Maskotlu İlk Üniversite « Hamle Gazetesi

Maskotlu İlk Üniversite

Bu haber 07 Mayıs 2013 - 19:08 'de eklendi ve 1.626 kez görüntülendi.

maskotbelli12313546Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, devlet üniversiteleri arasında ilk maskot tasarımını gerçekleştiren üniversite oldu. Maskot simgesi olarak nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta caretta deniz kaplumbağası seçildi.
Haber Merkezi
Türkiye’deki 107 Devlet Üniversitesi arasında ilk defa Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi profesyoneller ile çalışarak kendi maskotunu tasarladı.
Yaklaşık 9 aydır devam eden tasarım sonrası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin maskotu Caretta Caretta Deniz kaplumbağası oldu. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan ve Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Beldesindeki dünyaca ünlü İztuzu Plajı’na yumurta bırakmak için gelen Caretta Caretta Deniz kaplumbağası maskot olarak seçilirken, ismi konusunda da yarışma düzenlenecek.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve maskot tasarımını yapan İzmirli ajans ile tasarımın finansmanını sağlayan özel dershane müdürü maskot tanıtımı toplantısı yaptı. Üniversite rektörlük toplantı salonunda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan ajans yetkilisi Harun Emre Karadağ, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından Türkiye’deki devlet üniversiteleri içinde ilk defa profesyoneller ile çalışılarak bir maskot tasarımı gerçekleştiğini açıkladı.
NEDEN CARETA CARETTA DENİZ KAPLUMBAĞASI?
Caretta Carette deniz kaplumbağası 200 milyon yıldan bu yana nesillerini sürdürmeyi başaran dünyadaki en eski canlı türü. Careta Caretta Deniz Kaplumbağası Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan İztuzu Plajında neslini devam ettirmek için yumurta bırakıyor. Muğla şehrinin turizm şehri olması nedeniyle potansiyel değerlerinden birisinin de caretta caretta olması.
MASKOTUN ÖZELLİKLERİ
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi maskotunun renk tonunda sırt Turkuaz ağırlıkta ve boşluklar yeşil renkte. Maskotun göğüs bölümü sarıya yakın krem renkte. Maskot iki ayakları üzerinde, sağ eli açık, sol elinde ise barışın simgesi zeytin dalı var. Sağ elinin açık olmasının nedeni Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin yeniliklere açık olmasını, güçlü bir eğitim sisteminin ve eğitim anlayışını simgeliyor. Sol elindeki zeytin dalı ise barışçıl ve çevreci özelliğini yansıtıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
A.Rıza Avcan 07 Mayıs 2013 / 20:39

Üniversite yönetimi, saçma sapan bir maskot işiyle uğraşacağına üniversitelerinin kalitesini gösteren uluslararası sıralamalara girmek için ciddi araştırmalar yapmaya başlasınlar. Anlaşılan ödenekleri sağa sola para saçacak şekilde fazla geldi…