Mehmet Erdoğan Tamam Gibi

Bu haber 27 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.639 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla artık Ankara’da siyasi partilerde temsil edilmeye başladı.

Uzun zaman sonra önce CHP’de temsil edilir olduk.

Mimar Rana Bozkurt adını ilk kez 30 Mart yerel seçimlerinde duyduk. En azından ben o zaman duydum. Menteşe Belediye Meclisi Üyeliğine adaydı. Menteşe delegesi kendisine “meclis üyeliğini” çok gördü! Siyaset bazen böyledir. Muğla Belediye Başkanlığı’nın ardından Erman Şahin’e de Orhaniye Mahallesi delegeliği çok görülmüştü.

Ama sonra Muğla Milletvekili olmakla kalmayıp, bakan oldu! Rana Bozkurt da CHP’nin Parti Meclisi (PM) Üyesi oldu.

xx        xx        xx

İki isim de MHP’den çıktı. Birisi Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, ötekisi Ankara Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Alper Çağrı YılmazFethiyeli olan Yılmaz, Oxford Üniversitesi’nde post doktora yapıp, hukuk alanında Uluslararası Tahkim Denetçiliği görevini yürütmüş…

Hafta sonunda yapılan MHP Kurultayı’nda Mehmet Erdoğan’ın Lideri Bahçeli’nin isteği ile Merkez Yürütme Kurulu Üyeliğine seçildiğini İl Başkanı Mehmet Korkmaz’dan öğrendik. İl Başkanı Korkmaz kurultay sırasında telefonla arayıp haber vermişti. Biz de bir Muğlalı olarak onur duyarak haber yapmıştık.

Ülkü Ocaklarından yetişen bir akademisyen olarak gösterilen Alper Çağrı Yılmaz’ın da MYK’na seçilmiş olmasının Muğla Basını ile paylaşılmamasını anlayabilmiş değilim…

Neyse… Darısı AK Parti’nin başına…

xx        xx        xx

MHP’de aday adaylığı başvuruları 12 Mart-19 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. Aday adayları halen İl Başkanlığı’na gelip basın toplantısı ile adaylıklarını açıklamaya devam ediyorlar. Önceki gün Fethiye’den Nuri Öztürk, dün Murat Bıçak adaylıklarını açıkladılar. Arkası gelir mi bilmem!

Üstelik Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın liste başı ilan edilmesi kesin gibi…

Milletvekili Erdoğan bunun temelini bir kere 30 Mart Yerel Seçimlerinde partisinin Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylığını üstlenerek attı. Ardından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İl Kongresi de yeniden milletvekilliğine giden yolun önemli kilometre taşlarından biri oldu. Son adım ise partisinin Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği

Erdoğan’ın yeniden milletvekilliği için bu (herkese göre olmasa da) kadar kilometre taşı yeter sanırım!

xx        xx        xx

Tabi Genel Seçim öncesi MHP İl Kongresi oldukça ilginç bir kongre oldu. İl Başkanı Mehmet Korkmaz yeniden il başkanı seçilmemiş olsaydı, bu gün liste başı kim olurdu bilmiyorum, ama Mehmet Erdoğan olmayabilirdi!

Çünkü taraf olduğu il kongresini kaybeden bir milletvekilinin ilindeki durumu parti genel merkezinde muhtemelen mercek altına alınırdı…

Partilerde genellikle 2 ayrı liste yarışır. MHP İl Kongresi’nde ise 7 ayrı liste yarıştı! İl Başkanı Korkmaz’ın dışındaki il başkanı adaylarının tamamı Korkmaz’a ve Milletvekili Erdoğan’a muhalefet edenlerin oylarını paylaşmak durumundaydılar.

Hal böyle olunca kayıp kaçınılmazdı. İşte o noktada ortaya Kadın Kolları eski Başkanlarından Fatma Kadın Acar çıktı…

xx        xx        xx

Eğer o kongrede Korkmaz ve Acar yarışsalardı, Acar 300’e yakın oyla bu gün MHP’nin ilk Kadın İl Başkanı sıfatını taşıyor olacaktı!

Bir bakıma şöyle demek de mümkün; Kongrede oy kullanan 543 delegenin 318’i, 225 oyla yeniden seçilen İl Başkanı Korkmaz ile Milletvekili Erdoğan’dan memnun değiller… (!)

Mehmet Korkmaz 225 oy alarak yeniden il başkanı olurken, Fatma Kadın Acar alabileceği oyun yarısını alarak 156 oyda kaldı. Kalan oylar Yavuz Kurtulan 53, Gıyaseddin Coşkun 51, Muammer Özgen 27, Tansel Coşkun 18 ve İbrahim Öztürk 13 şeklinde paylaşıldı…

Fatma Kadın Acar’ı neden desteklemiyorsunuz?” diye sorduğumuzda verilen yanıt ise şuydu:

Fatma hanımın eşi rahatsız. İl Başkanlığını sağlıklı yürütemez.

Bu Fatma Kadın Acar açısından gerçekçi bir gerekçe değildi. Sıkışılınca verilen gerçek yanıt ise “İyi de Fatma hanımı Metin Ergün çıkardı.”…

Bu gün Prof. Dr. Metin Ergün milletvekili adayı bile değil!

xx        xx        xx

Gelinen nokta da ah vah etmenin alemi yok. Zaten Mehmet Erdoğan’ın liste başı olabileceği MHP’de neredeyse bir yıldır konuşuluyordu. Bir kabullenmişlik vardı… MHP’de bir diğer kabullenmişlik de bir milletvekilliğini korumanın başarı kabul edilmesi… (!)

Oysa konjonktür MHP’nin Muğla’da 2 milletvekili çıkarabilmesine izin veriyor.

Bunu ben söylemiyorum. MHP’nin Milletvekili aday adaylarından Büyükşehir Yasası ile kapanan Beldibi Belediyesi’nin Başkanı İdris İspirli söylüyor. Şöyle diyor:

Ben MHP’nin artı 30 bin oy ile iki milletvekili çıkartabileceğinden eminim. Adaylığım nedeniyle ilçeleri dolaşırken bunu gördüm. Aday listesinin neresinde bana yer verilirse verilsin, hatta listede yer verilmesin ben Marmaris’ten kendi adıma 10 bin oy sözü veriyorum. Kalan 20 binin ne kadarını kim nereden söz veriyor?

İdris İspirli boş konuşmaz. Doğrusu bu noktada öteki adaylardan kimin ekstradan kaç oy vaadi var merak ediyorum.

Tabi seçimden sonra Marmaris’in oylarını irdeleyeceğimden de emin olabilirsiniz!

xx        xx        xx

MHP’nin liste başı belli… İkinci kim olur? Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve eski Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Cinas’ın olabileceği konuşuluyor. Ben ihtimal vermiyorum. Kendisi Yatağanlı olan Prof. Dr. Cinas değerli bir insan… Ülkü Ocakları kökenli, ama Tuğrul Türkeş ile birlikte Aydınlık Türkiye Partisi (ATP) kurucularından. MHP’ye Türkeş ile birlikte değil, sonradan gelmiş.

Söylentiye göre, Prof. Dr. Cinas’ın Muğla’dan aday olmasını Türkeş istemiş, ama Bahçeli’nin bu konularda hassas olduğu da söyleniyor!

Listenin ikinci sırasına 2009 yerel seçimlerinde MHP’yi Muğla’da ilk defa ikinci parti yapan ve 2011 Genel Seçiminde listenin üçüncü sırasında yer alan Saim Gürsoy’u uygun görenler var. Ancak buna karşılık ikinci sıranın geçen seçimde ikinci sırada olan Süleyman Taşkın’ın hakkı olduğunu savunanlar çıkıyor.

Ancak söz birliği edilmişçesine ikinci sıra Bodrum eski İlçe Başkanı Asım Başaran’a yakıştırılıyor. Ayrıca partisine verdiği emekler sayıp dökülen Köyceğiz’den Dr. Hacı Çelik’in mutlaka ilk 6 da yer alması gerektiğini savunanlar çıkıyor.

xx        xx        xx

Bu dönem MHP’de yeni ve genç isimler de var. Menteşe’den Av. Salih Soykan ve Nazmi İyibilir… Özellikle Soykan il genelinde ayak basmadık toprak, sıkmadık el bırakmadı. Kısa sürede MHP’de tanınır hale geldi. Bir sonraki genel seçimde iddialı adaylardan biri olacaktır. Bu seçimde de ilk altıda yer alırsa şaşırmam…

Bu dönem Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Araştırmacı-Yazar Ramazan Kıvrak da aday… Kendisinin Kurt işareti yapamama talihsizliği eksiklik olarak görülüyor! Fethiye’den Süleyman Taşkın’ın kardeşi Sadi Taşkın da aday. Şaşırtıcı bir durum… Partinin tek kadın aday adayı Amerika’da yaşayan Dış İlişkiler Uzmanı Ebru Servi’de Fethiye’den… Bir de Makine Mühendisi Halil Demirci var. Seydikemer’den Mustafa Tanır isminden söz ediliyor.

Marmaris’ten Doğan Demiröz, Gökhan Ekin ve Mehmet Altınova; Menteşe’den Cihan Şimşek, Milas’tan Faruk Çam,  Dr. Ferat Yüksel ve Kavaklıdere’den Murat Bıçak aday adayı.

İlk 6 ne mi olur?

Mehmet Erdoğan’ın ardından listede Asım Başaran, İdris İspirli, Saim Gürsoy, Dr. Hacı Çelik ve Süleyman Taşkın isimleri güçlü isimler.

Benim gönlümden partinin tek kadın aday adayı Ebru Servi’nin ikinci sırada alması…

2 milletvekilliği mi? Zor, çok zor…  Fethiyeli hemşerimiz Alper Çağrı Yılmaz İstanbul’dan adaymış. Seçilirse MHP’den iki milletvekilimiz olmuş olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet yasin talan 27 Mart 2015 / 13:01

İnşallah süleyman taşkın beyi milletvekili olarak görürüz bizleri en güzel şekilde temsil edeceğini düşünüyorum

Prof.Dr.Peyami Cinaz 28 Mart 2015 / 12:06

Bu yazıda yazıldığı gibi Tuğrul Türkeş ile birlikte Aydınlık Türkiye Partisi kurucularından olduğum doğru değildir.Hatta bu parti ile hiç bir alakam olmamıştır.
Ben Muğla dan aday adaylığımı ,Tuğrul Türkeş’in isteği üzerine değil ;kendi hür irademle açıklamış bulunmaktayım.Tuğrul Türkeş ile hiçbir görüşmem dahi mevcut değildir.
Ben 1975 yılında Muğla da kurulan ilk ülkü ocağının kurucusu ve başkanı oldum .Bu siyasi çizgimde bugüne kadar bir değişiklik olmamıştır.
Bu konuda ayrıntılı doğru bilgi tarafımdan Özcan Özgür’e iletilmiştir ve en kısa sürede doğru bilginin yayınlanacağı tarafıma söylenmiştir.Bilgilerinize sunulur.Saygılarımla…
MHP Muğla Milletvekili Aday Adayı
Prof.Dr.Peyami Cinaz

Prof.Dr.Peyami Cinaz 28 Mart 2015 / 12:51

yazıldığı gibi Tuğrul Türkeş ile birlikte Aydınlık Türkiye Partisi kurucularından olduğum doğru değildir.Hatta bu parti ile hiç bir alakam olmamıştır.
Ben Muğla dan aday adaylığımı ,Tuğrul Türkeş’in isteği üzerine değil ;kendi hür irademle açıklamış bulunmaktayım.Tuğrul Türkeş ile hiçbir görüşmem dahi mevcut değildir.
Ben 1975 yılında Muğla da kurulan ilk ülkü ocağının kurucusu ve başkanı oldum .Bu siyasi çizgimde bugüne kadar bir değişiklik olmamıştır.
Bu konuda ayrıntılı doğru bilgi tarafımdan Özcan Özgür’e iletilmiştir ve en kısa sürede doğru bilginin yayınlanacağı tarafıma söylenmiştir.Bilgilerinize sunulur.Saygılarımla…
MHP Muğla Milletvekili Aday Adayı
Prof.Dr.Peyami Cinaz

servet göka 28 Mart 2015 / 17:51

Sayın özgürbey piyami hoca için yazmış olduğunuz yazınızda atp kurucu üyes demişsiniz bece yanlış hatırlıyorsunuz atp kurulduğunda piyami hoca devlet memuruydu.2 ben bu davada 38 yılımı verdim piyami hocayı böyle bir işin içinde görmedim ayrıca hocam hiçbbirzaman çizgisinden sapmamıştır ve dava adamıdır.siz bence yanlış hatırlıyorsunuz.belkide birileri hocamın önünü kesmek için yalan beyanda bulunmuş olabilir. zaten internetten atpnin kurucu üyelerine bakarsanız asılsız olduğunu göreçeksiniz.saygılarımla.