Marmarislileri İnanın Kıskandık « Hamle Gazetesi

Marmarislileri İnanın Kıskandık

Bu haber 04 Mayıs 2018 - 1:18 'de eklendi ve 2.568 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile birlikte Marmaris’te Marmaris Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği “Anadolu Medya Buluşması”, doğruyu söylemek gerekirse birazda Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın haklı gövde gösterisi oldu.

Yine doğruyu söylemek gerekirse, Başkan Acar’ın bu yönde bir çabası da yoktu!

Çünkü öyle bir niyetin olduğunu sanmıyorum… Olsaydı Başkan Acar’ı her gün medyada görürdük.

Kız kardeşimin, yeğenlerimin yaşadığı Marmaris’e gitmeyeli uzun zaman olmuştu. Hepimizin yaşamak için özlemini duyduğu, imrendiği bir “Avrupa şehri” ile karşılaştım.

Elbette değişen, korunan, gelişen, doğal estetiğine estetik katılan Marmaris’i buluşmanın açış konuşmasını yaparken Başkan Acar kendisi de anlattı. Ama biz gazeteciler gördüğümüze inanırız.

Bodrum’dan gelen ve Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile problemi olmayan meslektaşıma “Marmaris’i nasıl buldun?” diye sordum. Benim gibi o da hayran kalmıştı. Şöyle dedi:

Kocadon medyada olmayanı pazarlıyor, Başkan Acar galiba olanı pazarlayamıyor.

xx        xx        xx

Önceki yazılarımda da vurguladım, herkesin çok başarılı bulduğu ve sorunsuz geçen “Anadolu Medya Buluşması” için “Böylesine önemli bir organizasyonun ev sahipliği Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e yakışırdı.” diyenler oldu.

Elbette yakışırdı da, nasıl yapabilirdi?

Muğla il merkezi (Menteşe) toplantıların, çalıştayların yapılabileceği, 400 gazeteciyi bir araya getirebilecek çok güzel bir Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ne sahip…

Peki 400 gazetecinin konaklayabileceği, konferans salonu ve restorana sahip otel var mı?

Yok… Muğla il merkezinin kavga dövüş en son yapılan, en görkemli oteli 300 kişilik…

Marmaris’in yanında otopark ve trafik keşmekeşinin; görüntü ve gürültü kirliliğinin yaşanmakta olduğu; şantiye görünümünde bir büyük köy veya kasaba havasındaki il merkezi o etkinliğin altından kalkamazdı.

O etkinlik Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğünü de aşardı.

Bu vesileyle Marmaris Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt ve Basın Halkla İlişkiler birimi çalışanlarını sıfır sorun organizasyon için kutluyorum…

xx        xx        xx

Ali Acar açış konuşmasında dikkat ettim, hiç “ben” demedi… “Benim” de demedi… “Biz” dedi, “Bizim” dedi… Herkesin memnun ve “amacın” hasıl olduğu çalıştayın hem gerçekleşmesi, hem başarılı olması için günler öncesinden emek harcandığı, ter akıtıldığı besbelli ortadaydı. Başkan Acar söze belediye emekçilerine teşekkür ederek başladı…

Başkan Acar teşekkürde, başarıyı paylaşımda hiç kıskanç ve bencil değildi. Konuşmasının akışı içinde kendisinden önceki başkanlara teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Bir ilçe belediyesi olarak, gerçekten çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı gibi belediye çalışanlarının özverili çabaları, sıcak yaklaşımı ve etkinlik boyunca gösterdiği ilgi ve konukseverliğiyle Ali Acar, tüm katılımcıların takdirini kazandı.

Bence Ali Acar sadece bizlerin değil, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun takdirine de mazhar oldu.

Neden olmasın? Yarın yerel seçimler gündeme geldiğinde Kılıçdaroğlusosyal demokrat belediyeciliğe” örnek olarak garajını bayramlarda meydan olarak kullanan Yatağan’ı mı, eski garaj alanını meydana dönüştüremeyen Menteşe’yi mi, garajını şehir dışına çıkaramamış Bodrum’u mu, altyapı sorunları ile cebelleşen Milas’ı ve bu ilçeleri mi örnek gösterebilir, yoksa Marmaris’i mi?

xx        xx        xx

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Marmaris’i rahatlıkla örnek gösterebilir.

Konuşmasında herkese ve her şeye rağmen bir AVM’yi yıkarak, yerine Marmarislilerin ve Marmaris’e gelen misafirlerinin kullanımına sunduğu “19 Mayıs Meydanı”nı anlatırken, gözleri parlayan Ali Acar, o sırada Genel Başkanı’nın gözlerindeki ışıltıyı görebildi mi merak ediyorum.

O an gerçekten zor bir işi başarmanın gururu ve mutluluğu paylaşılıyordu.

Söze “Yıl 2004, 54 yıl sonra Marmaris Belediyesine CHP’nin yerel seçim zaferi sonrası bayrağını diktik. Teslim aldığımız kent maalesef dünyanın incisi dediğimiz Marmaris’le ilgili o incinin mavi suların derinliğinde kaybolduğunu gözlemledik. Kentin arz ve talep dengesi bozulmuş, haksız rekabetin kol gezdiği, çifte standardın uygulandığı ve maalesef prim yapmayan Marmaris bizlerin eline teslim edildi.” diye başlayan Ali Acar 14 yılda geldikleri noktayı şöyle özetledi:

Kentimizin yaşam kalitesini arttırmak, gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayarak, dünya üzerindeki 5 bini aşkın turizm destinasyonu arasında varlığımızı sürdürebilmek adına kamu yararını gözeterek çalışmalarımızı yapıyoruz. Kamu hizmeti takdir edersiniz, meşakkatli bir şey. Siyasi kimliğimiz dışında temel anlayışımız ve düşüncemiz, ifade ettiğim gibi, kentimizin, vatandaşımızın yaşam kalitesini arttırmak. 14 yıl boyunca bu anlayış doğrultusunda, çok başarılı uygulamaları, projeleri hayata geçirdiğimizi düşünüyoruz. Bugün gelinen noktada Marmaris’in, altyapısı tamamen bitirilmiş dünyanın örnek kentlerinden biri olarak nitelendirebiliriz.

xx        xx        xx

Başkan Acar, belediyenin fedakarca çabalayan 800 personeliyle birlikte, söz konusu süreçte hayata geçirdikleri projeler ve uygulamalar sayesinde Marmaris’in alt yapı sorunu olmayan, giderek değerlenen, markalaşan, nadir ve örnek kentlerden biri hale geldiğini anlatırken şu ifadelerde bulundu:

14 yıl boyunca tek hedefimiz Marmaris’i marka haline getirmekti. Bugün gelinen noktada altyapısını tamamen bitirmiş, kimliğe kavuşmuş, takdirle karşılanan Marmaris artık daha çok prim yapıyor. Bu mücadele kolay olmadı, zor bir yolculuk oldu. Keyfiyetin ve alışkanlıkların üstesinden gelmek cesaret, vizyon ve kararlılık gerektiriyordu. Birçok fiziki müdahaleye maruz kaldık, ayamızı kaydırmak isteyen çok oldu. Bugün ülkenin birçok yerinde su sıkıntısı yaşanırken Marmaris’in 3 yıllık su rezervi mevcut. Bugün birçok il hatta büyükşehir belediyelerinin dahi yapımına yeni başladığı, 5-6 milyon liralık yatırım maliyeti olan çöp depolama alanları Marmaris’te 14 yıl önce tamamlandı. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan şu doğal körfezimize bir damla atık su gitmiyor ve gitmeyecek de. Bugün dünyanın hiçbir yerinde yoktur ki 13 km’lik sahil yürüyüş yolunun üstünde olan otellerden misafirlerimiz çıkıp denize girebiliyor. Gelen her konuğun temizlik konusunda övgüyle bahsetmesi bizleri mutlu etmektedir.”

xx        xx        xx

Ali Acar konuşurken herkes pür dikkatti. Çünkü rüya gibi bir şehir anlatılıyor ve anlatanın samimi heyecanı, coşkusu size geçiyordu.

Başkan Acar konuşmasının bir yerinde de “Göreve geldiğimizde kişi başına düşen yeşil alan metrekaresi 1.5 iken Marmaris merkezde şu anda 9-10 metrekarelere çıkardık. Bunu güzel bir örnekle anlatabilirim. Muğla’nın 13 ilçesi var. Bunlardan bir tanesi Marmaris. Muğla su işleri yani MUSKİ’ye bizim yıllık yeşil alanlardaki sayaçlardan ödediğimiz su faturamız, diğer 12 ilçenin ödediği bedelden daha fazladır. Bunu övünerek ifade etmek istiyorum. Bu bizim uygar kent yaratma adına vermiş olduğumuz mücadelenin sonucudur.” diyordu.

O yeşil alanları gördüm. Oraları görürken, bu sözleri anımsadım, il merkezi aklıma geldi ve ne yalan söyleyeyim beni bi gülmek aldı…

Marmaris’te geçirdiğimiz 3 günde Marmaris’i yeniden tanırken, Başkan Ali Acar’ı da tanıdık. Mütevazı ve gösterişten uzak bir kişilik…

Başkan Acar ve hizmetlerinden basında Kocadon’dan söz edildiği kadar söz edilmiyor olması bu yüzden olabilir mi bilmiyorum. Ama Ali Acar’dan Mehmet Kocadon kadar söz edilmiyor olması sadece bir pazarlama sorunu da olmayabilir…

xx        xx        xx

Başkan Ali Acar konuşmasının sonunda biz gazetecilere “Sizlere ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Umarım sizleri buradan memnun bir şekilde ayırabiliriz. Amacımız hem sizlerin mesleki sorunlarınızı konuşmanız, hem de CHP’li bir belediyenin nasıl çalıştığını, nasıl bir kent yarattığını göstermek. Marmaris’ten ayrılacaksınız hepinizin yolu açık olsun. Eminim ki evlerinize döndükten sonra Marmaris’ten övgüyle bahsedeceksiniz. Bu da bizi mutlu edecektir.” diye seslendi.

O kenti gördük… Ayakkabımıza toz değmedi. Marmarislileri kıskandık…

Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konuşulurken, Kocadon’un konuşulduğu kadar Ali Acar neden konuşulmadı, neden yeniden Marmaris Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı anlamadım… Ancak “Anadolu Medya Buluşması” yerel seçimlere dönük olarak Muğla’da taşları yerinden oynatmış olabilir.

Gidin bir Marmaris’i görün. “Şehir” görün…

——————————                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Oyun bitince, şah da piyon da aynı kutuya konur.

ÇİVİ

AK Parti’de aday adayı sayısı 50’yi geçti. Bir arkadaşım “Ben gazeteciyim, ama bunları tanımıyorum” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
asım demirel 04 Mayıs 2018 / 09:37

“2004 yılında 54 yıl sonra Marmaris Belediyesine CHP’nin yerel seçim zaferi sonrası bayrağını diktik.” Marmaris’in merhum belediye Başkanı Muharrem Elgin 1989 yerel seçimlerinde SHP den seçilmişti. Anlaşılan rahmetliyi CHP den saymıyorlar.

salihdemir 04 Mayıs 2018 / 18:49

Marmaris İlçesi Belediye Başkanıyla, Meclis üyeleriyle, CHP İlçe yönetimi ve CHP tabanıyla bir bütün olarak, Marmaris halkına hizmet etmektedir. Genel Başkan Kılıçdaroğlu 2019 seçimlerinde sayın Ali Acar’ı Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atar.