Marmaris’te deniz dibi temizliği « Hamle Gazetesi

Marmaris’te deniz dibi temizliği

Bu haber 07 Mayıs 2018 - 23:12 'de eklendi ve 388 kez görüntülendi.

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde gönüllü dalgıçlar tarafından deniz dibi temizliği yapıldı. Yaklaşık 4 saat süren temizlikte deniz dibinden 4 römork atık çıkarılırken, atıklar görenleri şaşırttı.

Özel bir vakfın desteği ile Marmaris Sualtı Gönüllüleri Grubu (MARSAG) üyesi dalgıçlar, turizm sezonu başında kıyı ve deniz dibi temizliği yaptı. Turban Mevkii sahilinde çalışma yapan 6 gönüllü dalgı. 36 bin metrekare alanda denizin dibini tarayıp atıkları topladı.

Dört saat süren temizlikte, günü birlik gezi tekneleri ve yatlardan atıldığı öne sürülen çeşitli ebatlarda araç lastikleri, demir parçalar, yat mutfak aparatlar, misina atıkları olmak üzere dört traktör römorkunu dolduran yaklaşık 2 ton çöp çıktı. Çöplerin bir kısmı dalgıçlar bir kısmı balıkçı tekneleri ile kıyıya çıkartıldı. Toplanan çöpler Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Tesisi’ne götürüldü.

Marmaris Sualtı Gönüllüleri(MARSAG) sözcüsü emekli denizci asker Ali Osman Ernalbant, amaçlarının denizleri el birliği ile sahip çıkmak ve deniz dibi temizliğinin önemini anlatmak olduğunu belirtti. Denizlerin de hızla insan eliyle kirletildiğini kaydeden Arnalbant, “Marmaris, turizme endeksli bir kent. Balığından, denizinden, ormanından ve turizm gelirinden yararlandığımız bu güzel kentin denizini el birliğiyle koruyup, gelecek kuşaklara tertemiz bırakmak sorumluluğumuz var. Denizlerimizi el birliği ile sahip çıkmalıyız” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.