Marmaris’te her şey dahil yerini “Mutlu Tatiller” konseptine bırakıyor

Bu haber 20 Nisan 2014 - 17:51 'de eklendi ve 716 kez görüntülendi.

marmaristeherseydahil651165165165Marmaris, her yıl artan turist sayısına paralel olarak müşteri memnuniyetini ve karlılıkları artırmak amacıyla her şey dahil sistemi yerine farklı konseptlere yöneliyor.

Haber Merkezi

Marmaris’e, İskandinav pazarından geliştirilen Sun Prime markasını kazandıran Turizmci Murat Azgun, 2014 yılında kaliteyi hedef alan yeni ve farklı bir konseptle müşterilerine “mutlu tatiller” sunmayı hedefliyor.
Müşterilere daha kaliteli hizmet vermek amacıyla sezon hazırlıklarını sürdüren Sun Prime Otel İşletmecisi Murat Azgun, Rusya ve Ukrayna’da yaşanan olayların Antalya bölgesinde fiyat indirimlerine neden olduğunu belirterek, “2014 turizm sezonunun 2013 turizm sezonundan çok da farklı olacağını düşünmüyorum. Bu soruyu yıllardır aramızda tartışıyoruz, gelecek kişi sayıları artıyor ancak önemli olan bence karlılıklarımızın artması. Marmaris’e her zaman turist gelmeye devam edecektir. Önemli olan işletmelerimizin karlarını arttırmak. Avrupa pazarında güzel gelişmeler var herhangi bir kayıp yaşayacağımızı düşünmüyorum. Ancak Rusya ve Ukrayna’daki gelişmelerden dolayı özellikle Antalya Bölgesi’nde fiyat indirimlerine yol açacağı bu fiyat indirimlerinde bölgemize sirayet edeceği endişem var. Buna karşılık döviz kurundaki düzelmelerin de bizi pozitif yönde etkileyeceğini ve misafir harcamalarının daha da artacağını düşünüyorum” dedi.
İhtiyaç nasıl doğdu?
Hollanda Fahri Konsolosluğu görevini de sürdüren Azgun, bölgenin tek rekabet gücünün fiyat politikasına dayalı olmaması gerektiğini ifade ederek, “Biz yıllarca bildiğiniz gibi yurt dışından turist getiren bir acente olarak faaliyetlerimizi Marmaris’te sürdürmekteydik. Son iki yılda bu faaliyetlerimize otel işletmeciliğini de ekledik, gözlemlerimiz bize bölgede elimizdeki tek rekabet enstrümanının fiyat politikası olamaması gerektiğini gösterdi. Bu nedenle sunduğumuz ürünleri çeşitlendirerek ve fark yaratarak sunmamız gerektiğine inanıyorum. Dolayısıyla insanlar gerekirse biraz daha fazla ödeyerek iyi bir tatil yapmak istiyorlar. Marmaris’te her şey dahil sistemine dayalı klasik bir kitle turizminin yanına kaliteyi hedef alan yeni ve farklı konseptleri de kullanmak için de bu kararı aldık” diye konuştu.
Animasyonun olmadığı bir konsept
İskandinav Pazarı’ndan orta yaş turistlere hizmet vermeyi planlayan Sun Prime Otel’in müşterilerine huzurlu, dingin ve animasyonsuz bir tatil imkanı sağlayacağını kaydeden Azgun, “Bu bizim içinde yeni bir konsept dolayısıyla müşterilerin tepkilerini tam olarak ölçmüş değiliz. Bu sene ölçeceğiz fakat anlaşmış olduğumuz Thomas Cook Firması’nın İskandinav ülkelerinde geliştirdiği Sun Prime markası daha önce Tayland, Yunanistan İspanya gibi ülkelerde başarıyla uygulanmış daha önce de Antalya ve Alanya Bölgesi’nde başarıyla uygulanmış ve Dalaman, Marmaris Bölgesi’nde ilk olarak bizim tarafımızdan uygulanacak. Bu konsept biraz daha farklı özellikle orta yaş grubuna hitap eden huzurlu, dingin, animasyonun olmadığı bir konsept sadece yetişkinler için uygulanacak misafirlerimiz farklı pansiyon tiplerini oda kahvaltı, tam pansiyon ve tam pansiyon olarak seçme haklarına kendileri sahipler ve tüm hizmetlerini alakart restoran servis düzeyine masaya servis olarak alacaklar. Bunun yanı sıra yatak konforu, kişisel bakım, sağlıklı menüler, spor, yoga ve fitness gibi konseptin içerisinde. Dolayısıyla misafir memnuniyetine odaklanan bir konsept, bu konsept çerçevesinde Marmaris’ten mutlu misafirleri geriye yollayacağız. Tabi ki bunlar daha bağımsız, kendi başına hareket edebilen eğitimli bir kitlenin misafir tipleri dolayısıyla etraftaki esnafımıza küçük de olsa destekleri olacağı inancındayım” dedi.
Küçük işletmelerin farklı arayışlara girmeli
Her şey dahil sisteminin büyük otellerde başarıyla uygulanmasına karşın, küçük otellerde sıkıntılara neden olabildiğini söyleyen Azgun bu konuda şunları söyledi: ” Her şey dahil sistemini en iyi uygulayan ülke biliyorsunuz ki biz Türkleriz. Bunların büyük tesislerde çok iyi uygulandığını düşünüyorum. Bu kitle turizminde sayıları gerçekten çok arttırmıştır. Marmaris, Bodrum özellikle bizim bölgemizde küçük otellerin çok olduğu bölgelerde her şey dâhil sistemini küçük otellerin uygulaması artan maliyetler dolayısıyla zor olacağı düşüncesindeyim. Maliyetler arttıkça misafire sunulan imkânlarda kısıtlanma yoluna gidildiğinden bu sefer misafir şikâyetleri artmakta ve maalesef tüketiciye mutlu tatiller sunamaz hale geliyoruz. Özellikle küçük otellerde farklı konsept anlayışlarına geçilmesi biraz daha kaliteyi arttırarak müşteri memnuniyetini hedef almamız her şey dahilden kurtulmak adına yapabileceklerimizdendir.”
Kalite artıyor
Marmaris’te kalitenin giderek arttığına da dikkat çeken Murat Azgun, “Marmaris’in fiziksel görünümünde gerçekten çok güzel ve olumlu değişikler yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Biz yıllar boyu maalesef misafir kitlemizin kalitesizliğinden şikâyet etmiştik ama daha düzgün daha doğru ürünler sundukça Marmaris’in güzelliğine daha büyük katkılar yaptıkça biliyorum ve ümit ediyorum ki misafir kalitemiz de buna oranla daha iyiye gidecektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.