Marmaris Yat Limanı Büyükşehir’e devredilecek

Bu haber 10 Temmuz 2015 - 18:55 'de eklendi ve 785 kez görüntülendi.

marmarisyatlimani5656565Marmaris Yat Limanı Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü, Muğla’nın Büyükşehir olması nedeniyle ilçe belediyelerine ait limanların 10 Temmuz’a kadar Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin yapılması gerektiğini ilçe belediyelerine faksla duyurdu.

Haber Merkezi

Marmaris Yat Limanı Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü, Muğla’nın Büyükşehir olması nedeniyle ilçe belediyelerine ait limanların 10 Temmuz’a kadar Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin yapılması gerektiğini ilçe belediyelerine faksla duyurdu. CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “Tek tek gelir getiren işletmeler Büyükşehir’e devrediliyor. Biz nasıl hizmet üreteceğiz” diye devir kararına tepki gösterdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü, Muğla’nın büyükşehir olması nedeniyle ilçe belediyelerine ait limanların 10 Temmuz’a kadar Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin yapılması gerektiğini ilçe belediyelerine faksla duyurdu. Yat Limanı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesiyle yıllık yaklaşık 4 milyon liralık gelirden olmakla karşı karşıya kalan Marmaris Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Ali Acar, devir işleminin zorluğuna, “Burada tüm hizmeti kendi personelimiz veriyor. Ayrıca bugün 9 Temmuz. Bir günde geçiş nasıl olacak merak ediyorum.” dedi.

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi Marmaris Yat Limanı’nı devralmaya hazırlanırken, konuyu 7 Temmuz’da belediyeye gönderilen bir faks ile öğrendiklerini belirten Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “Gümrükten mal kaçırır gibi bir durumla karşı karşıyayız. Marmaris Belediyesi’nin buradan yılda 3-4 milyon liralık bir geliri var. Şimdi bu yasa gereği elimizden gitti. Zaten bütçeden gelen paranın yüzde 40’ını da Büyükşehir alıyor. Terminali elimizden aldılar. Su gelirimizi aldılar. Büyükşehre bağlanan yollar üzerindeki ilan ve reklam gelirlerini de aldılar. Otopark işletmeleri gelirleri de gitti. Biz nasıl ve neyle hizmet vereceğiz.” diyerek şunları söyledi:
“Ulaştırma Bakanlığı İzmir Bölge Müdürlüğü’nce bize gönderilen bir faksla 4 gün içerisinde devrin yapılması istendi. Devir konusunun bir zaman ve süreci olması gerekirdi. Yasa ‘Siz uygulamaya geçtikten şu kadar süre içinde liman işletmelerini kendi bünyenize alın’ demiyor ki. Büyükşehir burayı 10 Temmuz’da aldığında nasıl bir geçiş sağlayacak? Personel, araç gereç bizim. Burada hizmeti veren oturmuş bir sistemimiz var. Hangi kadrosuyla bu sezonun ortasında, sirkülasyonun bu kadar yoğun olduğu bir ortamda Muğla Büyükşehir Belediyesi aksama olmadan hizmet vermeye devam edebilecek? Bunlar belki çok basit konular ama gözden neden kaçıyor? Bunu neden uzlaşı içerisinde oturup konuşarak sezon sonunda bir yapılanma içerisinde çözmüyoruz? Bu süreç içinde gelecek personeli de eğitiriz, gerekli bilgi ve doneleri de vererek onları hazır hale getirebiliriz. O zaman da işte bir aksama olmaz. Yöneticiler arasındaki anlaşmazlığı bölgeler çekiyor. Gerçekten çok üzücü bir durum.”

Marmaris Yat Limanı’nın 100 bin lira harcanarak son şekline getirildiğini, prestij açısından belediye için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Acar, “Yat Limanımız Türkiye’nin değil Akdeniz’in övgüyle bahsedebileceğimiz örnek limanlarından birisi. 200-250 tekne kapasitesine sahip limanın yarısından fazlası mavi yolculuk için ayrılırken, diğer bölümlerinde de günübirlik esnaf teknelerine tahsis edildi. İnsanların yürüyüş yapabileceği ciddi bir cazibe merkezi konumunda.” ifadesinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.