Marmaris’in “Şerifi” Mi?

Bu haber 25 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.583 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Sanıyorum haberi görmeyen kalmamıştır. Ben 22 Mart cumartesi günü tiwitter paylaşımlarında gördüm. Haber CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile ilgili… Takvim Gazetesi’nin 21 Mart tarihli sayısında başlık şöyle atılmış:

CHP’li belediye başkanından kan donduran sözler

Haberin alt başlığında da Başkan Acar’a ait olduğu iddia edilen ses kaydında geçen “Liste hazır, Türkiye’de katliam çıkarırım” şeklindeki ifadeye yer verilmiş.

Söz konusu haberin altında da Başkan Acar’a ait olduğu iddia edilen “ses kaydına” yer verilmiş. Dinlemeden güldüm, “Montajdır” dedim.

Malum bu günlerde pek moda!

xx        xx        xx

Tıkladım ve dehşet içinde dinledim.

Başbakan Erdoğan tiwitterdan rahatsız. “Sanayi Devrimi”nin ardından yaşanmakta olan en büyük devrim olan “Dijital Devrim”in yeni iletişim aracı Türkiye’de neredeyse kapandı kapanıyor!

Bunda Başbakan Erdoğan ve yakın çevresi ile ilgili yapılan ses ve görüntü kayıtlarının sızdırılması etkili oluyor.

Yalan, yanlış, kasıtlı bir şey varsa yayınlayan siteyi, paylaşan hesabı kapat. Hatta mahkemeye ver. Süründür… Ama “toptancı” hareketin açıklanabilir yanı yok!

Şimdi gündemimize CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a ait olduğu öne sürülen ses kaydı düşmüş bulunuyor. Pek öyle montaja da benzemiyor!

Ya montaj ise?  O zaman Ali Acar’ın o gazeteyi mahkemeye vermesi, yayın yasağı getirmesi gerekir. Hatta insan kiminle nerede, ne konuştuğunu bilir. Sesi kaydedeni de ver mahkemeye, süründür!

xx        xx        xx

Eğer “montaj” değilse, sanıyorum kayda alınan konuşma yakınlarda bir cenaze töreninde yaşanan tatsız olayın ardından yapılmış.

O zaman basında yer aldığı gibi; Belediye Başkanı Ali Acar ve AK Parti’nin belediye başkanı adayı turizmci-işadamı Doğan Tugay aynı cenazede bir araya gelmişler. İddiaya göre her ne oldu ise Başkan Acar siyasi rakibi Tugay’a omuz atmış, bunun üzerine Tugay’ın korumaları müdahalede bulununca Acar yere düşmüş ve bu kez de O’nun korumaları harekete geçince çıkan arbedenin büyümesi polis ve araya girenlerce engellenmişti…

Olay yargıda olduğu için detaya girmeyeceğim.

xx        xx        xx

Ancak internete düşen ses kaydı görmezden, duymazdan gelinecek gibi değil. Bu ses kaydının paylaşılmasının ardından CHP’li Acar kalkıp “Dijital Devrim”in nimetlerine de küfreder, karşı çıkar mı bilmiyorum.

Ama artık bildiğimiz, kayıttaki kişi kendisi ise Ali Acar’ın çok küfürbaz olduğu!

Tabi ben bunun için de kınamada bulunacak değilim. Pek öyle küfür etmekten keyif alanlardan da değilim, ama günümüzde genç kızlar bile küfrediyorlar! Hatta bazılarına yakışıyor bile…

Bir atasözümüzde “Canı yanan eşek, atı geçer” der. Ki ses kaydını dinlerken benim tüylerimi diken diken eden de küfürler değil, “tehditler” oldu.

Liste hazır, katliam çıkarırım.”…

Bu nasıl bir ruh halinin dışa vurumu dur? Bu ruh hali ile bir şehir, bir turizm merkezi nasıl yönetilir? Anlamak mümkün değil…

xx        xx        xx

Takvim Gazetesi’nin internet sitesinde habere şöyle yer verilmiş:

Acar, kamu vicdanını derinden yaralayacak olan bu ses kaydında kan donduracak sözlere imza attı.. Acar, AK Parti Marmaris Belediye Başkan Adayına, Emniyet Müdürüne, Valiye ve Kaymakama küfürler yağdırıyor bununla da yetinmiyor, tehdit ediyor ve katliam çıkacağını söylüyor.

Türkiye’de birçok partiliye ve parti bürolarına kimsenin istemediği çirkin saldırılar oluyor. Parti yöneticileri bu saldırılar sonucunda Türkiye’de kargaşa ortamı yaratmamak için itidal çağrısı yaparken, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ses kaydında saldırıya maruz kaldığını ve bir daha olursa bu memlekette katliam çıkaracağını söylüyor.

xx        xx        xx

Haberi okuduktan sonra insan merak edip haberin altında yer alan ses kaydını dinlemek istiyor. Ben de dinledim. Takvim’in haberinin başlığında yer aldığı gibi dinleyenin gerçekten kanını dondurucu ifadeler… Ses kaydının başında yer alan sözler şöyle:

..ına koydunuz memleketin. Ciğeri beş para etmedik memleket her türlü sıkıntı, her türlü pislik, her türlü belden aşağı burada. Burada kimse aşık atamaz. Ben kafaya koyduktan sonra pompalı tüfekle benim elemanımı liman işletmesine almayan Doğan Tugay’ın oraya başına ben geçerim, ..ke ..ke girerim oraya, ama biz ortamı germek istemiyoruz. Ben bunu yaparım. Benimde gücüm var. Orda amedin, memedin ondana, elli dene çakalı varsa, 500 dene adamı bende toplarım. Ok yaydan fırladı artık bu memlekette.

İyi de adamın liman işletmesinde ne işin var ki… Girmeyiverin kardeşim…

xx        xx        xx

İnsanın aklına Amerikan filmleri geliyor.

Sanki Marmaris “Teksas”a dönmüş de haberimiz yok!

Ses kaydı şöyle devam ediyor:

Kaymakam benle küs. Emniyetle benim ilişkim yok. Jandarma ile ilişkim yok. Ali Acarla hiç bir hukuku olmadığı halde normal prosedürünü bürokrat görevini yapan ….. emniyet müdürü, çocuğu, Ali Acar ile iyi ilişkilerin var diye Siirt’e sürdüler bu o….. çocukları, Allahsız kitapsız ……… Geldi o Çebi denilen .……… biz le en ufak bir diyalogu yok. Biz burada saldırıya uğradık. Ne vali, ne kaymakam, ne emniyet müdürü bizi arayıp ta bir geçmiş olsun demediler ve silahla adam tehdit etmekten ben yargılanıyorum şimdi.

Doğrusu ben bu ifadelerin sahibi olmak istemem. Belediye Başkanı da olmak istemem. Bu görev insanı bu hale getiriyorsa eksik kalsın!

xx        xx        xx

Ses kaydı şöyle noktalanıyor:

40 kişi bana saldıracak ben silah çekmeyeceğim. Dua etsiler benim kılıma bir tane fiske gelmedi. Benim yanımdaki adamlarımda silahlı. Ben o anda orda 30 tane adamı temizlerdim. Ben bu yaştan sonra karizmamı mı çizdireceğim. Katliam olur bu memlekette bana bir şey gelsin şerefim üzerine söylüyorum sana bu öyle abartı falan değil. Benim kılıma zarar gelsin bu memlekette, liste hazırdır adam kalmaz bu memlekette… o kadar kolay değil. Ankara’da, genel merkezde yer yerinden oynar. Bunu bizim siyasi rakiplerimiz de en büyüğünden en küçüğüne, çakalına kadar herkes bunu da iyi biliyor. Bu işler öyle kolay değil.

Doğrusu ben her şeye rağmen, sözlerin sahibi o ise Başkan Acar’ı anlamaya çalışıyorum. Ama anlamakta güçlük çekiyorum.

Türkiye’de sadece askerlik mecbur… Belediye Başkanlığı mecbur değil…

xx        xx        xx

Tabi bir insanın öfke anında konuşmasını kaydedip, bunu paylaşmak da hoş değil!

Ama ses kaydının gizlice yapılmış olması, kayıtta yer alan ifadeleri hafifletmiyor da!

O ifadeler insanın aklına ABD şeriflerini getiriyor. Amerika’da bazı kasabalarda kanunların uygulanmasından sorumlu, polis müdürü ya da jandarma komutanı benzeri, en yüksek resmi görevlidir. Çoğu bölgede seçimle iş başına gelir.

Düşünün Marmaris o kasabalardan biri… İnsanı düşünmek bile ürkütüyor.

Acaba Amerika’da şeriflerden göreve başlarken sağlık raporu isteniyor mudur?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ahmet kara 25 Mart 2014 / 08:22

Özcan Bey Marmaris Belediye Başkanı sayın Ali Acar ile ilgili rahmetli Uğur Mumcu’nun ağabeyi Ceyhan Mumcu CHP genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na telgraf çekmişti. Bu telgrafın metni Aydınlık Gazetesinde yayınlanmıştı. Rahmetli Uğur Mumcu’nun eşi de CHP milletvekili. Tüm bunlara rağmen CHP genel merkezi Sayın Ali Acar’ı acaba tekrar niye aday yaptı. Marmaris’te ön yoklama olmadığını biliyoruz. CHP nin aday belirleme kriterlerini anlamış değiliz. Muğla’mızda CHP nin üç milletvekili var. Milletvekillerimizde mi bu olayları bilmiyor? Yani adayların performansıyla ilgili CHP genel merkezine rapor sunmuyorlar mı? Muğla CHP nin kalesi ama ilçelerinde adaylardan dolayı sıkıntılar olduğunu herkes biliyor. Sizde biliyorsunuz bazen dile getiriyorsunuz ama ilçelerde yaşayan halk bire bir biliyor. Yaşıyor. Osman Gürün başkan bu sorunlu başkanlarla nasıl çalışacak? Anlaşılan senin deyiminle kadın moğlamıza zor günler bekliyor. Seçim arefesinde bunlar olacak iş mi? Bu partiye gönül verenlere yazık değil mi? 30 mart muğlamıza, ülkemize hayırlara vesile olsun.

Reşat Öztepe 25 Mart 2014 / 21:34

Kıymetli Ağabeyim;Marmaris Belediye Başkanı sayın Ali ACAR’!ı çok yakından tanımasam da az buçuktanırım.Aslen Ulalıdır.Uzun süredir Marmaris İlçesini Yerel anlamda İdare ediyor.yazılanlara ve ç,z,lenlere bakılırsa ve eğer doğruysa Hırs akılın önüne geçmiş.durumda.Hırs aklın önüne geçtiğinde insanların neler yapabileceğini hiç kimdse önceden kestiremez.Marmmari Köylülerü ve Beldelerinin Belediye Başkanına rey vermeleri sonucunda vesayet sistemi ile ideologya çöktüğünün ayak sesleri olarak görüyorum.Belki de yanılıyorumdur.Amma,kırmakla dökmekle,döğmekle hiçbir iş hallollmaz.sevmek sevilmek varken.sevgilerimle.