Mehmet Kocadon Gövde Gösterisi Yaptı

Bu haber 19 Ekim 2018 - 0:24 'de eklendi ve 2.934 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP‘de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yapan ikinci isim dün Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon oldu. Gövde gösterisi yaptı. Bakalım Ankara‘dan da görülür mü?

Daha önce Muğla ili muhtarlarıyla Muğla il merkezini adeta basan Kocadon bu defa şehre eşi Hülya Kocadon ve hem Yatağan hem de Marmaris yönünden gelen 5 yüzün üzerinde otobüs, midibüs, minibüs ve otomobilden oluşan konvoyla girdi. Muhtarlar yine yanındaydı…

Musa Gökbel’den sonra il merkezinde adaylık başvurusunu mitinge dönüştüren ikinci isim olan Kocadon dilekçesini İl Başkanı Adem Zeybekoğlu‘na verirken, “Basamakları tek tek çıkarak geldim. Mücadele ederek geldim. Tırnaklarımla kazıyarak geldim. Şimdi tüm Muğla’ya göreve talibim. Allah tamamına erdirsin.” dedi. Aday gösterilip seçilmesi halinde ilçelerin el konulan gelirlerini geri vereceğini açıkladı.

Yok, hayır… Bugün Kocadon‘un adaylık başvurusunu yazmayacağım. Ayrıca ele alırız… Bugün, kaç gündür yazamadığım “su meselesini” yazacağım.

xx           xx           xx

Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi‘nin Kurucu Müdürü Kamil Karakaya, Muğla‘nın Büyükşehir statüsüne geçmesi ile birlikte kapanan İl Özel İdaresi‘nin idarecilerindendir.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Oldukça ilginç ve düşündürücüydü.

Bir zamanlar Muğla…” başlıklı paylaşımı gelin birlikte okuyalım:

6 yıl önce bugün Ortaköy’de yaptığım okul binasına Mülga Muğla Belediyesince kaçak yapı diye mühür vurulmuştu.

Yasalara aykırı olarak uydurdukları ‘900 TL’ imar ücretini ödemedim diye. Vali yalnız bıraktı, Genel Sekreter yalnız bıraktı. Kurum avukatı bile karşımdaydı. Müteahhite 85 bin, bize 85 bin ceza kesildi. Bana sat evini öde dediler…

Mahkemeler bizi haklı buldu, yasalara aykırı şekilde ‘900 TL’ istenmeyeceğini, kaçak yapı olması için belediyenin haberinin olmaması gerektiği oysa projelerin onaylı, belediye encümeninden tasdikli olduğunu, defalarca yazışmalar yapıldığını Belediyenin hatalı olduğunu belirterek iptal etti…

xx           xx           xx

Kamil Karakaya paylaşımını “Bana da yalnızlığım kaldı, olsun, devletimizin işini yaptık. O günden sonra çok nasıra bastım, madem ki yalnızdım. Nasırına bastıklarım ciyakladı durdu. Allah’a şükür hala Muğla’da devletimizin emrindeyim…” diye noktalamış.

Muğla İl Özel İdaresi kapanırken, Muğla Büyükşehir Belediyesi‘ne geçmeyen tek idareci de sanırım Karakaya oldu…

Karakaya‘nın paylaşımı ile aklıma Evsel Atık Bağlantısı İhalesi geldi. Ahmet Tan Karaosmanoğlu bu ihaleye fesat karıştırıldığı iddiası ile yargıya baş vurmuştu. Dünkü yazımda da vurguladım, 2. Asliye Ceza‘da açılan dava devam ediyor olmalı.

Nedense meslektaşlarım bu davaları takip etmiyorlar!

Tabi “Sen neden takip etmiyorsun?” da denebilir.. Eh ben artık muhabirlik yapabilecek yaşta değilim…

Bakmayın siz bazı mahkeme kararlarına, ben “haberci” değilim… Bir köşe yazarı olarak bana daha çok “haberleri”, haberlerle ilgili gelişmeleri “sorgulamak, yorumlamak” kalıyor!

Tıpkı Kenan Gürbüz arkadaşımızın 15 Ekim Pazartesi günlü ve “CHP’li Belediye’nin Su Vurgununa Soruşturma” başlıklı haberini ele almaya çalıştığım gibi…

Hafta başında Kenan Gürbüz‘ün haberini paylaşalım diye başladık, başka konulara bulaştık. Ertesi gün paylaşırız dedik, CHP‘de yaşanan önemli bir gelişmeyi araya aldık.

xx           xx           xx

Eh paylaşalım artık… Kenan Gürbüz‘ün haberinden söz edecektik, Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi‘nin Kurucu Müdürü Kamil Karakaya‘nın paylaşımı ne alaka derseniz, “Yanlış hesap Bağdat’tan döner” sözünün ne kadar haklı olduğunu vurgulamak istedim. Bir de “Devletin, kamunun bürokratı böyle olmalıdır” diye düşündüğümden…

Her geçen gün azalıyorlar!

Gürbüz arkadaşımızın haberinde yer alan, Mülkiye Müfettişlerinin inceleme ve raporuna dayalı olarak Büyükşehir Belediyesi‘nin “Menteşe ilçesinde faaliyet gösteren maden ocağı, kireç fabrikası ve beton santralinden oluşan entegre tesisine” ihalesiz, “karşılıksız” su verdiği iddiası da belli mi olur, bakarsınız yargıdan döner…

Şu anda ortada bu konuda İçişleri Bakanlığı tarafından müfettiş raporlarına dayalı bir soruşturma izni ve Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca açılmış soruşturma var… Dava yok.. Belki de açılmaz…

Şimdi bu ne demek?

Bu, konuyla ilgili olarak Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca soruşturma başlatılmış olmakla beraber, soruşturmada adı geçenlerin Danıştay‘da soruşturmaya itiraz etme hakları var. Bu haklarını da kullanmışlardır. Eğer Danıştay, itiraza itiraz ederse Başsavcılık iddianamesini hazırlar ve dava açılır… Tabi tersi de olabilir…

xx           xx           xx

Kenan Gürbüz‘ün haberine göre, “adı saklı tutulan” bir vatandaşımız İçişleri Bakanlığı‘na Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin “Menteşe ilçesinde faaliyet gösteren maden ocağı, kireç fabrikası ve beton santralinden oluşan entegre tesisin faaliyetlerinde kullandığı suyu ihalesiz karşılıksız” verdiğine dair ihbarda bulunmuş.

Bakanlığa yapılan ihbar sonrasında Muğla’ya gelen 2 Mülkiye müfettişi söz konusu iddiaların muhatapları ile görüşüp, ön rapor hazırlamışlar.

Yıllık 700 bin ile bir milyon liralık suyun bedelsiz olarak verildiği belirlenmiş.

Müfettişlerin yaptığı ön inceleme raporu doğrultusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, MUSKİ Abone İşleri Daire Başkanı Funda Kuş, Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Daire Başkanı Tansel Koralay, MUSKİ İçme Suyu Daire Başkan Vekili Aydın Türkoğlu ve MUSKİ Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkan Vekili Ali Serindağ hakkında “Soruşturma İzni” verilmiş.

Ardından da “4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun 6’nci maddesi hükmü uyarınca, tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde Danıştay Birinci Dairesine itiraz yolu açık olmak üzere30/07/2018 tarihinde karar verilmiş…

Demek ki dosya 3 veya 4 aydır Danıştay‘da…

xx           xx           xx

Kenan Gürbüz haberinde özetle şu ifadelere yer vermiş:

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesiz olarak Menteşe ilçesinde faaliyet gösteren maden ocağı, kireç fabrikası ve beton santralinden oluşan entegre tesisin faaliyetlerinde kullandığı suyu ‘özel hat çekilmek suretiyle’ ihalesiz verdiği ve herhangi bir bedel tahsil edilmediği iddiaları üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 6 kişi hakkında soruşturma izni verildi.

Sabah muhabirinin aldığı bilgiye göre, İçişleri Bakanlığına ihbarda bulunan ve adı gizli tutulan bir vatandaş, entegre tesisin faaliyetlerinde kullandığı suyun, ihalesinin yapılmadığı, sözleşme konusu yapılmadığı ve herhangi bir bedel tahsil edilmeksizin Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından belediye kuyularından özel hat çekilmek suretiyle kullanıcıya bedelsiz su verildiği’ iddiasında bulundu.

Haberde, Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada “ukuki süreç devam ettiği için konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayacağız. Süreçle ilgili hukuki yollardan itirazlarımızı yapacağız.” ifadesine yer verildiği de kaydedildi.

xx           xx           xx

Benim bu işe pek aklım almıyor. Büyükşehir Belediyesi ve daha önce Muğla Belediyesi senelerdir bir tesise kuyularından su veriliyor, bunu bakanlığa “ihbar” eden kişi bunca yıl neden bekler? Asıl merak ettiğim, içinde kireç üretimi, taş ve mıcır üretimi yanında beton üretimi de yapılan tesis şimdiye kadar neden kendisi bir artezyen filan açmamış? Ayrıca böyle bir tesise su verilirken bir meclis kararı alınmış mı, taraflar arasında bir protokol, bir sözleşme yapılmış mı? Muğla Ovası‘nda açılan su kuyularında, artezyenlerde DSİ‘nin bir tasarrufu yok mu?

Deli deli sorular. Aklıma geliveren bunlar. Konu yargıda. Herşey bir şekilde aydınlanacaktır.

Hem artık şu “kuyu suyu” ve artezyen kullanımından vazgeçelim… Yarın bir gün Konya Ovası‘nda olduğu gibi Bahçeyaka Ovası‘nda, Bozüyük Ovası‘nda, Muğla Ovası‘nda göçükler başlayabilir…

Ovada bağ-bahçe nizamında yapılan yapıların veya AVM’lerin altında göçük yaşandığını düşünebiliyor musunuz? Gelin yağmur sularını biriktirmenin yollarını bulalım…

—————————————-                                                                                       —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ:En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi; En iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (Ara Güler)

ÇİVİ

Dün Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Perşembe Pazarında dolaşırken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’da 500 araçla Muğla sokaklarında şehir turu attı.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
salihdemir 19 Ekim 2018 / 18:01

Mehmet Kocadon Başkana destek için çok sayıda araç ile iki binin üzerinde vatandaş
gelmiştir. Destek için gelen vatandaşların kendi aralarında yaptığı konuşmalarda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına 2019 seçimlerinde CHP’li belediye başkanı seçilmesi için geldiklerini söylemişlerdir.