Mavi Bayrak, turist artışı demek…

Bu haber 16 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 940 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülen ve turizmde uluslararası bir marka olan Mavi Bayrak 2009 yılı ödülleri açıklandı. Türkiye’de en fazla Mavi Bayrak alan marina Muğla’da olurken, mavi bayraklı plaj sıralamasında Muğla, Antalya’dan sonra ikinci sırada yer aldı.
Muğla’da ise en fazla Mavi Bayrak alan ilçe Bodrum oldu. İl genelinde 57’si mavi bayraklı olan Muğla plajlarının bu sene 62’si “mavi bayraklı” hale gelirken, bu bayraklardan 36’sını Bodrum hak etti.
Bodrum’u, 17 bayrakla Marmaris, 6 bayrakla Fethiye, dörder bayrakla Ortaca ve Datça izledi. En sonda da bir bayrakla Akyaka yer aldı.
 
xx           xx           xx
Akyaka, Mavi Bayrak sahibi olabilmek için sıkı mücadele verdi.
Bu anlamda Akyaka’nın Belediye Başkanı Ahmet Çalca’yı kutlamak gerek. Yılan hikayesine dönen kanalizasyon ve arıtma tesisini çalıştırmakla kalmayıp, mavi bayrağa sahip olabilmenin tüm koşullarını yarattı.
Mavi Bayrak sahibi olmak çok mu önemli?
Önemli…
Mavi Bayrak, “Bu yaz tatilimi nerede yapsam?” sorusunun yanıtını arayan turist için çok önemli bir “referans”…
 
xx           xx           xx
Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü… Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolü… Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil ediyor…
Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşıyor. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslar arası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması böylece daha kolay olmakta…
‘Mavi Bayrak’ bu nedenle güçlü bir araç…
 
xx           xx           xx
Mavi Bayrak sahibi olabilmeniz için bunları yerine getirmeniz gerekiyor;
1. Yüzme suyunuz kaliteli olmalı ve deniz suyu numunesi analiz sonuçları plajda sergilenmelidir.
2. Plaj davranış kuralları sergilenmeli ve plaj kullanımını düzenleyen yasalar istenildiğinde kolayca ulaşılabilecek bir yerde bulundurulmalıdır. Davranış kuralları; plajdaki evcil hayvanlar, plajdaki farklı faaliyetler arasındaki ayrım, çöp kutuları ve plaj araçlarının kullanımı, kamp ve ateş konularında uyulması gereken kuralları içeriyor.
3. Sezon süresince, farklı kategorilerde (eğitim semineri, kampanya, basılı doküman, sergi, basın-yayın çalışmaları vb.) aracılığıyla en az beş çevre eğitim etkinliği gerçekleştirilmelidir.
4. Belediye sınırları içerisinden veya dışında başka herhangi bir bölgeden plaja endüstriyel veya kanalizasyon atığı girmemelidir.
5. Beldede toplanan atıksular Ulusal Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği’ne uygun olarak bertaraf edilmelidir.
6. Alg ve diğer bitkilerin, plajda kötü bir görüntü yaratmasına izin verilmemelidir.
7. Plaj, arazi kullanımı ve işletme açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm ulusal yasalara (kıyı yönetim planı ve çevre mevzuatı) uymalıdır.
8. Plaj temiz tutulmalıdır. Plaj ve çevresindeki yürüyüş yolları, park alanları, plaja giriş noktaları daima temiz ve bakımlı tutulmalıdır.
9. Temiz ve yeterli sayıda, atıksu bağlantısı yapılmış sıhhi olanaklar (duş-tuvalet) bulunmalıdır. Plajda bulundurulacak sıhhi olanakların sayısı, yoğun sezondaki ortalama ziyaretçi sayısına, plajın uzunluğuna ve plaja ana giriş noktalarının sayısı ve yerine göre belirlenmelidir. Plajda ya da tuvaletlerin yanında bulunacak duşlar, soyunma kabinleri, bebek bezi değiştirme bölümü ayrıca teşvik edilmektedir.
10. Evcil hayvanların plaja girişlerini düzenleyen ulusal yasalara kesinlikle uyulmalıdır. Köpek, at ve diğer evcil hayvanların denetimine yönelik ulusal yasalar kesinlikle uygulanmalıdır. Eğer plaja köpeklerin girmesine izin veriliyorsa, tasmalı olarak sürekli kontrol altında tutulmalı, sahiplerinden hayvanların bıraktığı dışkıları temizlemeleri istenmeli ve bu tip çöpler için ayrı olmak üzere köpek dışkı kutuları bulundurulmalıdır.
11. İhtiyaca cevap verebilecek sayıda cankurtaran ve gerekli tüm malzemeler, eksiksiz olarak plajda bulundurulmalıdır.
12. Beldede en az bir Mavi Bayraklı plajda özürlüler için tuvalet ve erişim rampaları bulunmalıdır. Tuvaletlerin tekerlekli sandalye kullananlar ve diğer özürlülere hitap edebilecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
Kriterler bu kadar değil… Bu kadarı bile tatile çıkacaksanız, sizi o Mavi Bayrak bulunduğu yere çekmez mi?
 
xx           xx           xx
Akyaka Belediyesi, koşulları 2 yılda yarattı. Şimdi o koşulların devamlılığı gerekiyor. Yoksa bayrak geri alınıyor!
Peki Mavi Bayrak neden en çok Bodrum’da var?
Bu konuda Fethiye’yi ele alırsak, burada sadece Ölüdeniz-Kumburnu Halk Plajı’nın Mavi Bayraklı hale gelmesinde Akyaka’da olduğu gibi yerel yönetimin etkili olduğunu görüyoruz. Geri kalanlar; Club Suncity Plajı: Hillside Beach Club; Ölüdeniz-Otel Meri; Göcek Swiss Otel; Göcek Marina & SPA Resort ise turizmcilerin eseri.
Nitekim Datça’da da sadece Hastanealtı Plajı yerel yönetimin eseri. Datça’da Aktur Tatil Sitesi; Aktur Kamping; Aktur Kurucabük plajları ise Aktur’un çalışması sonucu yaratılmış Mavi Bayraklı plajlar.
Yani Bodrum’da Mavi Bayraklı Plaj sayısının fazlalığı oradaki tesis sahiplerinin duyarlılığından kaynaklanıyor. Tesis sahipleri bu duyarlılıklarının karşılığını ise daha çok turist ağırlayarak görüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.