Mecliste geri tepen şov

Bu haber 23 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 815 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’da yaşayan Göktepeliler, arife günü köylerine gittiklerinde oldukça tepkiliydiler. Yolda asfalt çalışması ile karşılaştılar. Otomobillerin etekleri zift oldu.
Muğla Öğretmenevi’nde yapılan geleneksel bayramlaşmada karşılaştığım bir il genel meclisi üyesine durumu ilettim. Gülerek, “Desene fatura yine bize kesildi.” dedi. “Eğer o asfaltlama yapılmasaydı, yolun bozuk olmasından şikayet edilecekti. Asfalt yapılınca da böyle şikayetler oluyor.” diye devam etti.
Oysa bu asfaltlama bayramdan önce veya sonra da yapılabilirdi. Trafiğin yoğun olduğu bayram günlerine denk getirilmeyebilirdi.
 
xx           xx           xx
Yaşadığımız sorunların büyük bölümünün temelinde programsızlık, plansızlık yatıyor!
Bildiğimiz kadarıyla, Muğla merkeze bağlı Göktepe’nin yolu her sene gündeme gelir. Hemen her sene yaklaşık 50 km’lik bu yolda onarım ve kaplama çalışmaları yapılır.
Göktepe Yolu önemli bir yol. 18 köyün kullandığı bir yol. Bölge, orman bölgesi ve kışları karla kaplanan bir bölge. Kar yağışı ile kamyon trafiği birleşince yollar çabuk bozuluyor.
Acaba diyorum böyle bir yerde sıcak asfalt beton kaplaması yapılsa daha ekonomik ve kalıcı mı olur bilemiyorum…
 
xx           xx           xx
İl Genel Meclisi toplantılarını devamlı izleyen gazeteci sayısı oldukça azdır.
Eğer bir toplantıya gazetecilerin tamamı geldi ise bilin ki o gün mecliste tartışmalı bir konu vardır ve o gün öyle olacağı önceden meclis üyeleri tarafından gazetecilere haber verilmiştir.
Geçen dönem bu genellikle (o zaman muhalefette olan) CHP’nin üyelerinden Sadettin Ünsal ve Dursun Kaplan tarafından yapılırdı.
CHP bu dönem il genel meclisinde iktidarda ama, Dursun Kaplan (Sadettin Ünsal bu dönem seçilemedi) yine aynı Dursun Kaplan…
AKP’liler pek öyle “Bu gün mızılı bir konu var.” diye gazetecileri aramazlar. Gazeteciler AKP’liler tarafından ilk Ramazan Bayramı’ndan önce yapılan oturumlardan birine çağrıldılar.
Konu “Mikro Kredi” ve “Duble yollar”dı…
AKP’liler ‘şov’ yapacaklar diye bekledik. Yapamadılar. İyi hazırlanmamışlar!
 
xx           xx           xx
İl Genel Meclisi toplantılarında öneriler sadece meclis üyelerinden gelmiyor. Meclis Başkanı ve Vali’den de öneri geliyor. “Mikro Kredi” ve “Duble yollar” Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın meclise getirdiği iki önemli konu… Bayram’dan önceki hafta başında her iki konu meclis gündemine alınmıştı, ama aynı haftanın sonuna kadar bu iki konunun karara bağlanmamış olması AKP’lilere göre önemli bir ‘usul hatası’ idi.
AKP’liler, bu ‘usul hatası’nın bilinçli olarak yapıldığı, çünkü CHP’lilerin Vali’den gelen bir öneriyi ‘siyaseten’ yerine getirmek istemediklerini savunuyordu.
CHP’li İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü’ye “Öyle mi?” diye sordum. Kendisinin turizmci olmakla birlikte iktisat mezunu olduğunu belirten Köylü, “Hiç olur mu” dedi ve şöyle devam etti:
“Vali beyin mikro kredi uygulaması önerisi çok yerinde bir uygulama. Duble yola gelince, yol yapımına kim karşı olabilir ki? Biz CHP grubu olarak vali beyin her iki önerisinin de arkasındayız. Burada siyasi polemik yapan, AKP’li arkadaşlarımız. Valiler iktidarın valileri olduğu için, vali bey ile karşı karşıyaymışız havası yaratılmak isteniyor. Bunun hiç kimseye ve Muğla’ya yararı olmaz. Biz önyargılı değiliz. Siyasi polemiklerle hizmet üretemeyiz.”
 
xx           xx           xx
Sonra meclis toplantısına geçtik. Valiliğin önerisi ile gündeme alınan “Duble Yollar” ve krizden etkilenenler için “Mikro Kredi” konularının süresi içinde sonuçlandırılmadığı gerekçesiyle AKP Gurup Başkanvekili Av. Çağrı Alper, usul tartışması açtı. CHP Gurubu, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın önerdiği iki konuyu desteklediklerini, ancak acele karar verilmemesi gerektiğini savunurken, Av. Alper’in “Burada siyasi bir tavır görüyorum” diyerek ısrarlı tavrını sürdürdü.
CHP’lilere göre ise, ortada usul hatası yoktu. Çünkü onlara göre her iki konunun sevk edildiği komisyonlar, o konularla ilgili gerekli çalışmaların yapılması için ek süre talep edebilirler ve meclis başkanı da o ek süreyi verebilirdi.
AKP’liler bu toplantıya gazetecileri çağrınca, mecliste CHP’lilere gol atacakları sanılıyordu, ama öyle olmadı…
 
xx           xx           xx
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın uygulanmasını istediği konulardan “mikro kredi” hükümetin veya TOBB gibi kuruluşların, ticaret ve esnaf odalarımızın aklına gelmeyen bir uygulama… Uygulanması halinde, Muğla İl Özel İdaresi bütçesinden yaratılacak sıcak kaynak ile tüccarımız, esnafımız yakasını aracıya, tefeciye kaptırmadan belli bir süre için soluklanabilecek…
Yine Vali Dr. Altıparmak’ın gündeme getirdiği ‘Duble Yol’ konusu da bir ilk. Bilindiği gibi köy yollarının yapımı, onarımı İl Özel İdaresi Bütçesi’nden gerçekleştirilir. Bunun için ayrılan kaynağın nerede, nasıl kullanılacağına ise İl Genel Meclisi karar verir. Karayolları da hükümetin sorumluluğundadır.
Yatağan-Milas duble yolu hükümet tarafından programa alındı ve sanıyorum yol yapım çalışmalarına da başlandı.
Geriye Dalaman-Fethiye ve Muğla-Kale duble yolları kaldı. Bu iki yolun yapımı için DPT onayı gerekiyor. Onay beklenirse, uygulamada gecikilecek. Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın önerisine göre, bu yolun ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılacak.Dolayısıyla harcama da İl Özel İdaresi bütçesinden gerçekleştirilecek, ama bu para Hükümet tarafından Muğla’ya gönderilecek.
 
xx           xx           xx
Uzun tartışmalardan sonra, Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Köylü, Valilik önergesine göre, Fethiye-Dalaman ve Muğla-Kale duble yollarının Karayolları adına Muğla Özel İdaresi tarafından ihale gedileceğini ve bunun İl Özel İdaresi’ni 60 trilyon liralık yükün altına sokacağını belirterek, “Bu konuyu aceleye getiremeyiz. Benim yönetimimden sıkıntınız varsa hukuka başvurun.” dedi.
Valilik ile Meclis CHP Grubu karşı karşıya getirilemedi, ama CHP ve AKP grupları karşı karşıya gelmiş oldu.
Göktepe ve benzeri köy yollarının sorumluluğuna sahip olan Muğla İl Genel Meclisi’nde iktidarda olan CHP’liler, 60 trilyon liralık iki duble yolun yapımını üstlenmeye hazırlar, ama o para yarın Ankara’dan Muğla İl Özel İdaresi kasasına konulmazsa “Ne olacak?” sorusunun da kaygısını taşıyor.
Sanıyorum siyasi iktidarın Muğla’daki temsilcisi olan AKP Grubu’nun bu kaygının giderilmesine katkı yapmasında yarar var…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.