Meclis son kez toplandı

Bu haber 07 Mart 2014 - 19:52 'de eklendi ve 765 kez görüntülendi.

ilgenel651651Muğla’nın 30 Mart tarihinde Büyükşehir statüsüne girmesi nedeniyle görev yetkisini kaybedecek olan İl Genel Meclisi son toplantısını yaptı. Muğla İl Özel İdaresi toplantı salonunda gerçekleşen son toplantıya Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile kamu kurum müdürleri katıldı. Toplantı sonunda meclis üyelerine Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Kadir Tamer

Muğla’nın Büyükşehir statüsüne girecek olması nedeni ile görev yetkisini kaybedecek olan Muğla İl genel Meclisi son toplantısını yaptı. Muğla İl Özel İdare toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Muğla Valisi Mustafa Haklan Güvençer ile kamu kurum müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar yaptı. İl Özel İdareleri’nin 150 yıllık bir geçmişi olduğunu vurgulayan Gürpınar, “Yeni çıkan Büyükşehir Yasası ile İl özel İdareleri ve İl genel Meclisleri ülkemizde 30 vilayette artık kaldırılıyor. Elbette bu tarihsel sürecin, hizmet aşkının noktalanması olarak görmüyorum. Bizden sonra ki kurumlar bu görevlere hizmetlere devam edeceklerdir. İl Özel İdareleri gidilmeyen, görülmeyen, ulaşılamayan köylere gidilebilir, ulaşılabilir hale getirmiştir. Bugün burada 30 Mart tarihinden itibaren görevini tamamlayacak meclisimizin son toplantısını yapıyoruz. Bu çatı altında kim olursak olalım hizmet aşkını hep birlikte geliştirdik. Meclisimizde verdiğimiz kararlarımızın yüzde 99’nu oy birliği içinde aldık. BU anlamda görev yaptığımız süre içersinde çalıştığımız tüm meclis üyelerime teşekkürü borç bilirim” dedi.

Meclis Başkanı Cemal Gürpınar’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili Dursun Kaplan, “2009 yılında bugüne kadar birçok konuda önemli hizmetler verdik. Hep birlikte Muğla için çalıştık. İstenilen hizmetleri bütçemizin el verdiği imkan çerçevesinde yerine getirmeye çalıştık. 396 köy ve 61 beldeye hizmet götürdük. İl genel Meclisleri hizmeti dönüştüren bir yapıydı. Bu yapı artık bugün ortadan kalkıyor. Dün bize yetkiyi veren iktidar bugün bizi tarihin derinliklerine gömüyor. Burada hepimizin tek arzusu Muğla idi. Muğla için yan yana geldik, omuz omuza verdik. Belki zaman zaman kendi içimizde tartışmalar yaşandı ama hiçbir zaman Muğla’ya ihanet etmedik. Birlik ve beraberlik içerisinde çalıştık” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Ak Parti Grup Başkan Vekili Çağrı Alper, “Büyükşehir yasasının glmesi ile İl Genel Meclislerinin kapanacak olmasını tarihe gömülmek olarak görmüyorum. Bunun yeni bir aşama olduğuna inanıyorum. Elbette yeni dönemde bir takım sıkıntılar olacaktır. Bu sıkıntılar oluşturulacak Büyükşehir Meclisi üyeleri ile kısa sürede aşılacağı inancındayım. Burada güzel günlerimiz, güzel anılarımız oldu. Hepimiz Muğla için bir araya geldik. Herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

MHP Grup Başkan Vekili Coşkun Tutal ise, “2009-2014 yılları arasında burada görev yapma gayreti içinde olduk. 5 yıl boyunca canla, başla ve azimle beraber çalıştık. Bu göreve talip olduğumda kışın çamurlu, yazın tozlu yollarının olmayacağı, çeşmelerinden suları gür akan bir Fethiye vaadinde bulundum. Bu vaatlerin büyük bir kısmını yerine getirmenin onurunu arkadaşlarım işle birlikte yaşıyorum. İşimizi kimseyi kırmadan, üzmeden yapma gayreti içerisinde olduk. Hep doğruyu, güzeli, iyiyi yapmak içinde olduk” dedi.

Son olarak konuşan Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise şunları söyledi:

“Bugün bir dönemin sonu olarak değil yeni bir dönemin başlangıcı diyebiliriz. İl Özel İdare ve İl Genel Meclisleri çok ciddi yerel yönetimdir. Bugüne kadar hizmet verenleri saygı ve şükranla anıyorum. Bu hizmet bayrağı yere düşmeksizin dalgalanmaya devam edecek. Bu anlamda bugüne kadar Muğla’da görev yapan tüm meclis üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve kamu kurum müdürleri İl Genel Meclis üyelerine plaket takdim ettiler. Muğla İl Genel Meclisi’nin son toplantısı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.