Marmaris’te jeotermal su tabakasına rastlandı

Bu haber 10 Aralık 2016 - 0:11 'de eklendi ve 618 kez görüntülendi.

MARMARİS’TE KANSERE İYİ GELEN JEOTERMAL SU TABAKASINA RASTLANDIMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde, laboratuvar çalışmalarında kansere iyi geldiği tespit edilen jeotermal su tabakasına rastlandı. Jeotermal suyun turizme kazandırılması için ilk adım atıldı.
Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, 2009 yılında jeotermal su projesi kapsamında yaptığı araştırmada Marmaris’te zengin jeotermal su kaynaklarının bulunduğunu tespit etti. Beyaz, termal suyun turizme kazandırılması amacıyla proje çalışmalarını tamamladı. Jeotermal su analiz edilmek üzere İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gönderildi. Üniversitede yapılan araştırmada suyun içilmesi ve kürünün kullanılması halinde başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen magnezyum mineraline rastlandı.
İçmeler Mahallesi’nde otel işleten turizmci Ruhi Özcan, Hakan Beyaz’ın projesine destek oldu. 250 yataklı otelinde jeotermal sondaj vurduran Özcan, bölgede sağlık turizmi adına bir ilki gerçekleştirdi. Turizmci Ruhi Özcan, Marmaris’in büyük bir jeotermal su üzerinde yüzdüğünü ifade ederek, bu şifalı suyun çıkartılıp turizme kazandırılmasının ülke ekonomisine ve kış turizmine önemli katkılar sunacağını vurguladı. Özcan, yasal müracaatların tamamlayıp geçtiğimiz gün itibarıyla sondaj çalışmalarına başladıklarını kaydetti.
Projenin sahibi Hakan Beyaz ise 6 yıldan bu yana çalışmaları sürdürdüklerini belirtip, turizmci Ruhi Özcan’ın öncülüğünde hayata geçirdikleri için gururlu olduklarını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Muğla Valisi Amir Çiçek’e proje hakkında bilgi verdiğine değinen Beyaz, “Hakikaten Marmaris çok büyük bir zenginliğin üzerinde yer almakta. Projenin diğer otellere de örnek teşkil etmesini ümit ediyoruz. Termal suyun sağlık turizmine kazandırılması çok önemli. Çünkü bölgede kış turizmi adına çok fazla bir turizm faaliyeti gerçekleşmiyor. Bu sayede bölgede turizm adına büyük bir hareketlenme yaşanmasını bekliyoruz” diye konuştu. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.