Marmaris’te kabuk böceği alarmı

Bu haber 10 Aralık 2016 - 0:14 'de eklendi ve 577 kez görüntülendi.

mansettMarmaris Orman İşletme Müdürlüğü, mevsimin kurak gitmesi dolayısıyla “dumansız yangın” olarak nitelendirilen tehlikeli Akdeniz kabuk böceği popülasyonunda artış görüldüğünü açıkladı. İlçede ormanlık alan içinde bulunan bir otelde onlarca ağacın bu zararlı böcek yüzünden kuruduğu tespit edilerek ilçe genelinde mücadele başlatıldı.
Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü, 2016 yılını değerlendirmek amacıyla kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Toplantıya ilçe kaymakamı Celalettin Yüksel ve Mahalle muhtarları katıldı. İşletme Müdürü Zeybek, ‘dumansız yangın’ olarak adlandırdığı ve 2016 yılı içerisinde giderek büyüyen bir problem olarak nitelediği ‘Akdeniz Kabuk Böceği’ ile büyük ölçüde mücadeleye başladıklarını söyledi. Zeybek, “2016 yazı çok ekstrem bir yaz oldu. Çok kurak geçen bir yaz oldu. Kuraklık ve benzeri nedenlerden dolayı zayıflayan ağaç metabolizması bu böceğe açık hale geldi. Sonuç olarak Kabukla gövde arasına yerleşerek ağacın su ve besin maddelerinden yoksun kalmasını sağlayan bu böcek bölgemizde artış gösterdi. Orman işletme müdürlüğü olarak hemen önlem almak adına çalışmalara başladık. Hem ormanlık alana hem de belirli bazı kentsel noktalara feromon tuzakları önümüzdeki günlerde asılmaya başlanacak. Ayrıca bazı ağaçları tuzak ağaç olarak seçip böceğin bu ağaçlarda konumlanmasını sağladıktan sonra imha edeceğiz. Bu çalışmalarımız için tarih vermemiz gerekirse, yılda üç defa yeni jenerasyon üreten bu böcek için şubat ayı yeni bir jenerasyon anlamına geliyor. Biz de Şubat ayından önce bu mücadelemizi tamamlamış olacağız” dedi.
Kuruyan ağaç gören bize haber versin
Akdeniz Kabuk böceğinin ağaçta gözle görünen bir kuruma yaptığını belirten Zeybek, Özellikle arıcılar, orman köylüleri ve sezonuna göre avcıların ormanlık alanda kuruyan bir ağaç gördüklerinde kendileri ile hemen iletişimi geçmesi gerektiğini belirtti. Zeybek, Erken müdahalenin böcekle mücadelede önemli olduğunu da sözlerine ekledi.
Geçtiğimiz aylarda İçmeler Mahallesi sahilde bulunan beş yıldızlık bir otelin bahçesindeki çam ağaçları kurumuş ve çevrecilerin tepkisini çekmişti. İşletme müdürü Zeybek yapılan incelemeler sonucunda otel içindeki kuruyan ağaçların Akdeniz Kabuk Böceği tarafından zarar gördüğünü tespit ettiklerini belirtti.
Akdeniz kabuk böceği
Erginleri 2.7 ila 3.8 mm uzunluğunda ve kızılımsı kahverengidir. larvaları beyaz ya da krem rengi ve bacaksızdır. Yılda 3 nesil verir. Birinci uçma zamanı Nisan, ikincisi Temmuz, üçüncüsü ise Sonbaharda yapar. Üreme enerjisi yüksek olup tehlikeli bir böcektir.Öncelikle çam türlerinde bulunur. Ayrıca, Pseudotsuga menziesii ile Picea, Abies ve Cedrus türlerinde de görülebilir. Türkiye’de, başta kızılçam olmak üzere bütün çam türleri ve sedirde de zarar yapar. Tahribatın hava hallerine bağlı olarak Nisan ayından Ekim ayına kadar sürdürür. İkincil zararlı bir böcektir. Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde yaygındır. Ormanlarda temiz bir işletmecilik uygulanmalı, böceğin uçma zamanından önce ince kabuklu tuzak ağaçları hazırlanmalı, orman içi istif yerlerinde ibreli kabuklu emval bekletilmemeli ve ergin böcekleri toplamak için feromon tuzakları kullanılmalıdır. Bu böcekle feromonla mücadele yöntemi Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Zarara maruz kalan ağaçlar kısa zamanda ölürler. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.