Meclis’ten kaçırılan rapor « Hamle Gazetesi

Meclis’ten kaçırılan rapor

Bu haber 09 Nisan 2013 - 20:18 'de eklendi ve 1.536 kez görüntülendi.

hamzarapor13216546Muğla Belediyesi’nin 2012 Yılı Faaliyet Raporu AK Parti ve MHP’li üyelerin red oyuna karşılık CHP’nin oy çokluğu ile kabul edildi. Muğla Belediyesi 2012 Yılı Hesap İş ve İşleri Meclis Denetim Komisyonu ve Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Üyesi Hamza Akercan’ın raporun mecliste görüşülmesi talebi reddedildi.
2012 Yılı Faaliyet Raporu’na 5 Denetim Komisyonu Üyesinden biri olarak şerh koyduğunu belirten Hamza Akercan, “Meclisten kaçırılan dosyada 3 sayfadan oluşan şerh gerekçelerim var. O gerekçelerle ilgili Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından gereken takibat yapılmazsa, yasanın verdiği hakları kullanmaya devam edeceğim.” dedi.
Özcan Özgür
Muğla Belediyesi 2012 Yılı Faaliyet Raporu’nun Belediye Meclisi’nde oylaması sırasında Meclisin Adalet ve Kalkınma Partili üyesi Hamza Akercan “2012 Yılı Hesap İş ve İşleri Meclis Denetim Komisyonu Raporu”nun da mecliste tartışılmasını istedi. Ancak Denetim Komisyonu’nun 5 üyesinden biri olan Akercan’ın talebi reddedildi.
Bu arada elde ettiğimiz Denetim Raporu’ndan CHP’li üyeler Hilmi Giresun, Celal Orhan ve Gökhan Çağlav’ın Denetim Komisyonu’nda Akercan’ın “Uzman teknik bilirkişiden yararlanılması” önerisine hayır oyu verirken, MHP’li Üye M. Hüner Yağcıoğlu’nun çekimser kaldığı ve Akercan’ın önerisinin ret edildiği öğrenildi. Meclis’te görüşülmesi engellenen Komisyon Raporu’na “şerh” koyduğu öğrenilen Akercan “Çalışmamız sırasında usulsüzlükler ve yanlışlar tespit ettim. Raporun sonunda vurguladığım gibi Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gerekeni yapmasını bekliyorum. Yapılmazsa yasanın verdiği hakları kullanmaya devam edeceğim.” dedi.
GERKİNLİK YAŞANMIŞTI
Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde oylanan, Adalet ve Kalkınma Partisi üyeleri ile MHP’li üyelerin ret oyuna karşılık CHP’li üyelerin oy çokluğu ile kabul edilen Belediye Faaliyet Raporu’na muhalefet tepki göstermişti. Muğla Belediye’sinin Nisan ayı olağan meclisi Belediye Başkanı Osman Gürün başkanlığında toplanırken, gündemin 6. maddesinde yer alan 2012 Yılı Faaliyet Raporu’nun onaylanması ile ilgili madde görüşmelere başlandıktan sonra tartışmalar yaşanmıştı. Faaliyet Raporunun onaylanması esnasında yasa gereği Belediye Başkanı Osman Gürün, Meclis Başkanlığını yönetmek üzere yerini Meclis Başkan Vekili Ünal Türkeş’e bırakmıştı.
Ancak daha önce Başkan Gürün, meclisten ayrılmadan 18 maddeden oluşan gündemi oylatmıştı. Oylanmadan önce Meclis ve Denetim Komisyonu Üyesi Akercan, Denetim Komisyonu Raporu’nun görüşülmesinin de gündeme alınmasını istedi. Buna karşılık Başkan Gürün raporun mecliste oylanmasının mümkün olmadığını söyledi. Akercan’ın, “Yasa oylanmaz diyor, ama görüşülmez demiyor. Ben görüşme istiyorum.” demesine rağmen, öneri ret edildi ve gündem olduğu gibi geçti.
RAPORU BULDUK
Belediye Meclisi’nde CHP’li üyelerin oylarıyla görüşülmesi ret edilen “Muğla Belediyesi 2012 Yılı Hesap İş ve İşleri Meclis Denetim Komisyonu Raporu” nu bulduk.
Toplam 42 sayfadan oluşan Denetim Komisyonu Raporu’nun ilk sayfasında söz konusu raporun, belediyenin 01.01.2012-31.12.2012 dönemine ilişkin gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi sonucunda düzenlendiği belirtilirken, aynı sayfada komisyonun çalışma şekline dair bilgilendirme yapılmış. Raporun ikinci sayfasında o bilgilendirmede, “Belediye Meclisi’nin yetkisi dahilinde olan komisyon da uzman çalıştırılıp çalıştırılmayacağı kararının, komisyonun gerekli gördüğü takdirde karar alarak Meclise sunulmasına…” ifadesine yer verilmiş.
Belediye Meclisi ve Denetim Komisyonu Üyesi Akercan da buradan hareket ederek, denetim sırasında teknik konularda danışmanlık almak üzere belediye dışından teknik adam görevlendirilmesini talep etmiş. Ancak yine aynı sayfada, bu talep ile ilgili “İlk toplantıda”, Hamza Akercan’ın uzman kişi çalıştırılması talebinde bulunduğu belirtilirken, bunun için yapılan oylamada muhalefetten M. Hüner Yağcı çekimser oy kullanırken, CHP’li üç üyenin ret oyu verdiği ve Akercan’ın teklifinin ret edildiği vurgulanmış.
Raporun 39’ncu sayfasında, Öneriler Bölümünün sonunda da “Hesap İş ve İşlemler hakkında düzenlenen ‘Meclis Denetim Komisyonu Raporu’ Komisyonumuzca Hamza Akercan’ın ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edilmiş, Hamza Akercan’ın şerhi rapor ekte sunulmuştur. 29.03.2013.” ifadesi yer almış. Rapor dosyasının 39/1,2,3 sayfalarında da Akercan’ın 13 maddeden oluşan şerh gerekçelerine yer verilmiş.
AKERCAN YARGI YOLUNA GİDEBİLİR
28.03.2013 tarihinde imza altına alınan Komisyon Raporu’nun sonunda Hamza Akercan, komisyonun gündüz saatlerinde çalışması, gerekirse eskiden yapıldığı gibi akşam saatlerine de program konularak uzman kişilerden özellikle teknik bilgi gerektiren Fen İşleri Müdürlüğü’nün yaptığı ihale konularında komisyonda çalıştırılarak eskiden yapılan Denetim Komisyonu çalışma şeklinden çok daha verimli, etkin, doğru bir çalışma raporu ortaya konulabilecekken, önerisinin dikkate alınmadığını vurgulamış ve şöyle devam etmiş:
“Komisyonun benim dışımdaki diğer üyelerinin geçmiş yöntemde (sadece akşam saat 17.30’dan sonraki saatlerdeki toplantı şekli) ısrar ederek bu denetimin usulen, yüzeysel, baştan savma bir anlayışla verimsiz 5393 sayılı Kanunun Denetim Komisyonuna verdiği yetkilerini kullanamamasına sebebiyet vermişlerdir. Benim bu kadar kısıtlanmış, etkisizleştirilmiş denetim komisyonu çalışma esaslarına rağmen 2012 yılındaki bazı müdürlüklerin yaptığı işlemelerde hukuka, mevzuata, kamu görevlilerinin uyması gereken etik kurallara aykırı bulduğum hususları belirttim. Sayın Belediye Başkanının her şeye rağmen belirttiğim hususları dikkate alarak gerekli yasal ve idari soruşturmaları başlatacağını umuyor, gereğini bilgilerinize arz ediyorum. 28/03/2013”
ŞİMDİ NE OLACAK?
Akercan, “Şimdi ne olacak?” sorumuza ise “Ben teknik adam değilim. Buna rağmen özellikle Fen İşleri İhalelerinde ciddi sıkıntılar gördüm. Eğer teklifim kabul edilmiş ve bir özel teknik adamın danışmanlığından yararlanmış olsaydık pek çok usulsüzlük ile karşılaşabilirdik. Ben Başkan Gürün’ün uyarılarımı dikkate alacağına, ortaya koyduğum konularda gerekli yasal ve idari soruşturmaları başlatacağına inanıyorum. Ancak, hatırlanırsa Denetim Komisyonu’nun ilk toplantısında, benim teknik adam talebim üzerine çıkan tartışmada uğradığım sözlü saldırılar karşısında Muğla Valiliği’ne ve Savcılığa başvurmuştum. O başvurularımda, dosyaların incelenmesi talebinde bulunmuştum da. Bu anlamda yasaların gerektirdiği yerine gelir. Kaldı ki kanun Başkan Gürün’e denetim raporunda belirtilen usulsüzlükler ve kanuna aykırılıklarla ilgili işlem başlatır. Başlatmazsa görevi ihmal ve kötüye kullanma ile ilgili suçlamayla karşı karşıya kalabilir.”
AKERCAN’IN USULSÜZLÜK TESPİTLERİ
Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Üyesi ve Denetleme Komisyonu Üyesi Hamza Akercan’ın rapora şerhine neden olan tespitlerinden birinde, “Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün 2012/86227 nolu ihale ilanında ve şartnamede iş deneyim belgesi şartı aranmaması uygun olmamıştır. Ayrıca ihaleye bir tek firmanın teklif vermesiyle rekabet ortamı oluşmadığından ihalenin yeniden yapılarak işi yapabilecek firmaların yeni ihaleye davet edilerek daha uygun fiyata bu hizmeti almamız mümkün olurdu.” denilirken, bir başka tespitinde de şöyle denilmekte:
“Fen İşleri Müdürlüğünün 27.08.2012 tarihinde yapılan Asfalt ihalesinde ihale şartnamesinin 18. maddesine uyulmadığı, ihaleyi yapan yetkili bürokratların ifadelerinden anlaşılmıştır. Şöyle ki Aymina Firmasının işi Bayramoğlu firmasına yaptırdığı, yazılı bir onayın ve talebinde olmadığı Cengiz bey tarafından komisyona bilgi olarak verilmiştir. Ayrıca bu ihaleyle ilgili olarak önceki asfalt ihalesinde olduğu gibi numune alım işinde de tutanak tutulmamış olması doğru olmamıştır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.