Marmaris’te mücevher sektörü canlandırılacak

Bu haber 06 Kasım 2013 - 9:10 'de eklendi ve 838 kez görüntülendi.

mucevher12315641321341654132Marmaris Ticaret Odası ve HRD Antwerp (Elmas Yüksek Konseyi) işbirliğiyle ticari hacim olarak gerileme yaşanan mücevher sektörünü tekrar canlandırmak için Marmaris bölgesindeki kuyumcu ve mücevherci esnaflara ‘Pırlanta Temel Eğitimi Kursu’ verilecek.
Haber Merkezi
Marmaris Ticaret Odası, gerileme yaşanan mücevher sektörünün tekrar canlanması için çalışma başlattı. Başlatılan çalışmalar çerçevesinde Marmaris Ticaret Odası ve HRD Antwerp (Elmas Yüksek Konseyi) işbirliğiyle ticari hacim olarak gerileme yaşanan mücevher sektörünü tekrar canlandırmak için Marmaris bölgesindeki kuyumcu ve mücevherci esnaflara ‘Pırlanta Temel Eğitimi Kursu’ verilecek.
Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, “Marmaris’te 90’lı yıllarda 500 milyon dolarlık bir ticari hacmi vardı. Fakat bu ilerleyen yıllar da hem dünyadaki global krizden, Marmaris’e gelen misafirlerimizin alım gücüyle doğru orantılı olarak sektör bu yıl 180 milyon dolarlık bir ciro hacmine geriledi” dedi.
Marmaris Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, Marmaris Ticaret Odası olarak bir ilke daha imza atacaklarını belirtti. Oda Başkanı Baysal; “HRD Antwerp firmasıyla kuyumcularımıza yönelik büyük destek verilecek. Şöyle baktığımızda kuyumculuk sektörünün Marmaris’te 90’lı yıllarda 500 milyon dolarlık bir ticari hacmi vardı. Fakat bu ilerleyen yıllar da hem dünyadaki global krizden, demde Marmaris’e gelen misafirlerimizin alım gücüyle doğru orantılı olarak sektör bu yıl 180 milyon dolarlık bir ciro hacmine geriledi. Bu kayıpları önleyebilmek ve gelen misafirlerimize sertifikasyon sistemi ile alacakları ürünlerde daha güvenilir olmak adına bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Bizden sonra HRD Antwerp firmasıyla Muğla ve Bodrum Ticaret odaları da bu sertifikasyon sistemini düzenleyecekler. Eğitimlere Marmaris Ticaret Odası olarak çok büyük önem verdik. Şu ana kadar birinci dönemimizde Bin 400’e yakın ara eleman yetiştirdik. Yaklaşık bir ay önce Marmaris Ticaret Odası, Marmaris İlçe Tarım ve Muğla Arıcılık Enstitüsü ile birlikte geçen 2012-2013 baharında arıcılığımıza yönelik yapmış olduğumuz çalışmalarda 137 kişi sertifikalarını aldılar. İkinci dönemimizde aldığımız kararla da bundan sonra işletmelerde sertifikasyon sistemine yöneleceğimizi karar aldık. Kış döneminde de bu çalışmalarımız hızla devam edecek” şeklinde konuştu.
Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Malik Yavuz, Marmaris için önemli bir gün olduğunu belirterek, ” Bugünün önemi dünyanın en güvenilir pırlanta sertifikasyon firmasının Marmaris’te pırlanta temel eğitimi kursuna başlamış olmasıdır. Sektörel kalite yönetiminde kalitenin en üst derecelere çıkabilmesi için temel etken eğitimdir. Laboratuar ortamında teorik bilgiden daha çok uygulamalı ve görsel bilgiyle yapılan bir eğitim. Bizlere bu eğitim imkanını sunan HRD Antwerp Belçika kökenli bir şirket. Belçika ve özellikle Antwerp dünya elmas ve pırlantasının başkenti. 500 yıldan beri Antwerp dünyanın elmas merkezi olma konumunu koruyor. Dünyanın bir çok ülkesinde ISO belgeli sertifikasyon laboratuarı olan, bir çok ülkesinde de temsilciliği bulunan dünya pırlantasına yön veren bir şirket. Bu kursla ilgili projelerimiz yaklaşık bir yıl önce başladı. Strateji planı çalışmalarında kuyumculuğun yeteri kadar ele alınmadığını gördük ve geçen dönem yönetim kurulumuzu bilgilendirdik. Yönetimim kurulumuzda kursu müsait olan ilk bütçede düzenlemek istedi. Ancak sektörün tamamının kurstan faydalanabilmesi için doğru tarihin kasım ayı olduğunu düşünerek bu döneme bıraktık” dedi.
Yavuz; Kurstan sadece ticaret odası üyelerinin değil, Esnaf ve Sanatkarlara bağlı üyelerinde bu eğitime ücretsiz olarak katılabileceğini belirterek, “Amacımız tüm sektöre kalite eğitiminin verilmesi” dedi.
HRD Antwerp Türkiye Genel Müdürü Mehmet Can; gelişen Türkiye iç pazarına karşın Turizme bağlı mücevher satışlarındaki gerilemenin geçmişten gelen turistlerde oluşmuş güven kaybının buna sebep olabileceği ve bunu HRD Antwerp’in marka desteği ile desteklenerek çözüme doğru bir adım atılabileceğini söyledi. Bir haftalık bir eğitimle 10’ar kişilik guruplar halinde eğitimlerin verileceğini belirten HRD Antwerp Türkiye Genel Müdürü Mehmet Can; “Eğitimimiz laboratuar ortamında katılımcılar mikroskop kullanımı ve diğer bütün teşkilatları kullanarak öğrenecekler. Eğitimler sonunda da öğrencilerin Elmas Yüksek Konseyi ile olan ilişiklerinin kesilmemesi. Bu sayede hem kendi güvenleri hem de ticari alandaki güvelerini arttırmak açısından güzel bir uygulama. Böyle bir eğitim ve kuyumculara böyle bir gelecek tasarladığı için Marmaris Ticaret Odası’na çok teşekkür ediyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.