ‘Sosyal Sorumluluk Projeleri’ adı altında 830.590.40  TL borçlandırıldığı anlaşıldı. Bu rakamın 563.487.00 TL’nın dönemin Valisi Fatih Şahin’in arkadaşı olduğu söylenen eski manken Murat Başoğlu’na ait ‘Takunya Firması’na Muğla’nın tanıtımı için yaptırılan hediyelik eşyalar fincan, tabak, bardak için ödenen para olduğu öğrenildi.

MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı bu konuda da muhataplarına yazı çıkardıklarını ve 830.590.40 TL’nın MELSA’ya iade edilmesini aksi taktirde icraya başvuracaklarını kaydetti.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.