Marmaris’te 5 bin bina için yıkım kararı

Bu haber 26 Ağustos 2015 - 20:45 'de eklendi ve 1.180 kez görüntülendi.

mansetttMarmaris’te Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşen köyleri de kapsayan denetimlerde imara aykırı olduğu saptanan ve aralarında 35 turizm tesisi ile 500 konutun bulunduğu 5 bine yakın bina için yıkım kararı verildi. Marmaris Belediyesi’nin 1 Temmuz’dan bu yana yaptığı denetimlerde yıkımına karar verilen yapıların sahiplerine ayrıca toplam 15 milyon lira da para cezası uygulandı.

Haber Merkezi

Marmaris’te Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşen köyleri de kapsayan denetimlerde imara aykırı olduğu saptanan ve aralarında 35 turizm tesisi ile 500 konutun bulunduğu 5 bine yakın bina için yıkım kararı verildi. Marmaris Belediyesi’nin 1 Temmuz’dan bu yana yaptığı denetimlerde yıkımına karar verilen yapıların sahiplerine ayrıca toplam 15 milyon lira da para cezası uygulandı.

Büyükşehir Yasası’ndan önce şehir merkezinde uyguladığı yıkımlarla, özellikle Kale çevresine estetik görünüm kazandıran Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, yeni yıkımlarla ilgili, “Bu durumdan hiç de memnun değilim. Yasanın gereğini yapmak zorundayız. Aksi takdirde suçlu duruma düşebiliriz.” diyerek şunları söyledi:

“Senelerdir faaliyette olan otelin, bilmem kaç santimlik imara aykırı durumu varmış. Bunu yıkacaksınız. Bırakın Marmaris’i ülke genelinde tüm yapıları inceleyin mutlaka birkaç santim aykırılıklar çıkar. Ne yani şimdi biz bu birkaç santim için bu 25 yıllık oteli yıkmalı mıyız? Yazık günah değil mi? Ceza kestiğimiz ve yıkım kararı aldığımız büyük tesisler var. Kaçak yapılaşmaya karşıyız tabii ki, ama bunlar önceden yapılmış binalar. Küçük küçük unsurlar nedeniyle bu tür yerleri mühürleyip, yıkım emri çıkartmak zorunda kaldık. Bu anlayışla, bu iş bu şekilde yürümez. Yeni yapılan otellerden, 5 yıldızlı olanlarına kadar çok sayıda otel mühürlendi ve ceza kesildi. Ne olacak şimdi? Sezon ortasında bunların oteli boşaltıp kapıya kilit mi asmaları gerekiyor? Ne yapacağımızı şaşırdık.”

Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesi ile şehir merkezi dışında yasa ile mahalleye dönüşmüş olan köy ve beldelerde de yetkili hale geldiklerine dikkat çeken Başkan Acar, “Buradakilerde eklendiğinde yıkım kararı çıkartılan bina sayısı 5 bine ulaştı. İş baştan kokmuş. Marmaris’te kamu kurum ve kuruluşlarına ait çok sayıda binanın ya ruhsatı yok ya da projeye aykırı şeyler yapılmış veya eksikleri var. Bunları da herkes biliyor. Hadi buyurun işin içinden birlikte çıkalım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.