Marmaris’te yayalara yol ver kampanyası

Bu haber 01 Temmuz 2013 - 23:16 'de eklendi ve 573 kez görüntülendi.

yayalarayolver122331651531231645132Marmaris Belediyesi “Kaskını Tak Keyfine Bak” kampanyasının devamında “Yayalara Yol Ver” Kampanyası başlattı.
Haber merkezi
Marmaris Belediyesi “Kaskını Tak Keyfine Bak” kampanyasının devamında “Yayalara Yol Ver” Kampanyası başlattı. Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde faaliyet gösteren Müjdat Gezen Sanat Akademisi kursiyerleri, geçiş hakkının yayalara ait olduğu geçitlerde, trafiği kısa süreliğine keserek yayaların karşıdan karşıya güvenli geçişini sağladı. Trafikte saygıya dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen kampanyada sürücülere “Trafikte hoşgörünüzle fark yaratın” mesajı verildi. Park halindeki araçlara bırakılan el ilanları ile sürücüleri bilgilendiren Marmaris Belediyesi, Marmaris’in trafikte de örnek bir şehir haline gelmesini amaçlıyor. 5 Temmuz tarihine kadar her gün saat 17.00- 19.00 arasında Atatürk Anıtı ve 19 Mayıs Gençlik Meydanı civarındaki yaya geçitlerinde devam edecek kampanya hakkında bilgi veren Marmaris Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Görevlisi Sedat Kirt, ” Marmaris’in kış nüfusu yaklaşık 60 bin civarında. Kış aylarında trafik oldukça düzgün işliyor fakat yazlarında Marmaris’e giren araç sayısı tahminimiz 80-100 bine ulaşıyor. Bu çok önemli bir sayı, Marmaris küçük bir şehir. Bu yoğunlukta trafiği kontrol etmekte zorlaşıyor özellikle yayalar için tehlikeli bir hale geliyor. Her ne kadar yaya geçitleri bulunsa da sürücüler bazen gitmek istedikleri yere hızla ulaşmak istiyor ve bu da tehlike yaratıyor. Bir kere yaya güvenliği açısından biz bu kampanyanın önemli olduğunu düşündük” dedi.
Yaya geçitleri konusunda Avrupa ülkelerinden de örnek veren Kirt, “Avrupa’da yaya geçidi olmasa da yaya yola adımını attığı anda araçlar en az 3 metre mesafede duraklıyorlar. Yaya da sağına soluna bakmadan güvenli bir şekilde karşıya geçebiliyor. Bu bilinçle ilçemize gelen Avrupalı turistler kimi zaman çok büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Bazen karşıya geçmek için 10 dakika bekledikleri oluyor çünkü yol veren bir sürücü çıkmıyor. Biz buna dikkat çekmek en azından kamuoyu oluşturmak için bu kampanyayı başlattık. Kampanyamıza Müjdat Gezen Sanat Akademisi’nin tiyatro bölümü öğrencileri destek veriyor. Umarız trafikte de güvenli bir şehir ve ülke olma yolunda başarılı oluruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.