Marmaris’te Karacan DP’de

Bu haber 26 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.094 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Uzun zaman AK Parti’den büyükşehir belediye başkanı adayı olacağı gündemde tutulan Bodrum’un DP’li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un CHP’ye geçip bu partiden adaylığını açıklayınca yazdığım yazıda “taşlar yerinden oynadı” demiştim.

Taşlar gerçekten yerinden oynadı.

Türkiye’de yüzde 2 oranında oyu olduğu savunulan Demokrat Parti’nin halen güçlü kalabildiği il MuğlaDP’nin Muğla’da halen yüzde 9-11 civarında oya sahip olduğu öne sürülüyor.

Bence de öyle…

30 Mart 2014 yerel seçimine giderken herkesin gözü bu oylarda.

xx        xx        xx

Muğla’da özellikle AK Parti gözünü DP oylarına dikmiş durumda.

AK Parti’de 21 Ekim Pazartesi belediye başkanlığı ve meclis üyeliği adaylık başvuruları başlıyor. Kimler başvurur bilemiyoruz. Ama kimlerin başvurmayacağı belli…

Malum Mehmet Kocadon başvurmayacak. Malum O artık CHP’li

Bodrum’da Kocadon ile Yarımada’nın tüm DP’lileri CHP’ye geçecek diye bekleyenler var.

Boşuna bekliyorlar.

Kocadon ile birlikte Gümüşlük, Yalıçiftlik ve Göltürkbükü Belediye Başkanları da istifa etmişti. Belde belediye başkanlarının da CHP’ye geçecekleri söyleniyordu, ama DP’li Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire ve Göltürkbükü Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar Ak Partili oldular!

Bu durumda yanıtı aranan soru şu:
AK Parti Bodrum Belediye Başkanı adayı olarak Kaynar mı, Tire mi başvuracak?

xx        xx        xx

Kocadon’un CHP’li olmasının ardından AK Parti çevrelerinde Bodrum Yarımadası’nın DP’li işadamlarından Mustafa Paşalı’nın adı da AK Parti’nin Bodrum adayı olarak konuşulmaya başladı.

Kocadon’a yakınlığı ile bilinen Paşalı’nın AK Parti’den aday olması pek mümkün görünmüyor. O zaman Bodrum’da AK Parti’nin adayı Tire mi yoksa Kaynar mı olacak hep birlikte göreceğiz.

Görünen o ki Bodrum’da DP’lilerden AK Parti’ye de CHP’ye de ekmek yok!

xx        xx        xx

Taşlar Bodrum ile birlikte Marmaris’te de yerinden oynadı.

Marmaris’in sağı da solu da Belediye Başkanı Ali Acaraman bir daha seçilmesin” derdinde.

Kim seçilecek?

AK Partililere sorarsanız, Marmarisliler AK Parti adayı Doğan Tugay’a sahip çıkacak.

Oysa Doğan Tugay geçen seçide denendi. Olmadı…

Bakalım 21 Ekim’de Tugay AK Parti’den belediye başkanı adayı olacak mı?

Geçen seçimin arifesinde Ticaret Odası Başkanı olan Mustafa Karacan yeniden aday olmayıp yerini Mehmet Baysal’a bırakırken 200’ün üzerinde DP’li arkadaşı ile AK Parti saflarına geçmişti. Muradı AK Parti’den Marmaris Belediye Başkanı olmaktı. Olmadı…

AK Parti Doğan Tugay’ı aday gösterince “Belediye Meclisi Üyesi adayı” olarak Tugay’ın arkasında durdu. Karacan, sanıyorum bu defa sıranın kendisinin olduğunu düşünüyordu, ama bunun olmayacağını gördü. Marmaris Ticaret Odası seçimlerinde yaşanan olumsuzlukları da bahane edip AK Parti yönetiminden ve üyeliğinden istifa etti.

xx        xx        xx

Karacan’ın MHP’den aday olabileceği konuşuluyordu. Çünkü Marmaris’te MHP, DP’den daha iddialı… MHP’liler kendisiyle ilgilenmedi mi ne, Karacan geçtiğimiz günlerde eski partisi DP’ye döndü ve DP’den Marmaris Belediye Başkanı adayı olduğunu açıkladı.

MHP’nin Bodrum’da adayı belli; Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun.

MHP’nin Marmaris’te adayı kim olacak?

Karacan olabilirdi. Ama artık O yok…

Marmaris’te MHP kulislerinde konuşulan bir isim daha vardı; Ticaret Odası Başkanı Mehmet BaysalBaysal da Karacan gibi Belediye Başkanı Ali Acar’ı çok sever. (!)

CHP Muğla’da ön seçim kararı alıp, “atamayı” kesin olarak ortadan kaldırınca Mehmet Baysal başvurunun son günü, 2 Eylül’de son anda “ben de varım” deyip CHP’den adaylık başvurusunu yaptı.

Böylece CHP ve dolayısıyla Marmaris seçenek sahibi oldu, ama Marmaris MHP’de işler karışık. Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli’nin isyanını bir başka yazımda ele alırız.

xx        xx        xx

Görünen o ki MHP Marmaris’te yine de seçime Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli ile gidecektir… Zaten böyle bir adaylık ta İspirli’nin hakkı…

Peki, Karacan ne yapar? DP’den aday olarak Ali Acar’ı yenebilir mi?

Bu sorunun yanıtını verebilmemiz için önce Başkan Acar’ın partisinin ön seçimini geçip aday olması gerekiyor…

Ancak Karacan ile ilgili şunu söyleyebiliriz:

Karacan adaylığı ile bir kere Marmaris’te DP’nin varlığını sürdürmesini sağlayacaktır. Seçilmese de adaylığı AK Parti’yi olumsuz etkileyecektir.

xx        xx        xx

Taşlar gerçekten yerinden oynadı.

Duyduk ki DP’nin Zekai Alper’den önceki il başkanı DP Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Erdal Eroğlu da Fethiye’de yeni oluşan Seydikemer İlçesinde MHP’den belediye başkanı adayı oluyor…

DP Muğla’da deyim yerinde ise yerel kurmayları düzeyinde “gel git” yaşıyor. İşte bu noktada gözler Bodrum’da Beyler Koca’da, Milas’ta Rüştü Yiğitkaya ve İffettin Akar’da, Yatağan’da Enver Kansu’da, Fethiye’de Cem Erkin ve Mustafa Toklu’da…

Muğla’da benim bu konularda ne demek istediğimi anlamak istemeyen bir “veteriner” var. Bu sözüm de o veterinere; Bu isimler köklü bir partinin duayenleri… Biz DP il ve ilçe başkanının önemini de biliriz!

xx        xx        xx

Karacan eski partisi DP’den Marmaris Belediye Başkanı adaylığını açıklarken şöyle demiş:
Seçimlerde her türlü işbirliği yapılabilir. Marmaris’in hayrına olan her işte, işbirliğine hazırız ve kapımız herkese açık. Hiç kimseyle bir sorunumuz, problemimiz yok. İnsanlar farklı siyasi fikirleri düşünebilirler. Demokrasinin en büyük erdemi sizin gibi düşünmeyenlere saygı göstermektir. DP’de başladığım siyasi hayatımı 15 yıl sonra tekrar evime dönüş olarak nitelendiriyorum.

Karacan’ın başta Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar olmak üzere, AK Parti kurmayları ile sorunu olmadığı düşünülebilir mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.