MAYIN KONUSU VE ÖTEKİLER

Bu haber 04 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 850 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Günün konusu: Mayınlı araziyi temizleyerek, yerine yapılması istenen fenni ziraatı bize de öğretecek uzman ekiple anlaşmak. Başbakan diyor ki; balık yemeyi değil, tutmasını öğretmek ve hem de büyük bir kitleye acilen iş sağlamak istiyoruz. Muhalefet ise, hayır mayınları kendimiz temizleyip yöre halkına dağıtalım işin içine uzman falan diyerek, yabancıyı sokmayalım. Her ikisi de masum gibi göründüğü halde, muhalefet edenlerin cümlesi de soruşturması devam eden ‘Ergenekon’ zanlılarına arka çıkanlardır. Kuzey Irak kapılarını bize yasak ettirenlerdir. Tezkereye hayır demek suretiyle, ABD ile aramızın açılmasına sebep olarak, Kürtlerin arzu ettikleri bölge muhtariyetine kavuşmasına sebep olanlardır.
2004 yılından beri ordu yüksek kademesindeki ihtilal hazırlığına yardımcı olanlar, hala konuşuyor. 27 Mayıs cunta ihtilaline meşrulaştırmak için, hem davacı ve hem de şahit olanların, artık inanılacak tarafları kalmış mı sanıyorlar. Adaletin Yassıada mahkemelerindeki perişan hali, bu gün 49 yıl sonra AB kriterinde soru işareti konmuş ve orada tıkanıyor. Kendilerine dokunan bir konuda mahkemelere pekala dışardan müdahale edebiliyorlar. Mesela, Van Üniversitesi rektörü için savcılar 260 yıl cezadan bahsediyorlardı. Bir yandan o günün YÖK yönetimi, bir yandan CHP, bir yandan Barolar Birliği, bir yandan emekli eski savcı baskı yaparak, mahkemeyi etkileyebilmişlerdir. Suç zanlısı gitti, CHP’den aday bile oldu. Bu mahkeme ve ona uygun diğer hukuk adamları bu durumu kabullenerek, normal sayabiliyorlarsa, zaten boşuna konuşmuş oluruz. Oysa,  asla hakim ve savcılarımız kimsenin emir kulu olamaz diye düşünüyoruz. Zaten olanları biliyoruz  ve olacakları da tahmin edebiliyoruz.
Dünyanın gözü önünde yüzde elli oy alarak iktidar olan partiyi kapatacaklardı. Bütün bu olayların neresinde doğruluk var? 12 Eylül hareketine yıllar sonra tepki gösteriyorlar. Halbuki 27 Mayıs harekatında bayram yapmışlardı. Onun için diyorum ki, eğer bu sabıkalı takımı, mayın konusunda neye karşı çıkıyorlarsa, onların beğenmediği en iyisidir. Ben 80 yaşımdayım, Koyduğum teşhis budur.
Sıkıntının kökü muhalefettedir. Şayet MHP kendi fikrini açıkça savunmuş olsaydı, bu gibi konular gündeme bile gelmezdi. Bu günkü yazımı İstanbul’un fethi ve o tarihteki İslam yaşamını, fetihin büyük komutanı Fatih Sultan Mehmet’in uyguladığı laiklik ve adalet anlayışını ve tatbikatını belgelerle yazmaya çalışacaktım. Mayın konusu hakkında koparılan fırtınayı dinledikçe bunların hakkındaki binlerce eski defterleri hatırladım. Bugünlük bu kadarına değinebildim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.