Mecliste Kışla Parkı gerginliği

Bu haber 03 Temmuz 2013 - 19:20 'de eklendi ve 993 kez görüntülendi.

boynubukukler123132165416Belediye Meclisine Kışla Parkı damgasını vurdu. Temmuz ayı olağan toplantısında Ak Partili Meclis Üyesi Hamza Akercan’ın Kışla parkının tekrar görüşülmesi önergesi ret edildi.
Hasan Telli
Muğla Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısı Belediye Meclis salonunda gerçekleştirildi. Belediye Meclisine başkanlık eden Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gündemi okumasının ardından AK Partili Meclis Üyesi Hamza Akercan gündeme ek yapılmasını istedi. Akercan; “İlave gümden dediğimiz, geçen ay Kışla Parkı ile ilgili meclisimizin oy çokluğuyla aldığı meclis kararı ile ilgili olacak. Biliyorsunuz geçen ay ki meclis toplantımızda da bu arsa ile ilgili tasarrufumuzda bir önerimiz olmuştu. Bu kararın Muğla’da ki sivil toplum örgütleri, mimarlar odası, şehirler odası gibi halkın onayı alındıktan sonra böyle bir kararın daha uygun olacağını söylemiştik. Geçen ay ki alınan karar geçtiğimiz bir ay içerisinde Muğla’da birçok platformda tartışılması dolayısıyla gündemimize alınıp tekrar daha sağlıklı bir karar alınması uygun olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca sayın başkanım geçen hafta bir gazetede açıklamaları olmuştu. Bize, Kışla Parkını gündeme getirdiğimiz konuyla ilgili halkı yanılttığımız bu konuda yalan ifadeler kullandığımızı söylemişsiniz. Biz Kışla Parkı ile ilgili demeçlerimizin hiç birinde Kışla Parkı’nın tamamı inşa yapılacak ifadesi yer almamıştır basında. Sadece Kışla Parkı’nın içerisinde bulunan bir arsa ile ilgili böyle bir karar alındığını buna katılmadığımızı ve gerekçeleri basında yer aldı. Bu konularında, bizim hakkımızda kullandığınız yalan ifadesinin de uygun bulmadığımızı, bu konunun da ilave gündem maddesi kabul edilirse bu konu ile ilgili açıklarımızı da bekliyorum ”dedi.
Önerge üzerine CHP gurubu adına görüş bildiren Yavuz Kayı’da şunları söyledi; “Şimdi iki şeyi birbirinden ayırmak lazım. Geçen meclis toplantımızda almış olduğumuz karar daha evvel alınan meclis kararı ile kesinlik kazanan bir imar planı değişikliğiyle ilgili olarak belediye başkanına yetki verilmesi konusudur. Yani pozitif yönde oy kullananlar belediye başkanına yetki verilsin diye oylamışlar, kabul etmeyenlerde hayır belediye başkanına yetki verilmesin diye oylamışlardır. Burada teknik olarak konunun özü bu. Geçen mecliste alınan kararın özü bu. Haa gelelim esas daha evvel 2010 yılında alınan karara. Şimdi bu kararı okuyorum. “İmar komisyonunun 13.05.2010 tarihli raporu okundu. Yapılan müzakere sonunda ilimiz Merkez ilçe Orhaniye Mahallesi 1027 ada 1 parsel nolu taşınmazın (emin değilim rakamlardan) mülkiyeti belediyemize ait olup, onaylı imar planında belediye hizmet alanı ve düğün salonu olarak tanımlıdır. Bu taşınmazın en etkili ve verimli kullanılması için bulunduğu bölgenin yapılanma şartlarına uygun olarak e=2 …… olacak şekilde konut, ticaret ve veya benzeri yapı yapılmasının uygun tercihli kullanım alanına dönüştürülmesine 3194 sayılı imar kanunu 8b maddesi gereğince işlem yapılmasına oy birliğiyle karar verildi. (aralarında hamza akercanın da bulunduğu imza listesi okundu) Yani meclisimiz bütün meclis üyelerimizin tamamının katılımıyla Kışla Park’ın da bu tip yapılanmaya onay vermiştir 2010 yılında. Yani bu karar alınırken kimse bu karara muhalefet etmemiştir. Geçen mecliste Hamza beyin bahsettiği konu burada yapılacak olan tesisler ile ilgili olarak Belediye Başkanına yetki verilmesi meselesidir. Haaa 2010’dan bu yana arkadaşlarımızın fikirlerinde bir değişiklik oldu mu? Olmadı mı? Bilmiyorum. Çünkü herkesin oy birliğiyle aldığı bir karardır bu. Sonra dünden bugüne yapılan herhangi bir şey de yok orada. Bir de diyelim ki belediye başkanına yetki vermeseydik, belediye başkanına yetki vermeden belediye burayı bu imar kuralına uygun olarak ihaleye çıkarsaydı ne olurdu? Bu imar planına göre yapılanma yapsaydı ne olurdu? Yani, o açıdan iki konunun birbirinden ayrılmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Başka bir şey olursa ayrıca arkadaşlar sorarsa onları da cevaplandırabilirim ” dedi.
Belediye Meclis üyesi Akercan ithamları üzerine Başkan Gürün; “Bakın, o gün basın açıklaması olarak verdiğim bülteni okuyorum: “Türkiye gündeminin sıcak gelişmelerin yaşandığı, gezi parkının sembol haline getirilerek, parkların kamuoyunun hassas noktası haline geldiği bugünlerde Kışla Parkı’na inşaat yapılacak söylemi ile Muğlalılar yanlış yönlendirilmek istenmektedir. Meclis kararını gündeme getiren meclis üyemiz sayın Hamza Akercan’ın 2010 yılında hem imar komisyonu hem de alınan karar doğrultusunda meclis kararında imzası vardır.” Bu konuda siz yalan söylediğinizi hissettiyseniz ayrı ”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.