Mecliste haksız gölet kavgası!

Bu haber 15 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.063 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

“Marmaris’te Taşlıca köylülerinin asırlık susuzluklarının sona erme hayali, Taşlıca Göleti’nin suları ile birlikte yok oldu!”
Geçtiğimiz günlerde “Mecliste gölet kavgası” başlıklı yazıma böyle girmişim…
Bu “yargı” nereden kaynaklandı?
CHP’nin Marmaris İl Genel Meclisi Üyesi Dursun Kaplan’ın iddialarından.
İddialar yenilir, yutulur değildi…
Şu anda Muğla İl Özel İdaresi’nin önemli isimleri Ağır Ceza’da yargılanıyorlar.
Hal böyle olunca, Kaplan’ın “Taşlıca Göleti’nden pis kokular geliyor” sözünü ciddiye aldık.
Ayrıca sıradan olmayan CHP gibi bir partinin meclis üyesine inanmak gerekirdi.
Tabi bir şey daha gerekirdi;
Karşı tarafı dinlemek…
 
xx           xx           xx
Objektif gazeteciliğin gereği olarak karşı tarafı dinledik.
Karşı tarafı dinlerken, keşke İl Genel Meclisi Üyesi Kaplan, gerek basına verdiği açıklamalardan ve gerekse il genel meclisinde yaptığı konuşmalardan önce bizim yaptığımızı yapsaydı, demekten kendimizi alamadık!
Kamuoyu yanıltılmamış ve meşgul edilmemiş olurdu.
 
xx           xx           xx
“Mecliste gölet kavgası” başlıklı yazımda şöyle demişim:
“Taşlıca Köyü’nün susuzluğunu ortadan kaldıracak olan gölet, yepyeni bir teknoloji ile Türkiye’de ilk kez uygulamaya konuldu. Hatta Muğla’nın susuzluğu ile ilgili bir yazımda, “su sorunu”nun il genelinde yaygınlaştırılacak göletlerde yağmur sularının tutulabilmesi ile çözümlenebileceğini ve bunun için Taşlıca Göleti’nin sadece Muğla’ya değil, Türkiye’ye örnek olabileceğini yazmıştım. Hayal kırıklığına uğradım! Gölet yıkıldı. Taşlıca köylülerinin hayalleri de…”
Muğla İl Özel İdaresi’nin mühendislerinden Orhan Bahçeci’yi dinleyince bu konudaki beisimin boş olduğunu sevinerek gördüm.
 
xx           xx           xx
“Mecliste gölet kavgası” başlıklı yazımda şöyle devam etmişim:
“Taşlıca Göleti’nin yapımı için AKP’nin iktidar olduğu İl Genel Meclisi’nde karar alınırken, muhalefet sıralarında oturan CHP’li Marmaris İl Genel Meclisi Üyesi Drusun Kaplan nedense ayağa kalkmış, parti gurubunun bu gölet projesine ‘muhalif’ olmasını sağlamıştı. Ancak, muhalefete rağmen gölet kararı il genel meclisinden geçmiş ve 640 bin lira harcama ile gölet yapımı 2008 Ekim ayında tamamlanmıştı. Taşlıcalılar 100 yıllık susuzluklarını giderecek olan Gölet’in sevincini yaşarlarken, buradan bir ay su içebildiler. Göletin bir duvarı yıkıldı ve köy yine susuz kaldı. Bu defa mecliste partileri iktidar olan CHP’li Dursun Kaplan yine ayakta!”
640 bin lira dışında hepsi yanlış.
Bu para İl Özel İdaresi Bütçesi’nden değil, Köylere Hizmet Götürme Birliği’nden ödenmiş. Ödeme büyük bir titizlik içinde gerçekleştirilmiş. Emin olabilirsiniz, gazeteci gözüyle bütün aşamaları irdeledim…
Göletin bir duvarı yıkılıp, Taşlıca Köylüleri susuz da kalmamışlar.
Susuz kalıp, sağlıksız su da içmemişler. Çünkü Taşlıca, yeterli suya sahip olmasa da Muğla’nın en iyi arıtma sistemlerinden birine sahip…
Göletin sorumlu mühendislerinden Orhan Bahçeci’nin üstüne basa basa altını çizdiği gibi, “Duvar yıkılıp, köylü susuz kalmadı, göletteki su bitti köylü susuz kaldı”…
 
xx           xx           xx
Bahçeci, “Bu baraj değil ki, duvar olsun.” diyor. Ardından ekliyor:
“Bu baraj değil, bir gölet. Burada duvar yok. Duvar dedikleri ‘riprap’ denilen bir mühendislik uygulaması. Riprap, harçsız taş döşeme uygulamasıdır. 2008 yılında beklenmedik bir su akını sonucu bu taşlar yerinden oynadı. İl Genel Meclisi Üyesi Kaplan, o yıl çekilmiş fotoğrafları ‘duvar yıkıldı’ diye gösteriyor. Biz zaten orada kayma ve oturma bekliyorduk. Aynı yıl biz o tahribatın onarımını müteahhide para ödemeden yaptırdık. Yıkılan duvar olmadığı gibi gölet geçirimli değil. Projenin uygulandığı havza 1.452 km2. Böyle bir havzada yapılan hesaplara göre gölette 180 bin m3 su toplanması gerekir. Ama o kadar olmadı. Çünkü yeterli yağış alınmadı.”
Tabi İl Genel Meclisi Üyesi Dursun Kaplan’ın akıllara getirdiği şu soru var:
“Hayvanların yararlandığı gölette su, var burada neden yok?”
Yerinde bir soru ama, bu nokta da Mühendis Bahçeci’nin veremediği yanıtı ben vereyim:
“Allah ile kavga mı edeceksin? Hayvanların yararlandığı göletin olduğu yer yeterli yağış almış, Taşlıca Göleti’nini olduğu yer almamış.”
 
xx           xx           xx
Allah ile kavga edemezsiniz, ama mecliste kamu yararına kavga etmek gerekir.
Haklı olmak; şov yapmamak koşulu ile…
“Mecliste gölet kavgası” başlıklı yazıma konu meclis toplantısında, muhalefetin sözcüsü AKP Gurup Başkanvekili Av. Çağrı Alper, Kaplan’a “Şov yapıyorsun” demişti.
Ben de “Dursun Kaplan’ın şov yaptığını sanmıyorum. Yapıyorsa da yapmamalı.” diye yazmıştım.
Nolur sayın Kaplan yapma…
 
xx           xx           xx
“Taşlıca Göleti’ne neden ısrarla karşı çıkılıyor?”
Bu sorunun yanıtını yarın arayalım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.