Marmaris’te sahte zeytinyağı operasyonu

Bu haber 11 Nisan 2015 - 0:54 'de eklendi ve 836 kez görüntülendi.

sahteyagMarmaris’te İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, halk pazarında yaptığı denetimde 2 işletmenin sahte zeytinyağı sattığını belirleyerek, işletme başına 13 bin lira idari para cezası uyguladı.
Haber Merkezi
Marmaris’te İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, halk pazarında yaptığı denetimde 2 işletmenin sahte zeytinyağı sattığını belirleyerek, işletme başına 13 bin lira idari para cezası uyguladı.
Edinilen bilgiye göre; İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İlçede her Perşembe kurulan halk pazarında zeytinyağı satıcılarına yönelik denetim gerçekleştirdi. Üretici belgeli 2 işletmeden alınan yağ numunesinde tohum yağı karışımı olduğu tespit edildi. Tezgahtaki az miktarda zeytinyağına el konulurken, 2 işletmeye hileli mal sattıkları için 13’er bin lira idari para cezası kesildi. İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin ilçedeki semt pazarlarına yönelik sahte zeytinyağı denetimlerinin etkin şekilde süreceği bildirildi.
Öte yandan, organik zeytinyağları tezgahlarda 10 ila 13 lira arasında alıcı bulurken, sahte zeytinyağının litresi bazı pazarcılar tarafından 6 liraya kadar satıldığı tespit edildi. Yetkililer, tüketicileri sahte zeytinyağı konusunda uyarırken, piyasa değeri düşük zeytinyağını satın almamalarını önerdi.
Uzun zamandır zeytinyağı satan üretici Şükrü Ak, “Pazarda üretici dışında kaçak olarak ucuz zeytinyağ satanların olduğu duyumlarını aldık. Bizim müşterimiz yağımızdan memnun. Her türlü denetime de açığız. Tüketicilere önerimiz, yağlarını bildik ve tanıdık satıcılardan alsınlar. Evde buzdolabına koydukları yağ donuyor ise halis zeytinyağıdır. Piyasada çok sahte zeytinyağı dolaşıyor. Bu tip satıcılar ucuz yağ satarak bizim de piyasamızı düşürüyorlar. Yetkililerden etkin bir denetim yapılmasını istiyoruz” dedi.
Marmaris’te üretici pazarında zeytinyağının kilogram fiyatı 8 ile 15 lira arasında değişirken, bazı tezgahlarda 6 liraya kadar zeytinyağı satıldığı göze çarptı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.