Meclis YGS sınavlarına el attı

Bu haber 22 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.049 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla eğitimden her geçen gün gerilemeye devam ediyor.

Tabir caizse Muğla eğitimde adeta dökülüyor!

Malum tespiti biliyorsunuz:
Eğitim paralı hale geldi. Parası olan okuyor.

Muğla bu tespiti yalanlıyor.

YGS, LYS, SBS sınavları ortada…

Tabi yine parası olanlar okuyor. Muğla’nın zengini ve hatta orta hallisi çocuğu üniversite kapısına dayandığında bastırıyor parayı özel üniversite kapısını açıyor.

Ama paralı okuyabilmek için bile “puan” gerekiyor!

xx        xx        xx

Muğla Türkiye genelinde 2013 yılı YGS sınavlarında 37. sırada yer aldı.

Kimin umurunda?
Muğla İl Genel Meclisi’nin umurunda oldu.

Sanıyorum bunda İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar ile CHP’li Meclis Üyesi Salih Ercan ve Meclis MHP Gurup Başkanvekili Coşkun Tutal’ın geçmişte öğretmen olmalarının etkisi oldu.

Muğla İl Genel Meclisi, 2013 yılı YGS sınavlarında Muğla’nın Türkiye genelinde 37. sırada olmasının nedenlerini araştırdı ve ortaya çıkan değerlendirmeyi rapor haline getirdi.

Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, komisyon tarafından hazırlanan raporun önemli tespitler içerdiğini belirterek, “Hayat üç yanlış bir doğruyu götürür üzerine kurulu. Geleceğimiz olan çocuklarımızın YGS sınavlarındaki başarısızlığı her anne babayı olduğu kadar bizleri de üzüyor.” dedi.

Gerçekten herkesi üzüyor.

Muğla Milli Eğitimi’ni yönetenleri üzüyor mu?

xx        xx        xx

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaparken, Muğla’da eğitimin nereye gittiğini sorgulamaya kalktım. Kötü oldum…

Turgutreis Lisesi mezunuyum. Mezun olurken okulun en “başarısız” öğrencisi bendim. Ben bu gün bu noktada isem, arkadaşlarımın nerelerde olduğunu tahmin edin dedim. O yıllarda Türkiye sıralamasına giren Turgut Reis Lisesi’nin bu gün geldiği ve bir mezunu olarak beni çok üzen durumunu ortaya koymaya kalktım.

Yanıt İl Milli Eğitim Müdürü’nden ve dönemin Turgutreis Lisesi’nden gelmedi. Yanıt öğrencilerden geldi. Çünkü kolayı seçip beni öğrencilere şikayet ettiler. Yaklaşık 3 yıl Turgutreis Lisesi’nin özellikle kız öğrencilerinin cadde ve sokaklarda laf atmalarına muhatap oldum…

Sen benim kızımın eteğinin ölçüsüne, makyajına” ve hatta “sigarasına ne karışıyorsun?” diye karşıma çıkan veliler oldu!

xx        xx        xx

Yıl 2013… Muğla YGS sınavlarında 37. sırada.

Komşumuz Denizli 3’ncü, Aydın 4’ncü sırada. Burdur 9’ncu sırada.

Benim gençliğimin Türkiye’nin ilk 10’una giren Turgutreis Lisesi nerede?

Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar’ı, İl Genel Meclisi Üyeleri Salih Ercan ve Coşkun Tutal ile İl Genel Meclisi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Üyelerini kutluyorum.

Kimsenin dikkat etmediğini dikkat edip, görmediğini görüp yapılması gerekeni yaptılar. İl Genel Meclisi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu üyeleri Muğla’nın en önemli sorunu eğitim ile ilgili çok önemli tespitlerde bulundular.

Korkarım o tespitler, açıklanan raporda kalır.

Bu konuda başta İlköğretim Genel Müdürlüğü’nden gelen Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden olmak üzere Muğla Milletvekillerine, Yerel Yönetimlere ve elbette Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü kurmaylarına büyük görev düşüyor…

xx        xx        xx

İl Genel Meclisi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Salih Ercan başarısızlığın nedenlerini şöyle sıraladı:
Mesleki okulların sayısının fazla olması. Ailelerin çocukları için yatırım yapması ve okuma hevesinin kalmaması. Turizm beldelerinde iş sorununun olmaması. Başarılı öğrencilerin çevre illerde bulunan okullara gitmesi. Ata erkil ve ana erkil yapının yanında çocuk erkil yapının varlığı. Meslekte son demlerini yaşayan öğretmenlerin tatil amaçlı Muğla’ya gelmesi. Hayat pahalılığı nedeni ile öğretmenlerin iki iş yapması ve öğrenciler ile yeterince ilgilenmemeleri. Muğla’da Türkiye genelinde olan boşanma oranları nedeniyle çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratması. Dershane desteğinin liseden başlaması. Öğretmen açığı nedeniyle derslere başka branş öğretmenlerinin girmesi. Dershane-okul işbirliğinin olmaması. Meslek liseleri ile Anadolu liseleri arasında başarı sırasında fark olması. Meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin iş imkanı (turizm, otelcilik) fazla olması nedeniyle YGS sınavına fazla önem verilmemesi.

Hepsi önemli nedenler. Bana göre en önemlisi; Meslekte son demlerini yaşayan öğretmenlerin tatil amaçlı Muğla’ya gelmesi… Hayat pahalılığı nedeni ile öğretmenlerin iki iş yapması ve öğrenciler ile yeterince ilgilenmemeleri… Dershane-okul işbirliğinin olmaması…

Burdur’dan dostlara sordum. Oradaki başarının temelinde dershane-okul işbirliğinin yattığını söylediler…

xx        xx        xx

İl Genel Meclisi Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu sorunları saptamakla kalmamış. Çözümleri de ortaya koymuş. Yerim az sıralayamıyorum. Zaten o öneriler daha çok Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ilgilendiriyor.

Umarım okumuşlar ve dikkate almışlardır.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğüvekaleten” yönetiliyor.

Vekaleten yönetilen eğitimden ne bekliyorsanız, beklemeye devam edin.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.