Mehmet Kocadon Bilir!

Bu haber 19 Ocak 2016 - 23:18 'de eklendi ve 1.282 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar gazetecilerin adaylığı ile ilgili soruya yanıt verirken “Hayır” demiyor, ama “Şimdiden böyle bir şey söylemek için çok erken. CHP’nin kendi iç dinamiği var. (…)” diye devam ediyor.

Doğru Söylüyor…

Yine Başkan Acar’ın o gün gazetecilere söylediği gibi “Ben adayım, olacağım” demekle de olmuyor. Ki bu anlamda biz gazetecilikte kimleri gördük, kimlere “Otur oturduğun yerde” demedik… Hemen hiç birine de söz geçiremedik! Tabi onların hiç biride hiçbir şey olamadılar.

Sizin istediğiniz kadar sizi isteyen, size ihtiyaç duyanlar da olmalı…

Politikada insanlar akıllarına koyduklarını yapıyorlar. Hırsları akıllarının önüne geçti mi onları hiçbir şey, hiçbir güç durduramıyor. O her yere, her zaman aday “nöbetçi adaylardan” en çok AK Parti’de var…

 

xx           xx           xx

Doğruyu söylemek gerekirse Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Behçet Saatcı’ya da, Ali Acar’a da, Mehmet Kocadon’a da yakışıyor.

Muğla orman, tarım, su ürünleri ve madencilik potansiyeli yüksek bir il olmakla birlikte Türkiye Turizminin önde gelen 3 lokomotifinden biri olarak “turizm öncelikli” bir il olduğu da yadsınamaz.

Böyle bir ilde “Sırtını koltuğa, yüzünü makam odasından gördüğü dağa dayamış” birine doğrusu Büyükşehir Belediye Başkanlığı fazla gelir. Büyükşehir Belediye Başkanı olacak ilçe belediye başkanı “bence” hem “vizyon” ve “misyon” sahibi hem de ilçesinde “meydan” sahibi olmalı…

Elbette makam odasının penceresinden baktığında denizi gören: geniş ufuklu bir yerel yönetici olmalı…

 

xx           xx           xx

Doğrusu ne Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ne de Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık yukarıdaki “Büyükşehir profiline” uymuyor.

Denizleri yok!

Milas’ta Güllük, Ören, Kazıklı var diyenler olacaktır. Ula’da da Gökova Körfezi var, ama Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan’dan Büyükşehir Belediye Başkanı olur mu?

Büyükşehir Yasası ile Meteşe’nin “mahallesi” olan Bayır’ın son Belediye Başkanı Cumhur Çoban Büyükşehir Başkan Vekili olduğuna göre, Karaaslan’dan ve Işık’tan da ‘aslı’ olur!

Hem Muğla nasıl olsa Büyükşehir olamasa da Büyükköy oldu…

Ancak bir kenara not düşün Muhammet Başkan da, Haşmet Başkan da, Ümit Başkan da önümüzdeki ilk genel seçimde milletvekili adaylığını deneyeceklerdir. Hele o seçim bir de “erken genel seçim” olursa, kebap… Çünkü nasıl olsa seçilemezlerse başkanlığa geri dönerler!

 

xx           xx           xx

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın gazetecilerin adaylığı ile ilgili sorularına yanıt verirken “Bana da eğer bir görev düşerse neden olmasın. Çok istekli olduğumuzdan değil sorumluluk gereği, böyle bir şeye ihtiyaç duyulursa. Siyasette şu var ben diye ortaya çıkmak değil, siyasette görev istemekle beraber görev verilir bizim siyasete girişimiz bu şekilde oldu” dediğini görüyoruz. Akıllı adamın hali başka…

Başkan Acar’ın Marmaris’te sevenleri kendisini artık Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda görmek isteyebilirler. Artık milletvekili olarak görmek isteyenler de çıkabilir. Çıkıyordur da

Bunlar gayet doğal…

Ancak bugüne kadar gerek Mehmet Kocadon, gerekse Behçet Saatçı örneklerinde olduğu gibi Ali Acar ismi il genelinde hiç Büyükşehir Belediye Başkanlığı için dillendirilmedi.

Başkan Acar ile ilgili “il kamuoyu beklentisi” ortaya hiç konmadı.

 

xx           xx           xx

Doğrusu ben gazetecilerin Başkan Acar’a sorusunu; hem de Başkan Kocadon’un 10 Ocak çıkışının hemen ardından “kuşkulu” ve de kasıtlı buluyorum. Sakın yanlış anlaşılmasın, “kasıtMarmaris’teki meslektaşlarımda değil… Kasıt Muğla siyasetinde CHP’yi çekip çevirenlerde!

Şu anda böyle bir olasılık görünmüyor, ama önümüzdeki yerel seçimde CHP’nin belediye başkanı adaylarını “önseçim” ile belirlemesi halinde yumurtalar; yani Başkan Acar ile Başkan Kocadon Büyükşehir de tokuşturulmak istenecektir. Yerlerse…

Çünkü şu anda Başkan Kocadon ile Başkan Acar, geçtiğimiz günlerde yapılan il kongresinde kılıçların çekilmesi ile “Muğla’da parti içi muhalefetin” kimine göre “neferleri” kimine göre de “kurmayları” haline gelmiş bulunuyorlar.

Muhtemelen olası bir ön seçimde bu ekibin Büyükşehir adayı bence tek kişi olacaktır!

 

xx           xx           xx

Hafta sonunda CHP’nin Olağan Kurultayı’nda CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun adaylığında “tek aday” ile seçime gidilmekle birlikte CHP’de “parti içi demokrasinin” işlediğini söyleyebiliriz. Tabi yine de “olağanüstü kurultaydan; yenilenmemiş delegeden kaçılmış olması” tartışılabilir…

Her şeye rağmen parti içi demokrasi işliyor. Kimsenin adaylığı engellenmediği gibi, seçime “blok liste” ile gitmek mümkün olduğu halde “çarşaf liste” ile gidildi.

Önceki günkü yazımda da vurguladığım gibi Muharrem İnce ve Umut Oran adaylıktan çekilirken, Mustafa Balbay aday olabilmek için gerekli delege imzasını toplayamamış. 92 imzada kalmış.

Demek ki Genel Başkan değişikliği ihtiyacı yokmuş. Zaten CHP’de rahmetli Bülent Ecevit’in rahmetli İsmet İnönü’den Genel Başkanlığı seçimle aldığı kurultayın dışında genel başkan değişikliği yaşanmış bir kurultay da yok! Ama keşke Balbay’ın kurultayda konuşabilmesi için genel başkan adayı olması koşulu olmasaydı…

 

xx           xx           xx

Önceki pazar çarşaf liste ile yapılan seçimde ise Kılıçdaroğlu’nun “anahtar listesinde” yer alan 29 isim Parti Meclisi dışında kalırken, başta (3. sıradan girdi) Fikri Sağlar olmak üzere 23 isim anahtar listeyi delerek Parti Meclisi’nde yer aldı. Yani halen CHP’de bir “lider buyurganlığı yok” denebilir… Ama Kılıçdaroğlu için “tehlike çanları çalıyor” yorumu da yapılabilir…

İşte böyle bir kurultayda Kılıçdaroğlu, kurultaydan sonra parti içi demokrasiyi sağlayacak yeni bir tüzük sözü vererek, parti içi demokrasiden yakınanları da rahatlattı. Şimdi herkesin beklentisi Tüzük Kurultayı’ndan “önseçim”, hatta “üyelerle önseçim” çıkması…

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Tüzük Kurultayı’ndan “önseçim” çıkar mı?

Şu anda bu sorunun yanıtını vermek zor… Ancak Tüzük Kurultayı’ndan “önseçim” çıkması halinde Başkan Gürün bir kere daha Büyükşehir’e aday olmayacaktır… Milletvekili adaylığını dener mi bilmem, ama mevcut delegeler “oligarklar” tarafından belirlenmiş olsa da Başkan Gürün onlara güvenip yola çıkmayacaktır. Zaten Başkan Gürün aday olmaz, aday gösterilir…

 

xx           xx           xx

Gelinen noktada görünen köy kılavuz istemez. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un 10 Ocak vesilesiyle hazır Muğla Basını ile bir araya gelmişken yaptığını “malumun ilanı” diyebiliriz. Ancak ben, Büyükşehir Belediye Başkanı adayları önseçimle belirlenmezse, KocadonBodrum aşkı” ile yetinmeye devam eder diye düşünüyorum.

Yok, eğer “önseçim” olursa, Kocadonoligarkların” belirlediği delegelerin oylarını rahatlıkla alacaktır.

Bunun için Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da akılcı davranacaktır. Yine önseçim olması halinde “ortak akıl” Ali Acar’ı da parlamentoya taşıyacaktır.    

Önder Batmaz mı ne olacak? O’nu da Mehmet Kocadon bilir… (!)

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat UYGUN 20 Ocak 2016 / 13:24

Özcan büyükşehir seçimi senin gündeminden hiç düşmeyecek de seçimlere daha çok var bu değirmene daha çok su girer çıkar.Değişim der durursun yazında adı geçenler kaç yıldan beri görevdeler yerlerine yeni birilerini hazırlıyorlar mı yoksa karşılarına çıkacak muhtemel adayları siliyorlar mı? Ah özcan ah bu arada çok geçmiş olsun.