Marmaris’te Neler Oluyor? « Hamle Gazetesi

Marmaris’te Neler Oluyor?

Bu haber 27 Ocak 2018 - 0:19 'de eklendi ve 3.150 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Aslında sorunun yanıtını Ahmet Kutengin şöyle vermiş:

Biz Marmaris Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi arasındaki yetki karmaşasından bıktık… Kim nereye bakıyor bilemiyoruz… Öyle ki mezarlıkta bile ‘Alt Gömü’ kısmına Büyük Şehir, üst kısmına da Marmaris Bakıyor… Sağ kaldırıma biri, sol kaldırıma biri bakıyor.

Bu genel bir durum.

Büyükşehir Yasası gereği, bütün ilçelerde çok önemli hizmetler Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor; Limanlar, Şehirlerarası Garajlar, Otopark, Ulaşım, Kanalizasyon ve Arıtma, İçme Suyu, Mezbaha, Caddelerde Alt ve Üst Yapı, Toptancı Halleri, Katı Atık Depolama Tesisleri

Hizmetlerde yaşanan olumsuzlukların faturası ise ilçe belediyelerine çıkarılıyor.

Özellikle Bodrum ve Marmaris bu konuda çok muzdarip…

 

xx           xx           xx

İlginçtir, şu ana kadar AK Partili Kavaklıdere, Köyceğiz ve Seydikemer Belediyelerinin Büyükşehir’den şikayetçi oldukları görülmüş, duyulmuş değil…

İnsanın Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü alkışlayası geliyor!

Gönül ister ki Büyükşehir 13 ilçeye hizmet götürürken aynı hassasiyet içinde olsun…

Ancak öyle olduğu tartışılır.

AK Partili Belediyeler gibi, CHP’li Belediyelerde herhangi bir tepkide bulunmuş değil… Aslında Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçişinin ilk aylarında CHP’li belediyelerin hepsi koro halinde tepki gösterirken, sadece Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün sesi çıkmıyordu. Bu yüzden “Osman Gürün’e yakın olmakla” suçlanıyordu. Başkan Gümüş ise bu durumu kendisi şöyle açıklıyordu:

Ben ilk kez belediye başkanıyım. Ötekileri gibi yetki, kaynak alışkanlıklarım yok.

 

xx           xx           xx

Büyükşehir statüsünden önce “yetki ve kaynak alışkanlıklarıolan CHP’li Belediye Başkanları, “yetkisizlik ve kaynaksızlık alışkanlığını” da edindiler…

Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanları hariç…

Ancak bu iki CHP’li belediye ile birlikte DP’li Fethiye Belediyesi de muzdarip!

Diyelim ki AK Partili üç belediye muhalefet etmemekle birlikte MHP kökenli DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e muhalefet ediyor…

CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon kendileri gibi CHP’li Osman Gürün’e neden muhalefet ediyorlar?

Bu soru, “CHP’li Başkan Gürün kendisi gibi CHP’li ve hem de ‘Muğla Turizmi’nin gözbebeği Marmaris ve Bodrum Belediyelerine ağabeylik edip, kolaylaştırıcı olacağına, neden eziyet ediyor?” diye de sorulabilir…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediyesi ile Marmaris ve Bodrum Belediyeleri arasında yaşananlar yüzünden CHP 2019 Seçimlerinde bu iki ilçede oy kaybına uğrayabilir.

Bu iki ilçede ortaya çıkabilecek oy düşüşü CHP’ye Büyükşehir’i kaybettirebilir. CHP kurmayları bu tehlikeyi görüp, Marmaris ve Bodrum’da yeni “atama” isimlerle seçime girerse, bu sefer oy kaybında patlama yaşanabilir!

Yok eğer her iki ilçede yaşayanlar belediye hizmetlerinde yaşanan sorunların Büyükşehir’den kaynaklandığının farkında iseler ki farkındalar, “referandum yapılsa bu ilçelerde ‘büyükşehir kaldırılsın’ çıkar” seçimde kendi başkanlarına oy verirken, Büyükşehir için yine aday gösterilirse Osman Gürün’e oy vermeyebilirler.

Bu da CHP için Muğla’da Büyükşehir’in kaybedilmesi anlamına gelebilir.

CHP bu tablonun içinden adaylarını üyelerle önseçimle belirleyerek çıkabilir…

 

xx           xx           xx

Geçen hafta Hamle’de “Dereden Çıkan Atıklar Hayrete Düşürdü” başlıklı bir haber yer aldı.

Marmaris kent merkezinden geçen Venedik Deresi’nde Marmaris Belediyesi tarafından yapılan temizlik çalışmaları sırasında çıkan atıklar insanları şaşırtmış.

Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nden başlayıp, Köylü Pazarı Köprüsüne kadar devam eden Venedik Deresi’nin 375 metrelik bölümünde iyileştirme ve temizlik çalışması yapılıyor.

Aslında Büyükşehir Yasası’na göre bu çalışmanın Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gerekiyor.

Galiba Marmaris Belediyesi acele etmiş.

Ya şimdi Büyükşehir BelediyesiSen benim alanıma neden giriyorsun?” diye Marmaris Belediyesi’nden hesap sorarsa?

Sorar mı sorar…

 

xx           xx           xx

Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan da bu konuda Marmaris Belediyesi temizliği kendisi yapmaya başlarken, 15 Ocak’ta şu paylaşımda bulunmuş:

Netsel Marina Deresi (Venedik Deresi) doğadan gelen kum ve Çakıl ile dolmuştur ve koku yapmaktadır. Temizlik görevi de Büyükşehir’e bağlı MUSKİ’ye aittir. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanının talimatı olmadan kimse Marmaris’e hizmet etmiyor ve edemiyor. Marmaris’ten her yıl 72 milyon TL. Büyükşehir Belediyesi’ne gitmektedir. Bu paranın 18 milyonu ile Marmaris’in altyapı borcu ödenmektedir. Bizden aldığı parayı Marmaris’e vermeyenlere sesleniyorum ne zaman Marmaris’e hizmet edeceksiniz? Bir dere temizliğini dahi yapmıyor, yaptırmıyor ve yapamıyorsunuz. Marmaris Belediyesi, bugün bu Azmağın temizliğini yaparak, özel ve Güzel Marmaris’e tüm olumsuzluklara rağmen sahip çıkıyor. Çıkmaya devam edecektir, saygılarımla..

Burada ilginç olan Dursun Kaplan’ın paylaşımının altına Marmarisliler tarafından yapılan yorumlar. Onlardan birinde de Gürol Yakal şöyle demiş:

Başkanım, bu tip konuları her platformda dile getirmek lazım. Halk genel olarak ne nereye bağlı bilmiyor. O yüzden kentsel sorunlarda direk bölgedeki belediyeyi sorumlu tutuyor. İnşallah Muğla Büyükşehir Belediyesi sorumluluklarını yerine getirir..

 

xx           xx           xx

Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan’ın paylaşımının altındaki yorumlardan  bazılarını paylaşalım.

Yerel Muğla” imzası ile “MARİÇ-BELBİR’in borcunu kim ödüyor acaba?” diye sorulmuş. Akın Özdemir imzalı yorumda şöyle denilmiş:

Yazmayayım diyorum yine de duramıyorum.. Sayın Dursun Kaplan Aynı Parti’nin BB ve ilçe belediyesi arasında kavga olmaz.. Olsa bile bu sosyal medya aracılığı ile olmaz… Ben dışarıdan bakan bir insan olarak olayı böyle algılamam… Bir özeleştiri de yapayım. Bu durum biraz da bizim bir zamanlar Armutalan’ı dünyanın merkezi sanmamıza, ilçeyi sallamamamıza benziyor. Girin bir odaya herkes hakkını ve haddini bilsin, sorunu çözün. Olmadı genel merkez çözsün. Marmaris’i kazanıp BB yi kaybetmek bu günkü durumdan daha beter olmanıza sebep olur. Aynı Parti’nin iki belediyesinin kavgası iki belediyeye de bir yarar sağlamaz… Yapılacak şey herkesin gelecek hesaplarını bir tarafa bırakıp bu sorunu çözmeye odaklanmasıdır. Bu yapılmazsa da olacak olan bellidir. İki tarafın da gelecek hesapları tutmaz. Tekirdağ’dan bir Ulalı gelir koltuğa oturur…

Cemal Kaplan’ın yorumu ise “Kimse o kendi gölgesinden korkan insan müsveddesidir. Sen görevine bak sevgili başkan Marmaris halkı her şeyi biliyor.” şeklinde.

 

xx           xx           xx

Dursun Kaplan, Akın Özdemir’e “Akın Bey görevini yapmayan ve tüm yazışmalara rağmen hala bir cevap vermeyen, değil benim partim, Babam da olsa her yerde yazmaya devam edeceğim. Ben kamu adına çalışıyorum, özel şahıslar adına değil. Biz Marmaris seviyoruz. Marmaris’e ihanet edenleri değil” diye yanıt verirken, “Yerel Muğla” imzalı yoruma şöyle yanıt vermiş:

Bey misiniz, bayan mısınız bilemiyorum. Gizli hesap açarak eleştiri yaptığınızı sanıyorsunuz. MARİÇ-BELBİR’in borcuyla bir tane baraj yapamazsın. Muğla’da içme suyu, su yok. Yazın karne ile su veriliyor. Marmaris’te barajda 38.000.000 metreküp su var. Muğla Belediyesi Marmaris’ten aldığı parayla daha çöp depolama alanını yeni yaptı. Sayın bay-bayan anlatabildim mi?

Dursun Kaplan anlatabildi mi bilmiyorum, ama ben ne yapsam anlatamadığımı biliyorum!

MUSKİ Milas’ta Balavca Deresi’ni temizlemeye başlamasa bu yazı yazılmayacaktı…

————————————————————————————Günün sözü: Sen doğru ol da varsın sanan eğri sansın. Lâkin sakın unutma ki; Sen kendini bir şey sanmadığın sürece doğru insansın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Fatih Önol 27 Ocak 2018 / 11:03

10 ilçe 3 ilçe sayısından büyüktür. Büyükşehir Belediyesi herkese eşit mesafede Akp belediyeleri şikayet etmiyorsa bodrum ilçe başkanı şikayet etmiyorsa sıkıntı sayın güründe değil bu iki ilçe belediye başkanlarında olduğu tespiti daha doğru. Büyükşehir belediye hizmet araçlarını işçilerini çalıştırmamak için her fırsatı zabıtalarına direk müdahale ettirme cesaretini göstererek açıkça uygulayan . İlçelerine Büyükşehir Belediyesi tesis yatırımlarını arazilerin ortak olması sebebiyle izin vermeyerek engelleyen elinde başlarını sevdikleri gazetecilere istedikleri algıda haber yaptıran . Hatta sıkılmasalar ulusal gazetelere newyork kentinin belediye başkanlığında ismi önde olduğuna dair haberler yaptırabilen kişilerin niyetinde olan kişilerden bu Memlekete yarar gelmez. Sayın Gürün bu belediyelere eziyet ettiği yine algı yönetimi yalan ve hesap güden çirkin siyaset omurgasız davranışlar. Umarız bu omurgasızlık hareketler çırpına çırpına siyasi arenadan çekilip silinip gidecektir ve gitmelidir. Kişisel hesaplar içinde hareket edenler sayın gürüne iş yaptırmamak üzere ilçelerinde her türlü belden aşağıya çabalarını amansızca sürdürüp birde sosyal medya hesaplarından büyükşehir belediyesini suçlayıcı davranışlar içinde olan insanlardan kişilerden kurtulma mücadelesini hep birlikte vermeliyiz. Doğru bir tane. Bu kişilerin ilçelerine yaşayan insanlara şöyle bir kulak kabartın bu kişiler hakkında neler söyleniyor neler..

Sevinç Güngör 27 Ocak 2018 / 12:03

İlçede Büyükşehir yatırımlarını engellemeyi kendine görev bilen hiç çekinmeden karşı partinin il başkanını kullanarak iş birliği içinde engelleyen tahmini ilçeye dört yılda 100 milyon yatır Mı mülkiyetlerini çözümsüz hale getirmek suretiyle, büyükşehire yatırım yapmaması için sokak bile tahsis etmeyen Kişiler bir kepçe fotoğrafı ile Büyükşehir hizmet etmediğini belirtmesi hep bunlardan akıldaki ikinci planlardan oluyor:)) senin ilçe meclisinde hiç ayrı görüş veren ayrı oy kullanabilen biri oldu mu acaba sana yakın olup olmadı ilçende kimse kimseye selam veremez oldu.. sosyal açıdan bu hale getirdiniz hala ev sahibini bastırıyorsunuz..tüm yol çalışmalarınızda muski ekipleri ilçede gece gündüz çalıştı emek verdi bir teşekkür etmediniz.. işte bunlar hep niyet bozukluğu.. muski kepçe göndermemiş kim inanır buna:)) yazık sanki kepçe üzerinde darbeyi önlemiş büyük iş yaptın bravo seni gidi kedi seni:))

salihdemir 27 Ocak 2018 / 21:21

Yorumcu Sevinç Güngör eleştiri yaparken geçmişte yaşanan olayları da unutmamak gerekir. Büyükşehir Meclisinde İl genelinde cadde ve sokaklara otopark yapılarak halkın soyulmasına karşı çıktıkları için Marmaris İlçesinin CHP’li 3 meclis üyesinin partiden 2 yıl atılmasını unutmamak gerekir. Omurgasızların kimler olduklarını parti tabanı çok iyi biliyor. Marmaris Belediye Başkanı sayın Ali Acar’ı İl Kongresinde yuhalatanları parti tabanı çok iyi biliyor. Muğla’da CHP’yi ele geçiren egemen güçler partimizi karpuz gibi ikiye böldüler. CHP’li İlçe Belediye Başkanı ile uğraşanlar CHP’li olamaz. Aynı partiye mensup belediye başkanları arasındaki sorunlar konuşarak çözülür. Kendileri çözemiyorsa Genel Merkezin çözmesi gerekir.

salihdemir 27 Ocak 2018 / 23:31

Yorumcu Fatih bey 2015 CHP İl Kongresinden sonra CHP’liyim demek Muğla’da suç oldu. Doğruları konuşan çok sayıda CHP’liye İl disiplinde, yüksek disiplinde cezalar verildi. Ceza alanların tamamı Atatürk’çü CHP’lilerdir. İlk önce kendi partili İlçe Belediye Başkanları ile uğraşanlara karşı mücadeleyi başlatmak gerekir.