Mehmet Nil Hıdır çiftçilerle bir araya geldi « Hamle Gazetesi

Mehmet Nil Hıdır çiftçilerle bir araya geldi

Bu haber 01 Şubat 2019 - 2:25 'de eklendi ve 1.488 kez görüntülendi.

AK Parti Muğla Büyükşehir Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır ilçe ziyaretlerine devam ediyor. Başkan Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, Köyceğiz, Fethiye’de çiftçiler ile bir araya geldi.

Metin Karakoç

AK Parti Muğla Büyükşehir Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır ilçe ziyaretlerine devam ediyor. Başkan Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır, Köyceğiz, Fethiye’de çiftçiler ile bir araya geldi.

Mehmet Nil Hıdır ve beraberindekiler ilk olarak Köyceğiz’de Ziraat Odası’nda yönetim kurulu üyeleri ve çiftçiler ile bir araya geldi. Köyceğiz Ziraat Odası Başkanı Şaban Ali Çetin’i makamında ziyaret eden Başkan Adayı Hıdır burada yaptığı konuşmada “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Muğla’yı seviyor. Adaylarımız Muğla için çalışmaya hazır. Tüm adaylarımız bizim gibi ziyaretlere başladı ve devam ediyor. Bizler önce ilçe ilçe gezerek taleplerinizi alıyoruz ardından taleplerinize cevap verecek çözüm bulacak projelerimizi geliştireceğiz ve sizlere sunacağız” dedi.

Hıdır burada yaptığı görüşmede çiftçilerin sorunlarına çözüm bulabilmek için fikir alışverişi yaptı ve önemli değerlendirmelerde bulundu. Çiftçinin karşı karşıya kaldığı sorunların başında sulama suyu sıkıntısının geldiğini belirtti ve çiftçilerin taleplerini dile getirmelerini istedi.

Çiftçiler adına konuşan Ziraat Odası Başkanı Ali Çetin, “Yaz ayarında kuraklık nedeniyle sulanamayan arazilere su verilebilmesi için bölgedeki baraj inşalarının hızlandırılması gerekiyor. Muğla genelindeki dağlık arazilerde bulunan zeytinlik alanlara traktörle girilebilecek yollar yapılması, çiftçiye ağır gelen mazot gübre fiyatlarında iyileştirilmeye gidilmesi önemli. Satılamayan ve elde kalan narenciye için devletin yol açması ve parçalı hisseler nedeniyle tapusu olmadığı için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olamayan, bu yüzden de kanun gereği don, sel, hayvan hastalıkları, kuraklık gibi üretimin yara aldığı durumlarda devlet desteğinin yüzde 67’ye kadar çıktığı tarım sigortaları havuzu TARSİM’den yararlanamayan çiftçiye sigorta kapısının açılması gerekli” dedi.

Öte yandan çiftçiler arıkların Büyükşehir tarafından yetersiz sayıda yapıldığı, yapılan arıklarda ise kişiler arasında parti ayrımı yapılarak hizmet götürüldüğüne dikkat çekti.

Başkan Adayı Hıdır ise çiftlerin taleplerini aldıktan sonra yaptığı konuşmasında, Sandras suyu projesine atıfta bulunarak yerel yönetimin iktidarla buluşması ile çözülemeyecek sorun olmadığını ifade etti. Hıdır narenciye satışı konusunda da Dalaman Havalimanı’ndan başlayarak belli aralıklarla yapılacak vitamin merkezlerinin üretici ile tüketicinin direkt buluşması, turistlere Muğla kültürünün tanıtılması, Muğla’nın yöresel tatlarının anlatılması hijyenik ve sağlıklı oluşturulacak yapıların yolcular için de iyi bir mola yeri olacağını düşündüğünü belirtti. Başkan Adayı Hıdır “Mevcut halde bu uğrak yerlerinin çeşitli mahallelerimiz tarafından örnekleri sergileniyor. Ancak portakal, nar sularının, haşlanmış mısırların ve köylünün ürettiği balın, tereyağın satıldığı yerler barakaya benzer yapılar ve çiftçinin başı karayolları, büyükşehir ve maliye ile dertte. Oysa bizim öngördüğümüz düzenleme ile bu sıkıntılar yok edilebilir. Şehrin kalkınması açısından da önemli katkılar sağlayan bir hizmet olarak tarihe not düşülebilir” dedi.

Görüşmenin oldukça verimli geçtiğinin altını çizen Başkan Adayı Hıdır çiftçilerin sorunlarını Tarım Bakanı Pakdemirli’ye ileteceğinin ve çözüm yolunu bulmak gayretinde olacağının sözünü verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.