Medya okuryazarlığı konferansları

Bu haber 06 Mayıs 2014 - 23:47 'de eklendi ve 492 kez görüntülendi.

medyaokur yazarlıgıMuğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde görev yapan Rehber öğretmenlere, Sosyal Bilgiler ve Türkçe öğretmenlerine yönelik ‘Medya Okuryazarlığı’ konulu konferansların ilki düzenlendi.

Haber Merkezi

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan BİLGE Hareketinin alt basamaklarından olan ‘Biz Bir Aileyiz Projesi’nin Medya Bağımlığı faaliyetleri kapsamında; il genelinde görev yapan Rehber öğretmenlere, Sosyal Bilgiler ve Türkçe öğretmenlerine yönelik ‘Medya Okuryazarlığı’ konulu konferans düzenlendi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar, “Medyası, okulu, ailesi, öğretmeni, velisi, öğrencisi hep birlikte hareket etmezsek aile olamayız. Çocuklarımızı bekleyen tehlikelerden onları uzaklaştıramayız. Bugün medya okuryazarlığı diğer bir anlamda medya bağımlılığı konusunda çalışmamızı başlatmış bulunuyoruz. Bu süreç sadece konferansla sınırlı kalmayacak. Bütün ilçelerimizdeki öğretmenlerimize talim terbiye kurulunun Medya Okuryazarlığı dersini okutabilecek farklı branşlarda görev yapan öğretmenlerin katılımıyla ilk farkındalık konferanslarını düzenliyoruz. İkinci adım ise yaz tatili boyunca öğrencilerimiz yaşadıkları anılarını şiirle, hikâye ve karikatür ile öğrencilerimiz dillendirecekler ve ekim ayının ilk haftasında yarışma ile ödüllendireceğiz. İlk konferansımızı RTÜK İnsan Kaynakları Daire Başkan Yardımcısı Dr. Yaşar Uğurlu Beyle yapmaktan dolayı gururluyuz” şeklinde konuştu.

Medya okuryazarlığı dersinin önemine değinen RTÜK İnsan Kaynakları Daire Başkan Yardımcısı Dr. Yaşar Uğurlu, “Türkiye’de toplumun, özellikle de çocukların ve gençlerin medyayla girdikleri ilişki, bu ilişkinin daha sağlam temellere oturtulmasını zorunlu kılmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda, Türkiye’deki televizyon izlenme oranının ortalama olarak günde 4–5 saat olduğu görülmektedir. Medya karşısında savunmasız bir alıcı durumunda bulunan çocukların, ilköğretimden başlayarak medya karşısında bilinçlendirilmelerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Böylelikle öğrenci; medya karşısında pasif bir alıcı olmak yerine, medyayı okuyabilecek, medyanın dilini çözebilecek bilinç düzeyine ulaşarak iletişim olgusunda aktif bir birey olarak yer alabilecektir” diye konuştu.

Muğla Menteşe Öğretmenevi Salonu’nda başlayan Medya Okuryazarlığı konulu konferanslar 9 Mayıs 2014 tarihine kadar diğer ilçelerde devam edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.