MAYBİR’in Uluslararası Başarısı

Bu haber 08 Ekim 2015 - 22:52 'de eklendi ve 1.266 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla, ülkemizin önde gelen turizm merkezlerinden biri olmakla birlikte, bir üniversiteye ve iki de hava limanına sahip olmasına rağmen sıkça uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan bir il olamadı.

Şöyle bir zihnimizi yokladığımızda, uluslararası etkinlik denildi mi ilk akla gelen yıllar önce Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş olan “Uluslararası Karya Taş Heykel Atölyesi” oluyor.

Bunun yanına bir de Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Uluslararası Ahşap Heykel Atölyesi” ve “Uluslararası Zurna Festivali” konulabilir.

Zihnimizi biraz daha zorlarsak uluslararası etkinlik olarak şunlar sıralanabilir: “D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali”, “Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali”, “Bodrum Uluslararası Bale Festivali”.

Dikkat edilirse bunların hepsi kültür-sanat etkinliği…

Tabii bunlara bir de spor turizmi etkinliği adı altında “Ölüdeniz Uluslararası Hava Oyunları” eklenebilir.

Ne var ki bunların hiç birisinin doğrudan Muğla ekonomisine ciddi katkı yaptığı söylenemez.

 

xx           xx           xx

Her uluslararası etkinlik para kazanmak için yapılmaz.

Örnek vermek gerekirse zurna festivalinden ekonomik kazanç bekleyemezsiniz. Sadece harcadığınız parayla kalırsınız. Ancak o etkinliği, o kültürü yaşatmak, tanıtmak ve beraberinde şehrinizin, ülkenizin tanıtımı içinde yaparsınız. Bu önemlidir…

Tekrar canlandırılabilir mi bilmiyorum ama “Karya Taş Heykel Atölyesi” de öyleydi…

Aslında Muğla mermercilik sektörü bu atölyeyi bir sosyal sorumluluk projesi olarak iş edinebilir.

Bodrum’un Bale ve Klasik Müzik Festivalleri için de aynı şeyler söylenebilir. Ancak zaman içinde bu tür etkinliklerinde müşterisi oluşur. Muğla Uluslararası Zurna Festivali neredeyse 1 güne sığdırılmış ve çok genç bir etkinlik. Zaman içinde gün sayısı arttırılıp, yeni etkinlikler eklenerek müşterisi de oluşmaya başlayabilir.

Neden olmasın?

 

xx           xx           xx

Tabii bir uluslararası etkinliğimiz daha var: “Uluslararası Arıcılık ve Çam Balı Kongresi”

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) tarafından bugüne kadar dört kere yapıldı.

Sanıyorum halen Muğla’da bu kongrelerin öneminin farkına da varılmış değil!

MAYBİR’in düzenlediği “Uluslararası Arıcılık ve Çam Balı Kongresi” bir yandan Muğla arıcılığının gelişmesine ve dolaylı olarak Muğla ekonomisine katkı yaparken Muğla’nın uluslararası tanıtımına da katkı yapıyor.

Bu yüzden MAYBİR Başkanı Ziya Şahin’i kutlamamız ve kendisine destek olmamız gerekiyor.

 

xx           xx           xx

Bu sene dünya arıcıları Güney Kore’de düzenlenen “Apimondia” Dünya Arı Yetiştiricileri Birliği Kongresinde bir araya geldiler. Kongrede Türkiye’yi Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği temsil etti.

Birlik Başkanı Şahin Güney Kore’den müjdelerle döndü. Arıcıların 2016 yılı uluslararası kongresi Muğla’da yapılıyor. Seneye Muğla’da yapılacak olan kongreye gelme sözü veren ilk kişi de Ukrayna eski Devlet Başkanı Viktor Andriyoviç Yuşçenko olmuş. “Davet etmeniz halinde Muğla’ya gelmek isterim” demiş.

Ziya Şahin bu konuda bilgi verirken şunları söyledi:

“Güney Kore’de açtığımız stantta Yuşçenko ile birlikte Dünya Arıcılar Birliği Başkanı Philip Mrcabe ve Kore Apimondia dönem başkanı Kyoonhwan Cho stantımızı ziyaret ettiler. Gelecek yıl Muğla’da yapılacak kongreye doğal olarak üçünü de davet edeceğiz. Çok sayıda ülkeden arıcıyı ağırlayacağız.”

 

xx           xx           xx

MAYBİR Başkanı Şahin Güney Kore’ye giderken orada stant açacaklarını belirtip hemen her kurumdan kendilerinin ve Muğla’nın tanıtımıyla ilgili broşür, cd vb. ne verebileceklerse vermelerini istemişti. Gariptir kimse de ilgi göstermemişti!

Yine de Şahin Güney Kore’de stantlarını ziyaret edenlere içinde broşür ve cd bulunan 2 bin 500 “Muğla çantası” dağıtmış. Şahin şöyle devam etti:

“Orada dünya arıcılığındaki gelişmeleri izlerken Muğla’nın tanıtımını da yaptık. Sadece Muğla’nın değil, çam balının da…

Ki, Muğla çam balının tanıtımı bugüne kadar hiç yapılmamış. Bu etkinliklerde Muğla’nın ekonomisine de katkıda bulunuyoruz. Güney Kore, Çin ve Tunus gibi ülkelerden dünyanın en büyük altı ihracat firması Muğla çam balına talip oldu.”

 

xx           xx           xx

Uluslararası fuarlarda Muğla’yı ve arıcılığımızı tanıtma becerisi gösterdiği gibi ekonomik kaynaklarının da yetersizliğine rağmen Muğla’da da dünya arıcılarını hem de dört kere bir araya getiren, ağırlayan MAYBİR Başkanı Ziya Şahin gelecek yıl beşincisini yapacakları “Uluslararası Arıcılık ve Çam Balı Kongresi”nin stantlarının çoğunun şimdiden satıldığını keyifle söyledi.

Gelecek yıl yapılacak kongre için 55-60 stant planlanmış. Bunun da 30 a yakını firmalar tarafından satın alınmış. Şahin, “Kongreye 6 ay kala bu stantların hepsi bitmiş olur” diyor.

Ancak kongrenin Muğla’nın neresinde yapılacağı henüz belli değil…

İlk kongre il merkezinde yapılırken, 4. kongre Fethiye’de yapılmıştı. Ziya Şahin Fethiyeli olduğu için bunu manidar bulup “Neden?” diye sorduğumda şu yanıtı vermişti:

“Hatırlarsanız ilkini Muğla’da yaptık. Üniversitemizin salonları kongreye yeterli ama şehir merkezimizde uluslararası kongreyi kaldıracak konaklama tesisimiz yok. İkinci ve üçüncü kongreleri de Marmaris’te yaptık. Dördüncüyü Fethiye’de yapıyoruz, çünkü Marmaris’te ki tesislere göre Fethiye’den daha uygun teklif aldık.”

 

xx           xx           xx

Kolu bacağı kırıp hastaneye yatmazdan birkaç gün önce Ermaş Mermerciliğin sahibi Mustafa Ercan ve birkaç iş adamı ile bir araya geldik. Mustafa Ercan ve ailesi Opel’in CNS Tesisleri yanındaki satış ve servis merkezini satın almıştı. Yakın zamanda oradaki bayilik Çerçilerin elinde Ula’ya taşınınca Mustafa Ercan burada şehir oteli yapmaya kalkışmış. İstedikleri kat yüksekliğini elde edemeyince vazgeçmişler.

Şu günlerde eski Tekel’in bulunduğu alanda bir otel inşaatı devam ediyor. İçinde kapalı otoparkı ile toplantı salonları da varmış.

İnşallah Muğla il merkezi bu tesiste kongre turizmi ile gerçek anlamda tanışır da yeni otellerin yolu açılır.

 

xx           xx           xx

Muğla Tıp Fakültesi morfoloji binası bitti gibi… Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi ise devam ediyor. Bitecek. Ardından eczacılık ve dişçilik fakülteleri geliyor.

Biz istesek de istemesek de otel yatırımcılarını teşvik etsek de etmesek de eninde sonunda Muğla kongre turizmiyle tanışacak.

Muğla ili ve özellikle il merkezi Menteşe, İncil’de adı geçen Denizli ve İzmir’de ki antik kentlere de yakınlığı ile uluslararası etkinlikler için oldukça cazip bir merkez. Bunun farkına vardığımız zaman Muğla kongre turizminden de ekmek yemeye başlayacaktır. Tabii önce MAYBİR’in farkına varabilirsek.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.