Marmaris’e İki Fakülte!

Bu haber 03 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 6.115 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Marmaris’te olmasa da basında kıyamet kopuyor.

Geçtiğimiz günlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Muğla basını olarak kahvaltıda birlikte olduk. Harmandar yapılanları, yapılacakları anlattı.

Anımsarsak, üniversitenin gündeminde Fethiye’de İşletme Fakültesi, Akyaka’da Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Bodrum’da Denizcilik Meslek Yüksekokulu, il merkezinde İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü ile Mimarlık Fakültesi’nin faaliyete geçirilmesi var.

Ama nasıl olduysa Marmaris’te iki fakülte tartışılıyor; İletişim ve Hukuk Fakültesi!

Bari Turizm Fakültesi olsaydı…

xx        xx        xx

Konu, Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısı ile gündeme geldi. Basından izlediğimiz kadarıyla Ersan ve arkadaşları yapılması önerilen (kimin önerdiği belli değil) iki fakülteye ilçenin sosyal ve doğal yapısının uygun olmadığı gerekçesiyle karşı çıkarak imza kampanyası başlatmış bulunuyor.

Uzmanların görüşlerine göre, Marmaris‘in 5 yıl önce yaşam alanı bakımından fiziki kapasitesini doldurduğunu ifade eden Ersan, yapılmak istenilen fakültelerin Milli Park sahasına inşa edilmesinin planlandığını, bu durumun doğal dokuya zarar vereceğini öne sürmüş.

Tartışılır…

xx        xx        xx

Ancak Ersan başlattığı kampanyada, ortaya tartışılmaz iki gerekçe daha koymuş.

Marmaris’te az olması nedeniyle ev kiralarının çok yüksek olduğunu belirten Ersan, “Öğrencilerin gelmesiyle ev kiraları daha da artacak. Tayin olan memurların maaşı ev kirasına yetmeyecek ve Marmaris’e gelmek istenmeyecek. Öğrenciler, küçük apart otel odalarında 5-6 kişi kalacak, sağlıklı barınma imkanı bulamayacak.” derken, hiç tartışılmayacak ikinci gerekçeyi gece hayatının gençlerin derslerine konsantre olmasını engelleyeceğini kaydederek şöyle ortaya koymuş:

Ailelerinden, kontrollerinden uzak, taşradan gelen pırıl pırıl gençleri bekleyen çok tehlike olacak. Gece yaşantısı gençlerin ahlaki değerlerini yok edecek. Geri dönüşü olmayan bu yola girmeyelim ve gençleri tehlikeye atmayalım.

Tartışılacak bir yanı var mı?

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk’e yanıt verirken, Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan’ı da paylamış…

Neymiş, açılacak fakülte ile Marmaris halkının ahlakı bozulacakmış. Karşı çıkanlar arasında Marmaris Ticaret Odası Başkanlığına talip bir arkadaşımız da var. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde 30 bin öğrenci var. Bu öğrenciler Muğla halkının ahlâkını mı bozuyor şimdi? Bunun cevabını istiyorum.” demiş!

Karışmam… Yanıtı muhatapları verir, ama merakla Ersan’ın bu konudaki açıklamalarının hepsini derleyip, toplayıp iki kere okudum. Açıklamalarda “Öğrenciler halkın ahlakını bozar.” diye bir ifadeye rastlamadım.

Anladığım kadarıyla Ersan, “Marmaris’in gece yaşamı öğrencileri bozar.” diyor!

xx        xx        xx

Tabi Marmaris’in gece yaşamının öğrencilerin ahlakını bozup bozmayacağı da tartışılır.

Ancak Filiz Ersan’ın başlattığı kampanyayı, kampanya gerekçelerini haklı çıkaran bir durum da var…

O durumu merak edenler, giderler Bodrum’da Güzel Sanatlar Fakültesi’ni mercek altına alırlar. O okulda Türkiye’nin varsıllarının çocukları okumuyorlar.

Fakülte’nin Bodrum ekonomisine hiçbir katkısı olmadığı gibi Bodrum’da fakülte öğrencileri perişan…

xx        xx        xx

Benim anlayamadığım şu:

Marmaris İletişim Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’ne gelecek çocukların parasına mı muhtaç?

Muğla’da yanlış giden bir şey var. Dün her ilçe “Yüksekokul” diyordu… Şimdi çıta yükseldi; “Fakülte” diyorlar. Sanıyorlar ki ilçelerine açılacak yüksek öğrenim okulu ile ekonomileri gelişecek!

Elbette Dünya’da ekonomisini eğitime dayamış İngiltere, Kuzey Kıbrıs gibi ülkeler yok değil… Ülkemizde de var. Eskişehir gibi… Muğla’da öyle…

Bodrum’un, Datça’nın, Marmaris’in turizmi var. Dalaman, Köyceğiz, Ortaca’nın turizmi, narenciyesi, tarımı var. Fethiye’nin madeni, mermeri, tarımı, turizmi… Yatağan’ın mermeri, santralleri… Milas’ın zeytini, pamuğu var.

Muğla’nın nesi var?

xx        xx        xx

Bir yükseköğrenim okulu açıldığı yerin özelliklerine göre açılıyor ve o okuldan öğrencilerinin harcayacağı paradan değil de yaratacağı inovasyondan, ara elemandan, meslek adamından yararlanılmak isteniyorsa mesele yok…

Bu anlamda Marmaris’te İçmeler Turizm Meslek Yüksekokulu, Bodrum’da açılacak Denizcilik Meslek Yüksekokulu, Dalaman’da Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu, Yatağan’da Mermercilik Meslek Yüksekokulu doğru tercihlerdir. Milas’ta Halıcılık ve Ortaca’da Seracılık ta öyle…

xx        xx        xx

Benim bir diğer anlayamadığım da şu:

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Nihat Öztürk neden il başkanı gibi değil de partisinin Marmaris İlçe Başkanı gibi davranıyor?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü tercihlerini siyasilerin isteklerine göre mi yapıyor?

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla yerel kurmayları bilimin ve Muğla’nın hayrına bir iş yapmak istiyorlarsa; Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin temelinin bir an önce atılmasını; Ortaöğretim Kumpusu’nun bir an önce kurulup, şehir merkezinde boşalacak ortaöğretim binalarında öncelikle Mimarlık olmak üzere başta o İletişim ve Hukuk Fakülteleri olmak üzere yeni fakülteler açılmasını ve ilçelerde de o ilçenin özelliklerine göre Meslek Yüksekokulları açılmasını teşvik edip, desteklemek olmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
nursel balcı 04 Nisan 2013 / 16:55

İlçelere fakülte açmak ilk etapta çok cazip gelebilir.Ancakalt yapısı hazırlanmadan açılan okullarhem öğrenci açısından bir hayal kırıklığı hem de yönrticiler açısından sıkıntı yaratır. Neden mi? Uyduruk kaydırık bir bina buldunuz. Okulu oraya açtınız.Öğrenciyi okulda nasıl tutacaksınız. Milas Meslek Yüksek Okulunun ÖZLER İşhanının en üst katındaki halini bildiğim için. Şimdiki yerinde ise en azından mekan güzel öğrencilerin ders aralarında oturup dinlenebileceği yerleri var. Önce alt yapı olmalı bence. Ahlak kısmına gelince ,öğrencilerimize her zaman sahip çıkmalıyız. Okulların olduğu yerlerde KYK Yurdu olmalı.Yoksa tatil beldelerinde öğrenciler kalacak yer kısmında zorluk çekiyorlar.Ahlakları daha çok maddi gücün zayıfladı anda dejenere olmaya başlıyor. Herşey para üzerinden işlem görmeye başlıyor.