Marmaris’te defne bilgilendirme toplantısı

Bu haber 29 Ağustos 2014 - 0:16 'de eklendi ve 613 kez görüntülendi.

marmarisdefneMarmaris Orman İşletme Müdürlüğünce orman köylerinde Defne Hasılat Planı kapsamında bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Haber Merkezi

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğünce orman köylerinde Defne Hasılat Planı kapsamında bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Yapılan bilgilendirme toplantılarıyla ilgili olarak şu açıklama yapıldı;

“Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hazırlanan Defne Hâsılat Planlarına göre 2014 yılı üretim programında bulunan Çetibeli Orman İşletme Şefliği dâhilindeki Çetibeli, Karaca ve Çamlı köylerinde orman köylülerine yönelik eğitim ve bilgilendirme amaçlı toplantı düzenlenmiştir. Her köyde ayrı ayrı yapılan ve yüksek sayıda katılımla büyük ilgi gören toplantılarda; Marmaris Orman İşletme Müdürü H. Hakan Zeybek tarafından Defne (Laurus Nobilis. L.) ağacı yaprağı üretiminde dikkat edilmesi gereken hususlar teorik ve tatbiki olarak anlatılmıştır. Defneyaprağının her geçen gün önemi daha da artan odun dışı orman ürünlerinden olduğu, defne yaprağı üretiminde defne ağacının biyolojik yapısı dikkate alınarak tek tek yaprak toplanmayarak 2-3 yaşındaki yapraklı sürgünler kesilerek uygulama yapılacağı, defne ağacının bol miktarda kök ve kütük sürgünü verme özelliğinden dolayı, üretimde 2-3 yıllık yapraklı sürgünlerin usulüne uygun olarak kesilerek defne ağacının sürgün verme kabiliyeti köreltilmeden her ocakta hem kök, kütük hem de gövde sürgünü bırakılarak uygulama yapılacağı izah edilmiştir.”

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.