Meclis Üyeliği için 85 başvuru

Bu haber 27 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.930 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP Muğla merkezde, Menteşe Belediye Meclisi Üyeliği için “ipini kıran aday olmuş” desek yeri… 85 kişi başvuruda bulunmuş.

Muğla (Menteşe) Belediye Meclisi’nde şu anda 25 üye bulunmakta. 17’si CHP’li, 5’i MHP’li, 3’ü AK Partili

Büyükşehir uygulaması ile meclis üyesi sayısı artacak. Ne kadar artacak bilmiyorum. Ama bu haliyle CHP üyeliklerin tamamını alsa, başvuranların 60’ı açıkta kalacak.

Bu kadar, rekor sayıda kişinin meclis üyeliği için başvuruda bulunmuş olması hem olumlu hem olumsuz.

En iyileri ve doğruları seçilse güzel olur. Ya en uygun olmayanlar sandıktan çıkarsa? Belediye Başkanı kim olursa olsun yandı Muğla’nın gelecek 5 yılı!

xx        xx        xx

İpini kıran aday olmuş” dedim, çünkü…

Ön seçimde CHP Üyesi olarak ben de oy kullanacağım. 6 belediye başkanı aday adayı muhtemelen “anahtar liste” yapacaktır. İtibar etmeyeceğim… “Uyumluluk” adına belediye başkanı adayı ile birlikte “askerlerini” belirlemek niyetinde değilim!

En doğruyu, en uygunu bulmaya çalışacağım. Kıstasım öncelikle belirleyeceğim ismin “Belediye ile işi olmaması” olacak. (!) Bir de en azından belediye başkanı adayının çapında mı değil mi ona bakacağım… Çünkü onlardan biri “belediye başkanı vekili” olacak.

Bu anlayış içinde 85 isme baktım, Bayır ve Yeşilyurt Belediye başkanları ile Muğla’nın üç il genel meclisi üyesinden ikisi dahil 9 isim belirleyebildim… Onuncu ismi bulamadım! Ki 25 isim yazmam lazım… (!)

85 aday adayından 23’ü de kadın. Müthiş… Sevinmeli mi dövünmeli mi bilemedim.

Maşallah kadın aday adaylarının önemli bölümü de evlere şenlik… Onların içinden de 2 kişi belirleyebildim. Benim terazimde gençlerde de iki ismi geçen çıkmadı.

xx        xx        xx

Biliyorum şimdi belirlediğim isimleri merak ediyorsunuz. Söylemem yanlış olur. Ama çekinmeden olmaması gerekenlerden birkaç isim verebilirim.

Belediye Meclisi Üyeleri Ünal Türkeş, Sevdiye Uysal, Celal Orhan, Süleyman Kafadar, Hamdi Ercan, Gonca Kozalı yine adaylar… Osman Gürün’ün belediye başkanlığında ne yaptılar da önümüzdeki dönem ne yapacaklar merak ediyorum…

Tabi Belediye Meclis Üyesi Hilmi Giresun’u da merak ediyorum. Sayın Giresun yeniden meclis üyeliğine değil, hızını alamayıp belediye başkanlığına başvuru yapmış bulunuyor!

Seçilmesi halinde kesinlikle yararlı olacak Mimar Ertuğrul Aladağ varken, kardeşi Şinasi Aladağ da aday olmuş. Bunu da anlayamadım…

xx        xx        xx

Biraz “megalomanlık” yapayım. 7 belediye başkanı adayı var.

Eski belediye başkanımız Orhan Çakır dahil hepsinin yapacağı belediye başkanlığını ben de yapabilirim!

Nedense belediye başkanı adaylarımızın içinden hiç değilse biri gelip, “Belediye meclis üyesi adaylığına başvur” demedi. (!)

Demezler… Onları anlıyorum. Beni haylayamazlar!

Neyse… Oyumu kullanırken, adayların benden hangi fazlalığı var ona da mutlaka bakacağım. Sizde bakın… Örneğin hepsinin benden bir fazlalığı var. Benim gibi ortopedik engelli değiller! Adaylardan Mehmet Altınay’ın ise öteki adaylara göre önemli fazlalığı iki yabancı dil biliyor olması. Bir de ben okurken engellilikle karşılaşınca adaylardan 6’sı gibi üniversite eğitimimi tamamlayamadım. Hoş onların için de bir de ilkokul mezunu var!

Yabancı dil bilmek oy vermek için gerekçe olur mu? Bilemiyorum. Siz karar verin.

Bildiğim bir şey varsa o da adaylardan Orhan Çakır ile Mehmet Altınay ve Mustafa Şahin’in Belediye Başkanı Osman Gürün’ün gölgesinde olmamaları. Üç adayın bu özellikleri benim için oy vermemi gerektirecek gerekçelerden en önemlisi…

xx        xx        xx

Tabi ben kimsenin davetini beklemeden kendim meclis üyesi adayı olabilirdim. Yine megalomanlık yapayım… Aday olsaydım iyi bir sıradan seçilirdim de…

Ama ben gelecek dönem için de “belediye yönetimini eleştiri hakkımı” korumak isterim!

Ben bu anlamda yukarıda da vurguladığım gibi, belediye ile işi olacakların belediye meclisi üyesi olmamalarını savunuyorum.

Sadece CHP’nin değil, öteki partilerin meclis üyeleri de belediye ile bir biçimde işi olacak insanlar olmamalılar. Olurlarsa hangi partiden seçilmiş olurlarsa olsunlar belediye başkanının askeri olduklarını görüyoruz.

Mevcut belediye meclisinde örnekleri bol!

xx        xx        xx

İşte bu noktada Mimar Ertuğrul Aladağ’ı kutluyorum. Kendisi önce belediye başkanı adayı olduğunu açıklamıştı. Sonra belediye meclis üyeliği için başvuru yaptı. Aladağ geçtiğimiz günlerde bir kahvaltıda neden böyle yaptığını şöyle açıkladı:

Mehmet Altınay’ın adaylığını açıkladığı anda ben kararımı verdim. Benim bu insana destek vermem gerekiyor. Çünkü adaylıklarını açıklayanlar arasında tek farklı söylemde bulunan, yani özellikle bizim için gezi parkı anlamında bir içerik taşıyan eski garaj meselesine açıkça değinen ve eleştirel bakan olarak O’nu gördüm. Adaylık konuşması sırasında da Muğla’ya gelecek için vizyon katabilecek bir his yakaladım.

Bu sözlere şapka çıkarılır… Hala belediye başkanı aday adayları içinde bu “şövalyeliği” yapması gerekenler olduğuna inanıyorum…

Ne demişler?

İslam’ın şartı 5 değil, 6… Altıncısı haddini bilmek.

xx        xx        xx

CHP’nin üyeleri önümüzdeki günlerde yapılacak ön seçimde bir anlamda sadece partilerinin kaderini değil, daha önemlisi Muğla’nın kaderini belirleyecekler.

Doğru, uygun belediye başkanı adayını seçmek yetmiyor. Doğru ve uygun belediye meclis üyesi adaylarını da belirlemek gerekiyor.

Bakıyorum da meclis üyesi aday adaylarının kendilerini tanıtmak ve anlatmak gibi bir dertleri yok. Sanki belediye başkanı adayları ile birlikte “takım halinde” seçileceklerini sanıyorlar.

Onlar öyle sanabilirler. Ancak CHP üyeleri onların beklentilerine yanıt vermeden Muğla’nın beklentilerine göre hareket etmeliler.

Hayırlı olur inşallah…

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
mustafa ege 27 Eylül 2013 / 10:24

Sayın Özcan Özgür Eskilerin bir lafı varya gene söylemek gerek sağdan sy beş kişi soldan say beş kişi bu iş neolacak böyle bilmem ama bildiğim şey etiket ve hayat boyunca koltuk merakı insanların olduğu sürece hak edenlerin oralara gelmesi zor gibi aday kirliliğinin yaşandığı yerde bulunmak istemezler parmak yöneticiliği yapmak isteyenler şakşakçılar hemen her yerde aday oluyorlar daha önce ne yaptınız diye sormazlarmı adama vizyonunuz ne demezler mi Yazık bu MUĞLA ya köyden farkı yok bir de Büyük Şehir OLuyoruz ne şehri arkadaş bir tane ana caddesi olan doğru dürüst çarşı pazarı olamayan şehir kültür şehriymiş Hangi etkinlikle yaa bana biri çıkıp anlatsın.. Sonrada sen çık aday enflasyonu yaşansın normal adamın hobisi buu Kötekli akşamları bile Muğla merkezden daha canlı öğrenci Merkeze inmek istemiyor neden İnsin Ki Merkezde ne varki ne tür etkinlik var ki sinemamı var tiyatromu var Büyük Şehir mİ ???

Üset ATEŞ 29 Eylül 2013 / 10:48

Sayın Özcan Özgür; Gazetedeki Magazin Muhabirliğin hayırlı olsun.buda nerden çıktı deme,Yazıların için de sıklıkla hoş,muş kelimeler çıkıyor.Muğla ve Hamle okuru Magazine sevmez,bilmen gerekir.