Marmaris’te Baysal CHP’de

Bu haber 24 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 3.646 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Marmaris’te CHP’li Belediye Başkanı Ali Acar ne yapmış ne etmiş de kendine kendi partisi dâhil her partiden o kadar büyük muhalif cephe yaratabilmiş anlayamıyorum.

Marmaris öyle bir hale gelmiş ki, ilçedeki “Ali Acar muhaliflerini” bir araya getirseniz, bir de onların içinden bir bağımsız belediye başkanı adayı çıkarsanız seçim alır!

Doğrusu CHP Muğla’da adaylarını üyelerin katılımıyla gayri resmi ön seçim (temayül yoklaması) yöntemiyle belirleme kararı almakla isabetli bir karar almış oldu.

Eğer Başkan Acar, yeniden “atama aday” gösterilse, CHP için Marmaris seçimi oldukça riskli olacakmış görünüyor.

Belki de öyle değildir, ama Marmaris’in havası böyle…

xx        xx        xx

Marmaris’te CHP üyeleri Marmarislilerin Mart 2014 seçiminden bekledikleri “değişimi” şimdi Ocak 2014’te yapılacağı belirtilen üyelerle parti içi “eğilim yoklamasında” gerçekleştirebilirler.

Gerçekleştirmeyebilirler de… CHP’nin Marmaris üyelerinin bileceği iş…

Peki, Belediye Başkanı Ali Acar o “muhalif cepheyi” yaratmayı nasıl becerdi?
CHP’nin kanaat önderlerinden biri bu sorunun yanıtını şöyle veriyor:
Ali Acar hepimizin ortak hatası. Mehmet Baysal bazı yerlerde bazılarının yaptığı gibi akşam CHP’ye gelip, sabah aday olmadı. Zaten CHP’liydi. CHP’li bir belediye başkanı CHP’li bir oda başkanının karşısına aday çıkarır mı? Ali bey bunu yaptı. Ticaret Odası seçimlerinde Baysal’a karşı aday çıkardı. Kendi partilinle bile uğraşırsan karşında cephe oluşmaz mı? İkinci defa belediye başkanı seçilemeyebilirdi. Partimize gönül verenlerin CHP’liliği ağır bastı. Ancak bu duygusallık önümüzdeki seçimde yaşanmayabilirdi. Partimizin ön seçim kararı alması bir şans oldu.

CHP’li üyeler bu şansı değerlendirirler mi?
Göreceğiz…

xx        xx        xx

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal’ın aday olması halinde MHP’nin de AK Parti’nin de kabul edebileceğini söyleyenler ve hatta bu konuda “geç kaldıkları” için partilerini eleştiren AK Partiler ve MHP’liler de var…

Peki, Mehmet Baysal bu iki partiden birinden aday olabilir miydi?

Aynı CHP’li kanaat önderi düşünmeden “Kesinlikle olmazdı. Oda başkanlığına devam eder, partisine değil, belediye başkanına muhalefetine devam ederdi.” diyor.

Kanaat önderi böyle dese de galiba CHP’nin ön seçim kararı bazılarının umduğu dağlara kar yağdırdı… (!)

xx        xx        xx

Mehmet Baysal 2 Eylül’de CHP Marmaris İlçe Merkezi’ne gidip adaylık başvurusunu yaptığında gazetecilere şöyle demiş:

Marmaris’in ve partimizin çıkarı ne ise her zaman onu ön planda tutuyoruz. Marmaris’in özlediği gülen yüzü olmak mutluluk vericidir. Birlikten, dostluktan, kardeşlikten bahsetmek istiyoruz artık.” demiş.

Birini bu sözlerine bakıp seçer misiniz? Marmarisliler bilecek… Tabi öne Marmaris’in CHP’li üyeleri…

xx        xx        xx

Ben Mehmet Baysal’ı tanımıyorum. Bir gazeteci olarak kendisini basından takip ediyorum ve Ticaret Odası Başkanı olarak başarılı buluyorum… Başarılı bir oda başkanı başarılı bir belediye başkanı olabilir mi? Olabilir de olmayabilir de…

Bir insanın belediye başkanı olabilmesi için mevcut belediye başkanını onaylamaması, onaylamayanların tercümanı olması yetmez. Yetmemeli… Başka özellikleriniz, iddianız, hayalleriniz olmalı…

Bu yazımı kaleme alırken, kimdir bu Mehmet Baysal diye internette dolaştım. Çağdaş Marmaris Gazetesi’nin 8 Kasım 2012 tarihli sayısında aradığımı şaşırmış olarak buldum.

xx        xx        xx

Çağdaş Marmaris Gazetesi’nde 8 Kasım 2012’de Tülay Sükün tarafından kaleme alınmış röportaj beni çok etkiledi. Ben de garsonluk yaparak okuduğum için mi bilmiyorum… Tülay Sükün röportajına “Baysal’ın bugünkü başarısında komilik yıllarında kazandığı deneyim ve işadamlığı sürecine uzanan yolda merdivenleri emin adımlarla çıkması yatar.” diye başlamış.

Baysal da orada, “Marmaris’in hem yokluğunu, hem de varlığını gören bir neslin çocuğuyum. Kendimi çok şanslı hissediyorum” diyor.

Etkilendim… Röportajı buraya almam mümkün değil. Merak eden internette gogıl hasretlerinin yardımını alır.

xx        xx        xx

Yine de röportajdan bazı bölümleri buradan paylaşmak isterim. BaysalÖz değerlerimizi yitirmeden değişmeliyiz” başlığı altında eski Marmaris Çarşısı, Kısayalı, Tepe ve Uzunyalı’nın iyot kokan sokaklarını halen hissettiğini söylüyor…

Marmaris Lisesi ve Marmaris Gençlik Kulübü’nün takımlarında voleybol oynadığını belirtiyor. Lise yıllarında toprak sahada yetiştiklerini ve 1981 yılında Türkiye 3’ncüsü olduklarını belirtirken, sonra Türkiye Voleybol Federasyonu’nda 3,5 yıl süren yönetim kurulu üyeliği yaptığını öğreniyoruz. 2 yılda Marmaris Spor’un as başkanlığını yaptığını…

Ticaret Odası Başkanlığından önce 5 yıl belediye meclisi üyeliği yaptığını görüyoruz.

xx        xx        xx

Eski kaşar peyniri yiyeceğine, “Desti Çökeleği”ni her zaman tercih ettiğini söyleyen Baysal, “Marmaris olarak, değişime ayak uyduramadık; daha doğrusu değişimi yanlış yorumladık. Değişelim derken sürdürülebilir olmaktan uzaklaştık!” diyerek sadece Marmaris’in değil, bütün Muğla’nın en önemli sorununun altını çizmekle kalmayıp, röportajdan şu sözleri de dikkat çekici:

* “1995 yılında Sayın İsmet Çakıroğlu Armutalan Belediye Başkanı iken, Marmaris içinde bulunan depoların kent dışına taşınacağına dair bir tebliğ gönderdi. Çok doğru bulduğum bu karara sadece biz uyduk ve Taşhan’da 3000 metrekarelik bir depo kurduk. Şu an Camiavlu’nda bulunan depomuzu ise bir özel eğitim alanına dönüştürmek istedik. TED ile görüşüp projelerini çizdirdik. Ancak bizden başka hiç kimse deposunu şehir dışına taşımadı.

* “Marmaris’te bugün yaşanan sıkıntı, Marmaris’in eski kültür ve değerlerinin bugüne aktarılmamasından kaynaklanıyor. Eskiden fırınlarımızdan çıkan ekmek kokusunu şimdi de verebilseydik, bugün ‘Bezciler Çarşısı’ olmanın da önüne geçerdik.

* “Ali Amca’nın restoranında yediğimiz ılık aşure; yanında Remzi Amca’nın ekmeği; ileride Karabiber’in parmak tatlısı ve kıyamı, unutulmaz tatlarımızdı! Artık bu tatlar özel bir istekle yapılırsa, yenilebiliyor! Halen aynı güzellikte yenilebiliyor olsaydı, şimdi hiçbir arayışımız olmazdı. Kendi yeme içme kültürümüzü, alternatif bir turizm olarak gelen konuklara sunabilirdik!

* “Marmaris’in öz değerlerinin ortaya çıkarılıp korunması yönünde, sadece ve sadece Marmaris Rantı’nın düşünülmesi gerekiyor. Kişisel rantlarla hareket edilmemelidir!

* “Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos Seferi öncesi Validesi için yaptırdığı Hafza Sultan Kervansarayı’nın turizme kazandırılması ve ayağa kaldırılması Marmaris Rantı için bir proje olabilir!

xx        xx        xx

Baysal röportajın sonunda “Bundan sonra az da kazansam, çok da kazansam, içeceğim bir tas çorba! Topluma yararlı olmak, artık benim için daha ön planda!” demiş.

Sözlerin sahibi 2012’de Belediye Başkanı adayı değil… Şimdi aday adayı… Önce CHP üyeleri oylayacak. Ön seçimi geçerse iş Marmarislilere kalacak. Marmaris’te yaşamıyorum. Seçilsin veya seçilmesin diyemem.

Baysal, CHP’ye ve Marmaris’e hayırlı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
necat taşar 25 Eylül 2013 / 21:21

süper

Osman İldeş 25 Eylül 2013 / 22:29

Geç bile alınmış bir karar. Şu anda milletvekili veya bakan olmalıydı.Yolu açık olsun. Marmarisliler çok şanslı…..

yücel durgun 26 Eylül 2013 / 21:55

marmaris gereğini yapacaktır genel merkez inanıyorumki aldığı karardan vaz geçmez eğer yeniden atama yoluna giderde ali acarla yoluna devam ederse marmaris kaybeder marmaris kaybederse chp kaybeder ve cumhuriyetin kalesi marmaris halkı hesap sorar her kesim tarafından desteklenen bir aday chp de oy patlaması yaşatır gazete köşe yazısını okuyanlar anlayabiliyormu emeğiyle alın teriyle başarılı bir iş adamı olmuş insanın mütevaziliğini alçak gönüllüğünü yarattığı istihdamı başarılarını hiç yaldızl söz kullanmışmı hiç palavra sıkmışmı hiç boş vaatlerde bulunmuşmu geleneklerimizi terk etmeden diyor desti çökeleği sıcak ekmek aşure vay be ne kadar uzak kalmışız nasılda unutmuşuz bunları acaba daha neler unuttuk kimbilir bunları hatırlattığ için kocaman bir teşekkür sayın baysal iyiki sizi tanıdım geçen iki dönemdede oğlumu yurt dışından kızımıda okuduğu üniversiteden iki günlüğüne de olsa ali acara oy vermeleri için maddi imkanlarımı zorlayarak getirttim ama marmaris halkı gibi bende yeter artık ali acar diyorum hizmetlerine teşekkür ediyorum dinazorlaşma diyıyorum yeter partiyi küskünler partisi yaptın asarım kesri biçerim yıkarım kapatırım korumalarıma dövdürüm gıcık kapar iftira atarım belli bir insaat şirketini marmarisi beton yığınına çevirsin diye önünü açar yaptıkları suistimalleri görmem diyen kavgacı kindar ali başkan bırak artık bırak kendini bitirdin bari marmarisi demokrasi düşmanlarına teslim etme SAYIN BAYSAL YOLUN AÇIK OLSUN İNŞALLAH GENEL MERKEZ DEMOKRASİNİN GEREĞİ NEYSE ONU YAP ODA ÖN SEÇİMDEN GEÇER