Meclis’te mülkiyet tartışması « Hamle Gazetesi

Meclis’te mülkiyet tartışması

Bu haber 11 Haziran 2014 - 2:29 'de eklendi ve 1.013 kez görüntülendi.

mesclisssMuğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve DP Gurupları il genelinde uygulamaya konulan içme suyu tarifesine karşı çıkarken, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, ilçelerdeki işletmelerin MELSA’ya devrine karşı çıktı. İçme suyu tarifesindeki adaletsizliğin giderilmesi için konu komisyona havale edilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, işletmelerin Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından Büyükşehir’e devredildiğine dikkat çekti.

Özcan Özgür

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve DP Gurupları il genelinde uygulamaya konulan içme suyu tarifesine karşı çıkarken, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, ilçelerdeki işletmelerin MELSA’ya devrine karşı çıktı. İçme suyu tarifesindeki adaletsizliğin giderilmesi için konu komisyona havale edilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, işletmelerin Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından Büyükşehir’e devredildiğine dikkat çekti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün başkanlığında toplanan Büyükşehir Meclisi’nde Meclisi üyeleri yeni Daire Başkanları ile tanıştırıldı. Üç ayrı daire başkanlığına yeni motorlu araç alınması talep edildi.

Su tarifesine itiraz

İçme suyu tarifesi ile ilgili gündem dışı söz alan DP Gurup Başkanı Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ile AK Parti Gurup Başkanvekili Gültekin Akça tarifenin daha adil hale getirilmesi önerisinde bulundu. Saatçı ve Akça, Denizli’den örnek vererek, orada tarifenin il genelinde değil, ilçeler bazında yapıldığını söyledi. CHP Gurubu’nun da bu yönde çalışması olduğu anlaşıldı ve konu komisyona havale edildi.

İşletmelerin devrine itiraz

Marmaris’in İçmeler Bayır mevkiinde yer alan 30 bin m2 yüz ölçümlü Kamp Yeri’nin otopark, çay bahçesi ve sosyal tesis olarak işletilmesi ve çalışır hale getirilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 75 hisse sahibi olduğu MELSA’ya devredilmesi gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün,  Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından il genelindeki işletmelerin Büyükşehir’e devredildiğini anımsatarak “O yerlerin belediye idaresi tarafından işletilmesi zor. Bize geçen işletmeleri şirketler vasıtasıyla çalıştırmalıyız.” dedi.

Teklife Marmaris’ten itiraz geldi. Marmarisli Büyükşehir Meclis Üyesi Ali Fuat Fidan “Böyle yerler hangi belediye sınırları içinde ise işletmesi o belediyeye verilmelidir” derken, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, teklife “O yer İçmeler-Turunç arasında çok özel bir alandır. Devir Tasfiye Komisyonun paylaştırmalarında adaletsizlik var. Tahsisler Büyükşehir’e değil, ilçelere yapılmalı” diye karşı çıktı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, itirazlar karşısında konuya “Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu yasanın gerektirdiğini yapmış. Büyükşehir olarak bizim de sıkıntılarımız var. Her şey çok iyi veya çok kötü demek mümkün değil. Ancak biz o işletmelerle ilgili kararları bulundukları ilçedeki arkadaşlarla konuşarak alalım diyoruz. Bu devri yapmak zorundayız” diye açıklık getirmeye çalıştı ve yapılan oylamada Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve 5 meclis üyesi ‘hayır’ oyu kullanırken, devir işlemi oy çokluğu ile kabul edildi.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
bora öztürk 11 Haziran 2014 / 15:36

sizden ALLAH razı olsun sizde olmasanız büyük şehirde neler oluyor kimse bilmeyecek. toplantıları sizden başka takip eden bir ALLAH’ın kulu daha yok anlaşılan. koca Muğla’da bu kadar büyük sorunları sadece 1 gazeteci dile getiriyor. çalışmalarınız da başarılar.