MARMARİS’TEN İNSANLIĞA UZANAN EL

Bu haber 29 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 791 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Sayıları yaklaşık 200 civarında tam bağımsız ülkeler arasında yardımlaşma duygusunun ön plana çıktığı hangileri? diye baktığımızda, tartışmasız ilk sırada yer alanlardan birinin Türkiye olduğunda, şahsen en küçük şüphem yok.
Olamaz, “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” gerçeğinden hareket ettiğimizde, insanlığa yardım anlamında bizim insanımızın üzerine yoktur.
Her ne kadar, son yıllarda ekonomide yaşanan güçlükler, ister istemez her kesimi etkilese, dolayısıyla yardımlaşma duygusu asgari düzeye inmiş olsa bile, tamamen yok olduğu söylenemez.
Şartlar ne olursa olsun bizim insanımız, dinimizin temel buyruklarından, “komşunuz aç iken sizin tok yatmanız caiz değildir” düsturunu, imkanlar ölçüsünde yerine getirmektedir.
Bu yüzden bir kere daha altını çizmek gerekirse, Türk insanının doğasında saklı yardımlaşma hasleti, hiçbir dünya insanında mevcut değildir.
Dolayısıyla tarihin seyri içerisinde nice hadiseler, örnek alınacak gelişmeler olarak yerini almıştır.
İşte benzer yardımlaşma duygusunu kendilerine şiar edinen teşekküllerden biri “Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfının Marmaris Şubesidir”
Aynı gönüllü kuruluşun çalışmalarını, Hamle Medya Grubu olarak izlememize karşın, vakıf üyeleriyle daha bir tanışma imkanını, kısa bir süre öncesinde bulmuştum.
Gazetemiz Hamle tarafından her yıl aralıksız olarak sürdürülen, dolayısıyla geleneksel hale getirdiğimiz “yılın EN’leri” yarışmasına halkın dahil ettiği sivil toplum kuruluşlarından biriydi Marmaris Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı.
Aynı vakıf, halkın oylarıyla en başarılı kuruluşlardan biri olunca, ödül almaya hak kazanmıştı.
İşte o birliktelikle, mavi melekler adı verilen vakıf  üyelerini, kısa süre içinde olsa tanıma imkanı bulmuştum.
Her biri, üstlendikleri yardımlaşma duygusunun etkisiyle mutlu.
Nasıl mutlu olmasınlar.
Bundan daha yerinde bir iyilik olabilir miydi?
Belli ki onlar, bizatihi kendi ifadelerine göre, vakfın kurulduğu tarihten bu yana insanlar arasında dil, din, ırk ve renk ayrımı gözetmeksizin, “veren el ile alan el” arasında gönül köprüsü kurmuşlardı.
“İnsanların en hayırlısı yine insana hizmet edendir” düsturundan hareketle, insanlığa hizmet etmeyi ilke edinmişlerdi.
Bu bağlamda hizmetin öçsü ne? diye baktığımızda, bakınız nasıl bir anlayış ortaya çıkıyor.
Marmaris Şubesi olarak doğan bir bebekten yaşamın sonuna kadar geçen sürede, kimsesizin kimsesi olmak, güçsüze güç katmak, dertliye deva, okuyana kalem, ağlayana mendil olmak amacıyla bu yola baş koyduk.
Kimler nasıl bir yorum getirir bilmiyorum ama bildiğim, güç koşullar altında yaşam mücadelesi veren kimsesizlerin kimsesi olduklarıdır.
Hele hele, ülkemizin olmazsa olmaz koşullarından eğitim ve öğrenim adına seferber olmalarının ölçüsü tarif edilemez.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işarette ettiği, çağdaş ülkeler düzeyine erişmede temel koşul eğitim için böylesine duyarlılık göstermeleri, her türlü takdirin üzerindedir.
Zira, birileri imkanları çok daha geniş olduğu halde kılını kıpırdatmaz iken mavi meleklerin izledikleri yol, hem kul indinde hem de yaratan nezdinde en makbul olandır.
Zaten halk, aynı düşüncede olduğu için en kayda değer sivil toplum örgütleri arasında göstererek, ödüle layık görmüştür.
Böylelikle gönüllü yardımlaşma duygusu karşılığını bulmuştur.
Onlar bu yola çıkarken hiçbir karşılık beklemelerine karşın vatandaşın verdiği paye, yeter de artar.
Bu bir yerde “Siz yardım elinizi uzatın. Halik bilmezse malik bilir” özdeyişinin tam karşılığıdır.
Sonuçta Marmaris Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı, sergiledikleri olağanüstü bir çaba ile iyiliklerin en güzeli ve makbul olanını yerine getirmektedirler.
Keşke diyorum keşke.
Ülkemizde değişik amaca hizmet anlamında kurulan nice sivil toplum örgütleri de benzer yaklaşımlar içerisinde olsa.
Her alanda güçlük çeken toplum kesimine yardım elini uzatabilse.
Ama değil.
Aksi olsaydı, birçokları üzerinde bu denli yoğun spekülasyonlar yapılmazdı.
İşte bu nedenle, insanlığa hizmeti kendilerine şiar edinen Marmaris Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı üyelerini yürekten kutluyor, imkanları elveren vatandaşlarımızı yardımcı olmaya davet ediyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.