Marmaris’te uluslararası sempozyum « Hamle Gazetesi

Marmaris’te uluslararası sempozyum

Bu haber 23 Kasım 2015 - 0:45 'de eklendi ve 674 kez görüntülendi.

Marmaris’te uluslararası sempozyum  (1)Marmaris hafta sonunda “Uluslararası Katılımlı Marmaris Apiterapi ve Arı Ürünleri Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı.
Kadir Tamer
Marmaris hafta sonunda “Uluslararası Katılımlı Marmaris Apiterapi ve Arı Ürünleri Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı.
Sağlık Bakanlığı, Muğla Valiliği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Marmaris Ticaret Odası, Marmaris Bal Evi ve Apiterapi Derneği destekleri ile gerçekleştirilen ‘Uluslararası Katılımlı Marmaris Apiterapi ve Arı Ürünleri Sempozyumu’ Marmaris’te yapıldı.
Sempozyum açılışı Vali Amir Çiçek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Sağlık Bakanlığı Geleneksel Tamamlayıcı Alternatif Tıp Uygulama Daire başkanı Mehmet Zafer Kalaycı, Sempozyum Bilimsel Komite Başkanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal’ın konuşmaları ile başladı.
Mehmet Baysal konuşmasında “Amacımız bal üreticisinin hakkını korumak, arı ve arı ürünlerinin doğru şekilde kullanılmasını sağlamak, sağlıklı bal üretimine destek vererek istihdam ve memleket ekonomisine katkı vermektir” dedi.
Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu bu bölgenin yaz turizm ile birlikte artık Marmaris deyince apiterapi, apiterapi deyince Marmaris akla gelecek ifadesini kullandı.
Daire başkanı Mehmet Zafer Kalaycı gelecekte fitoterapi ve apiterapide ülkemizin şaha kalkacağını, bitkisel ilaçlar ve tedavi konusunda ciddi bir seferberlik ilan edileceğini belirtti.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar bu sempozyuma katılan bilim adamlarının doğruyu bulmak için bir araya geldiğini belirterek “Araştırılan verilerin tartışılıp, analiz edilmesi bizi doğru bilimsel sonuca götürecektir” diye konuştu.
Sempozyumun Muğla ve Türkiye’ye büyük bir katkı sağlayacağını vurgulayan Muğla Valisi Amir Çiçek ise, “Allah’ın verdiği bu nimetleri bilim adamlarımızın çalışmalarıyla insanlık âlemine kanalize edeceğiz. İnsan yaşamına yarar sağlayan her projenin yapılmasında bizler, bakanlıklarımız, üniversitelerimiz ve yerel idarecilerimiz beraber çalışırsak yapılmayacak hiçbir şey yoktur. Verimli olması gereken konularda ortak akıl kolektif hareketle yolumuza devam edelim. Marmaris’imizin ormanıyla bütünleşen doğa güzelliğini yılın her ayı ekonomiye ve turizme kazandıracağız. İnancımız, azmimiz, bölgeye ve Türkiye’ye hizmet etme aşkımız var. Bu sempozyumlar sonucunda paylaşımlar gerçekleştirilerek çok güzel sonuçlar çıkarılacaktır. Bölgedeki arıcılığın ve arıcılıktan elde edilen ürünlerin tedavi amaçlı kullanılarak turizme katkı sağlanacaktır. Arı ürünlerini bin bir çiçek ve tabiattaki diğer ürünlerden alarak ortaya çıkarır. Elbette ki bal ve diğer arı ürünleri insan sağlığı için önemlidir. Bu sempozyumda arıcılık alanında inceleme yapan ve apiterapi alanında uzman olan akademisyenlerimiz ve ilgili bürokratlarımızın birlikte yaptığı çalışmalar ve tebliğler bize bir yol haritası belirleyecektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.