Marmaris’i hep birlikte mimledik!

Bu haber 27 Mayıs 2010 - 0:00 'de eklendi ve 864 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Marmaris’i ziyaret eden İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway’in gazetecilerin sorularını yanıtlarken yaptığı konuşma önemli.
Büyükelçinin sözlerinden hem sektörün hem de Muğla Basınının dersler çıkarmasında yarar var…
Marmaris’te İngiltere Fahri Konsolosu Doğan Tugay’ı ziyaret eden Büyükelçi Reddaway ülkesinden bu sezon Türkiye’ye gelecek turist pazarında yüzde 12 oranında artış gözlemlediğini söylüyor.
Bu sevindirici.
Büyükelçi Reddaway, “Türkiye bizim vatandaşlarımız için önemli bir tatil merkezi. 2,4 milyon İngiliz vatandaşının Türkiye’yi tercih ettiğini ve bunun 1,6 milyonunun Marmaris ve bölgesine geldiğini biliyoruz.” diyor.
 
xx      xx      xx
Muğla’da 3 milyon yabancı turist ağırladığımızı varsayarsak, bunun yarısını İngilizler teşkil ediyor.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın dediği gibi;
En iyi tanıtım konuklarınızı nasıl ağırladığınızdır… Muğla’dan memnun ayrılan her turist, Muğla’nın en iyi tanıtım aracıdır.
Muğla’yı tercih edenleri memnun gönderebiliyor muyuz?
Tatillerini geçirmek için Türkiye’yi tercih eden 2,4 milyon İngiliz’in 1,6 milyon ile neredeyse yarısı Muğla’yı tercih ediyorsa, memnun gönderiyoruz demektir.
Ama…
 
xx      xx      xx
Ama Büyükelçi Reddaway’in Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız’ın, “İngiliz turistlerin gözüyle Marmaris’teki olumsuzluklar nelerdir?” sorusuna verdiği yanıtı dikkate almakta yarar var.
Büyükelçi “Tatillerini geçiren İngilizlerin bazı olumsuzluklarla karşılaştığı yönünde şikayetler alıyoruz.” diyor.
Şikâyetleri 3 başlıkta toplamak mümkün; Tecavüz, mülk alım satımlarında yaşanan sorunlar ve anutçuluk…
 
xx      xx      xx
İngilizlerin Marmaris’te, Muğla ilinde mülk edinmede yaşadıkları olumsuzluklar ve sorunlar İngilizlerin tatilleri için Muğla’yı tercih etmelerini engelleyebileceğini söylemek doğru olmayacaktır.
Nitekim Büyükelçi Reddaway de bu konuda, “Mülk satın alımlarında yaşanılan sorunlarla ilgili problemler de yansıtılıyor. Vatandaşlarımıza ‘hukuki araştırmaları ve tavsiyeleri aldıktan sonra mülk almaya karar verin’ tavsiyesinde bulunuyoruz.” diyor.
Ancak “tecavüz” ve “anutçuluk” üzerinde durulması gereken iki önemli şikayet…
İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yansıyan şikayetlerden biri de “güvenlik”… Ancak bu konuda Büyükelçi Reddaway’ın sözleri rahatlatıcı. Büyükelçi Reddaway bu konuda şöyle diyor:
“Güvenlik sorunu önemliydi. Mobese kameralarının bu konuda etkili olacağını düşünüyoruz.”
Aynı kanaatteyim. Ancak Marmaris’te mobese kameralarının bulunması bizi rahatlatmamalı. Marmaris’e gelen turist, Muğla il merkezine de ayak basıyor. Muğla il merkezinde hala mobese kameralar yok!..
Muğla Belediyesi’nin bu sistemi kurmak için parası yoksa AB fonlarından da yararlanabilir. Sonuçta bu sistem, Muğla’ya tatile gelen vatandaşlarının güvenliği için önemli…
 
xx      xx      xx
Tekrar “tecavüz” ve “anutçuluk” şikâyetlerine dönersek;
Tecavüz konusunda biraz haksızlık yapılıyor gibi geliyor bana. Elbette münferit olaylar oluyor. Bu tecavüz sorunu üstelik sadece Muğla’da değil, Avrupa’daki turizm merkezlerinde de yaşanabilen münferit ama önemli bir sorun.
Anutçuluk ta ise Marmaris neredeyse “mimlenmiş” bir turizm merkezimiz.
Ancak bu konuda biz gazetecilerin de büyük kusuru var. Marmaris’i hep birlikte mimledik…
Bakın Büyükelçi Reddaway bu konuda ne diyor:
“Sizler bu mesleği yapan gazeteciler olarak, bilirsiniz ki kişiler kendi hikâyelerini gazetelere anlatırlar. Bunlar medya da konu olur. Çoğunlukla buraya tatile gelen insanlar aslında, mükemmel bir tatil geçiriyorlar. Fakat az miktarda olsa bazı vatandaşlarımızın başına kötü olaylar gelebiliyor. Ancak bunlar medyada çok büyük olaylar olarak yansıyor.”
Evet… Haklı… Biraz abartıyoruz!
Geçenlerde Vali Dr. Ahmet Altıparmak ile bu konuda konuşurken, “Anne, baba çocuklarının olumsuzluklarını mı, yoksa olumlu yanlarını mı öne çıkarırlar?” diye sordu.
Önemli bir soru. Sorunun yanıtını meslektaşlarıma, sektörün temsilcilerine bırakıyorum.
 
xx      xx      xx
Yine de Ankara Büyükelçisi David Reddaway’ın gerek İngiltere Fahri Konsolosu Doğan Tugay’ı ziyaretlerinde ve gerekse Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız’ın sorularını yanıtlarken yaptığı değerlendirme bizleri turizmimiz adına “rahatlatıcı ve umut verici”… İşte Büyükelçi’nin değerlendirmesinin özeti:
“Turizmcilerin verdiği hizmet ve Türk otoritelerin ilgisinden dolayı çok müteşekkiriz. Marmaris, Türkiye’nin incisi olarak değerlendirebileceğim bir turizm merkezi…”
Hep birlikte, sektörümüzle, basınımızla, meslek odalarımız ve yerel yönetimlerimizle biraz daha dikkatli olursak, daha iyi olacak gibi…
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.