Marmaris’te zeytincilik çalışmaları

Bu haber 15 Ocak 2014 - 7:33 'de eklendi ve 920 kez görüntülendi.

marmariszeytin616552Marmaris’te zeytinciliği geliştirmek için 16 bin adet zeytin fidanı dağıtıldı
Haber Merkezi
Turizmin gözde tatil merkezlerinden Marmaris’te turizmin yanı sıra tarım sektöründe de gelişim sağlamak amacıyla 15 bin zeytin fidanı dağıtıldı.
Marmaris’in merkez, belde ve köylerinde dikilmek üzere İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 15 bin zeytin fidanı dağıtıldı. İl Özel İdaresi tarafından bir kısmı finansa edilen projeyle ağırlık olarak gemlik türü zeytin fidanının yanı sıra 2 tür zeytin fidanı da dikilecek. Elde edilen ürün geliri sonrasında verimli olan tür üzerinde çalışılarak ekonomiye katkı sağlanması sağlanacak.
Marmaris İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Çiftçi, Marmaris’teki zeytincilik sahalarını arttırmak ve zeytin üretimini geliştirmek amacıyla böyle bir proje çalışması yaptıklarını söyledi. Çiftçi, dört çeşit zeytin fidanını yan yana dikerek hem yüksek kesimde hem de ova da yetiştirme çalışması yapacaklarını belirterek, ” Buradaki amaç zeytin çeşitliliğini ve verimi arttırmaktır. Bu dört çeşit arasından Gemlik, Memecik, Monzalina ve Domat türü zeytinler yer alacaktır. Gelişim düzeylerini gözeterek mevcut durumlarını ilerki yıllarda tespit edip Marmaris için uygun olan türü daha da bu konuda çalışma yapacağız. Marmaris merkez, köy ve beldelerine 15 bin adet zeytin fidanı dağıtacağız. Bin’in üzerinde kişiye dağıtım yapacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.