Marmaris’in geleceği nasıl kurtulur?

Bu haber 21 Şubat 2013 - 18:59 'de eklendi ve 1.410 kez görüntülendi.

maramrisingelecegi126634Marmaris Yarımadası Stratejik planı projesini hazırlayan Marmaris Ticaret Odası, Marmaris’in kurtuluşunun Yarımada’nın bütüncül ele alınması ile mümkün olduğu açıklandı. MTO Başkanı Mehmet Baysal, ilgili kurumlar tarafından hazırlanan 1/25 binlik planının Marmaris’te yaşayanların fikri alınmadan yapıldığını belirtirken, askı sürecinde plana müdahil olacaklarını söyledi.
Bekir Tosun
Turizmin gözde merkezlerinden Marmaris’in gelecek yıllara daha sağlık bir şekilde taşınması için çalışmalar yapan ve proje üreten Marmaris Ticaret Odası (MTO), Marmaris’in gelecek kuşaklara daha sağlıklı taşınabilmesinin tek yolunun Marmaris Yarımadası’nın bütüncül ele alınarak planlanmasından geçtiği açıklandı.
PLANA MÜDAHİL OLACAĞIZ
Marmaris için hazırlanan 1/25 bin ölçekli planın askı sürecini beklediklerini belirten Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, “Plan hazırlandı, fakat iki üç kurum dışında planın içeriğini kimse bilmiyor. Bu plan hazırlanırken, Marmaris’te yaşayanların fikri alınmadı. Önümüzdeki günlerde plan askıya çıkacak. Biz Marmaris Ticaret Odası olarak plana müdahil olacağız. Buradan Marmaris’teki tüm Sivil Toplum kuruluşlarına çağır yapıyorum. Bizimle birlikte Marmaris’teki STK’lar da 1/25 binlik plana bizimle birlikte müdahil olsun” dedi.
YARIMADA BÜTÜNCÜL ELE ALINMALI
Marmaris’te artık kazma vuracak alan kalmadığını belirten MTO Başkanı Baysal, “Marmaris merkezde artık yeni imara açılacak alan kalmadı, tıkandı. Bozburun, Selimiye, Hisarönü ve Kumlubük gibi alanlar doğru kurgu yapılarak ve birilerine rant için değil, Marmaris’in geleceği için imara açılmalı. Biz Marmaris’in stratejik planını bunun için hazırladık. Bugüne kadar anlattık ve bundan sonra da bıkmadan, usanmadan bu planı Marmaris geleceği için herkese anlatmak zorundayız. Eğer gelecekte, çocuklarımıza, torunlarımıza miras bırakacağımız yaşanabilir bir Marmaris bırakmak istiyorsak, Marmaris Yarımadasını doğru ve bütüncül planlanması gerekir” dedi.
MARMARİS’İN GEÇİMİ TURİZMDEN
Marmaris’in şu anda tek geçim kaynağının turizm olduğunu altını çizen Baysal, “Şu anda Marmaris’in gelir kaynağı yüzde 90 turizmden. Peki, 15-20 yıl sonra ne olacak? İleriye dönük planlamalarımızı bugün yapmamız gerekiyor. Üzerinde durduğumuz 1/25 binlik plan bu açıdan çok önemli. Marmaris kış turizmden yararlanamıyor. Tesislerin büyük çoğunluğu kapalı. Kongre turizmi yapacak tesis yok. Spor turizmi için müsait alanımız yok. Kış aylarında Marmaris yaşamının canlılık kazanması için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne bağlı Fakülte açabileceğimiz alanımız yok. Tüm bunların iyi bir kurgu yapılarak iyi bir planlama yapılarak, Marmaris Yarımadası’nın tamamını içine alan, Marmaris’te yaşayanların da görüşlerini alarak üzerinde uzlaşı sağlanmış bir planlamadan geçiyor. Marmaris’i geleceğe daha yaşanabilir bir şekilde bırakmak bizim kadar Marmaris’te yaşayan siyasetçi, esnaf, memur, emekli, STK’lar ve yerel yönetimlerin de görevidir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Vedat Terkay 28 Nisan 2013 / 13:52

Ticaret Odası Başkanının Marmaris’i düşünmekten çok belediye başkanlığında gözü olduğunu düşünüyorum. Çünkü daha kendi odasının stratejik planını hazırlamadan Marmaris’in stratejik planını hazırlamaya soyunmuştur. Hem de Marmaris’le ilgili bu planı hazırlaması gereken kurum ve kuruluşların görüşünü, düşüncesini ve katkısını almadan. Çünkü Baysal’ın gözü daha yükseklerdedir. Bu nedenle de ticaret odası seçimlerinde kendisine yardımcı olan Marmaris Belediye Başkanı Ali ACAR’a büyük bir vefasızlıkla sırtını dönmüş, onunla görüşmez olmuştur. Sözün özeti önce kendi görevini yapsın, ticaret odasının stratejik planını hazırlasın ve üyesine sahip çıksın, Marmaris’te her geçen gün kötüye giden ticareti düzeltmeye çalışsın ondan sonra Marmaris’i kurtarmaya soyunsun…