“Mayıs Ayların Gülüdür”

Bu haber 29 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.295 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Mayıs ayların gülüdür / Taze bir çiçek dalıdır / İçerim ateş doludur / Mayıs‘ta gönlüm delidir…

Şair böyle demiş. Şair ki şairlerin şairi Sabahattin Ali

Mayıs” denildi mi akıllara, neler kimler gelmez ki… Çocukluğumda “Hıdrellez” gelirdi. 6 Mayıs gününü iple çekerdik. Büyüklerimizden öyle duyduk, o gün Hızır ile İlyas Peygamber buluşurmuş: dilekler kabul olurmuş… Buluşma 5 Mayıs akşamı yakılan ateşin üzerinden atlanarak kutlanır ve herkes dileğini küçük taşlarla toprağa resmederdi. O gün bir bakıma “baharın” geldiğinin de habercisi idi.

Çocuk dünyamızda o günü iple çekmemizin nedeni ise bir bakıma annemizin “Hıdrellez halkası” yapması, asma yaprağı sarması ve öteki yiyecekleri ile birlikte hemen her sokakta yükselen ateşin üzerinden atlamamızdı…

xx        xx        xx

Mayıs” denildi mi çocukluğumuzda aklımıza “Hıdrellez” düşerken, gençliğimizde “Denizler” düşer olmuştu.

Artık 6 Mayıs sadece Hızır ile İlyas Peygamberin buluştuğu bir gün değil, aynı zamanda Denizlerle karaların (toprağın) buluştuğu gündü…

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan tek bir cana kıymadan, “kul hakkı” yemeden, ama sadece “vatansever” ve “antiemperyalist” olmalarından ötürü asılmışlardı.

O gün bu gün “bağımsızlık bayrağı” olarak asılı duruyorlar…

xx        xx        xx

Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi meslektaşlarımız 1 Mayıs’ı, emeğin ve dayanışmanın bayramını hafta sonunda Pazar günü kutladılar. Muğla’da öyle bir kutlama olmadı. Muğla’da sendika üyesi gazeteci yok… (!)

İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi meslektaşlarımız 1 Mayıs günü görev yapacakları için Pazar günü kutlama yapmak durumunda kaldılar. Muğlalı gazetecilerin Pazar günü bir kutlamaları olmadı. Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin gündeminde de 1 Mayıs hiçbir zaman olmadı!

Muğla’da 1 Mayıs senelerdir Kışla Park’ta Belediye Başkanı Osman Gürün’ün himayesinde piknik yapılarak kutlanır…

Başkan Gürün artık Büyükşehir Belediye Başkanı… Bakalım, 1 Mayıs Perşembe günü yine Kışla Park’ta geleneksel pikniklerini yapacaklar mı?

xx        xx        xx

Bu gün 29 Mayıs… Yarın 30…

İngilizce’de “The Hood event” denilen Çuval olayını anımsıyor musunuz? Hep birlikte unuttuk…

Irak’ın Süleymaniye kentinde 4 Temmuz 2003 günü ‘ki o gün Amerika’nın bağımsızlık günüdürAmerikan 173. Hava İndirme Tugayı’na bağlı askerler 11 Türk askerini gözaltına alıp, başlarına çuval geçirmişti… Sanki bağımsızlık günlerini bizim askerlerin ve dolayısıyla Türk milletinin başına çuval geçirerek kutlamışlardı!

O işgalci Amerikan askerlerine yanıt ise “Kurtlar Vadisi” denilen bir garip filmden verilmişti. Züğürt tesellisi!

Aradan 8 yıl geçmişti… 2011 yılında 8 TGB’li genç Bodrum’da karaya çıkan ABD askerlerinin başına çuval geçirme girişiminde bulunmuşlardı. Girişim başarılı olmamıştı, ama haklarında Bodrum Asliye Ceza Mahkemesi’nde 16 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı…

İşte bu gün Bodrum’da o davanın duruşması var. Karar için başlarına çuval geçirilmeye çalışılan Amerikan askerlerinin ifadeleri bekleniyor.

xx        xx        xx

Bodrum Asliye Ceza Mahkemesi Amerikan askerlerinin ifadelerini bekliyor. Yatağan, yarın Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda yapılacak ihalenin sonucunu bekliyor. Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri geçtiğimiz günlerde satıldı. Yatağan Termik Santralı da yarın satılabilir…

Yarından sonra 1 Mayıs… Deliye her gün bayram… Ülkemizde 1 Mayıs’ta “Bayram” oldu…

Türkiye’de ilk defa 1923’te kutlanan 1 Mayıs, AK Parti sayesinde 2009 yılında TBMM’de kabul edilen yasa ile “bayram” ve o gün tatil ilan edildi!

Aslında “1 Mayıs” bayram denilse de “mücadele günü”dür…

KİT’ler bu ülkenin “bağımsızlık nişanlarından, mühürlerinden” biri…  O nişanlardan ikisi gitti. Biri de yarın gitti, gidiyor.

Giderse ne olur, 1 Mayıs Yatağan’da nasıl bir “mücadele günü” olur hayal bile etmek istemiyorum…

xx        xx        xx

Senelerdir 1 Mayıs denildi mi akla gelen İstanbul’da “Taksim”, İzmir’de “Gündoğdu” meydanları olur. 1 Mayıs gününü tatil ilan etmekle kaymayıp, daha önce “ezber bozarakTaksim’i çalışanlara, emekçilere, emekçi dostlarına açan AK Parti iktidarı bu sefer “Olmaz” diyor. Günlerdir Taksim tartışılırken, Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santralleri’nin ve kömür işletmelerinin özelleştirilmelerine karşı neredeyse 225 gündür direnen enerji ve maden işçileri de herkesi Yatağan’a davet etmiş bulunuyor…

Senelerdir sosyal demokratların yönettiği, işçi sınıfının kalelerinden biri olan Yatağan’da “meydan” yok!.. 1 Mayıs yarından sonra Yatağan Belediyesi’nin şehirlerarası otobüs garajında kutlanacak.

30 Mart Yerel Seçimi’nde Muğla’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tıpkı Yatağan gibi meydanı olmayan eski Garaj Alanı’nda konuşurken, “Yatağan işçileri yalnız değildir” demişti. Hatta yalnız olmadıklarını gösterircesine mitingin ardından Bodrum Havaalanı’na giderken, Yatağan’da direniş çadırına uğraşıp çay da içmişti…

Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu, yarın Yatağan Termik Santralı satılırsa ne yapacak? Yarından sonra 1 Mayıs’ta Taksim’e mi çıkacak, Yatağan’a mı gelecek?

xx        xx        xx

CHP’lilerin kimselerle paylaşamadıkları Mustafa Kemal AtatürkBağımsızlık benim karakterimdir” demiş… Bağımsızlığın teminatı, nişanı, mührü son KİT kaleleri düşerken CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve öteki CHP’li belediye başkanları 1 Mayıs günü Kışla Parkı’nda mı buluşacaklar çok merak ediyorum?

TGB’li gençlerin yarın duruşmaları var. Ne olur bilemiyorum. Umarım iyi olur. TGB’li gençler 1 Mayıs’ta Yatağan’da olacaklarını açıkladılar. “Özelleştirmecilere bir sürprizimiz var. Yüreğiniz varsa hepinizi Yatağan’a bekliyoruz.” şeklinde duyuru yaptılar. Ben özelleştirmeci değilim, ama merak ediyorum, gidip sürprizi göreceğim. Aklım ise Sabahattin Ali’nin dizelerinde:

Göklere karşı yatılır / Dertlerimiz unutulur / Eski sevgiler atılır / Mayıs‘ta gönlüm delidir… Uzakta kuşlar seslenir / Gönlüm genişler beslenir / Yaşamağa heveslenir / Mayıs‘ta gönlüm delidir… Yumuşak rüzgarlar eser / Çimenlerde yarim gezer / Yanılır bana gülümser / Mayıs‘ta gönlüm delidir.

xx        xx        xx

Sahi Türkiye bağımsız ve CHP’yi, CHP sayesinde geldikleri yerleri yönetenler emekçi dostu mu?

Neyse, merak etmeyin; kul sıkışmayınca Hızır yetişmezmiş…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.