Marmaris’te madencilere geçit yok « Hamle Gazetesi

Marmaris’te madencilere geçit yok

Bu haber 13 Kasım 2013 - 23:06 'de eklendi ve 849 kez görüntülendi.

marmarimadennMarmaris’te maden arama izni iddiasına çevreci Filiz Ersan tepki gösterdi. Marmaris’e bağlı Osmaniye Köyü’nde yeniden madencilik faaliyetlerinin başlayacağı iddiası ilçede çevrecileri ayağa kaldırdı. Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan ilçeye maden ruhsatı verilmesi halinde, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı istifaya çağıracaklarını söyledi.

Haber Merkezi
Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan Geçtiğimiz yıllarda Manganez Maden ocağına karşı hukuk zaferinin kazanıldığı Osmaniye Köyü’nde maden çıkartmak için girişimlerde bulunulduğu iddia etti. Ersan, Manganez Maden ocağı sahibi Mehmet Bekmez’in Osmaniye Köyü’nde maden çıkartmak için ruhsat başvurusunda bulunduğunu ileri sürdü. Bekmez ise “Osmaniye Köyü’nde madencilikle ilgili bir girişimim yok. “ diyerek iddiayı yalanladı. Bekmez, farklı bir firmanın bu konuda girişimde bulunmuş olabileceğini söyledi.

Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Ersan, Osmaniye Köyü’nde manganez madenine karşı hukuk mücadelesini kazandıklarını anımsatırken, Marmaris’in tahribine izin vermeyeceklerin belirterek şunları söyledi:

“Biz bu ülkenin posasını çıkartmayacağız. Marmaris turizm ilçesi, milli park alanı ve arı yaşam havzası. Burada madencilik faaliyetleri doğal yapıyı bozarak bu güzellikleri de yok edecek. Doğal kaynaklarımız yok olmadan ve burada maden izni alanların iş makinelerini bölgeye sokmadan Ankara’yı ayağa kaldıracağız ve Osmaniye Köyü’nde maden çıkarılmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. Filiz Ersan, ÇED’le ilgili yeni düzenleme yapıldığını belirtti ve hükümeti eleştirdi. Filiz Ersan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a da seslenerek, “Sayın bakanımız, ilçemize maden arama izni verirse kendisini istifaya davet ediyoruz.”
Bu arada Ersan, sivil toplum örgütlerini de harekete geçmeye çağırdı. Ersan düzenlediği toplantıda Orhaniye’deki Kız Kumu, Selimiye Köyü’nde deniz kirliliği iddiası ve Marmaris Körfezi’nde yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Orhaniye’deki Kız Kumu’nun korunması için yürüttükleri mücadeleye dikkat çekerek Köyde deniz dibi araştırması yapılacağını kaydetti. Ersan, Selimiye Köyü’nde de deniz kirliliği şikayetlerinin arttığını belirterek, burası için proje hazırladıklarını söyledi. Ersan, Marmaris Körfezinin de tehlike altında olduğunu ifade ederken, körfezde kirlilik haritası çıkartılması için çalışma başlayacağını bildirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.