Marmaris ve Bodrum’a büyük şehir

Bu haber 22 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 897 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay hafta sonunda Bodrum’daydı.
Turizmcilerin yüreklerini KDV konusunda serinletici dişe dokunur bir şey söylemese de çok önemli açıklamalarda bulundu.
Bu açıklamaların en çarpıcı olanı da Bodrum Yarımadası’na 11 belediyenin çok olduğu açıklaması idi.
“Bodrum Yarımadası’nda 11 belediye bulunuyor. Bu belediye başkanı arkadaşlarımızın hoşuna gidiyor olabilir ama dışarıdan benim gördüğüm ise kimsenin hoşuna gitmiyor. Bu ölçekte 11 belediye bana fazla parçalanmış bir görüntü veriyor.”
Bakan Günay böyle diyor.
Aynı görüşteyiz.
Ki bu köşede bu 11 belediyenin birleştirilmesi gerektiğini çok yazdık.
Sadece Bodrum’un değil, Marmaris’in belediyeleri içinde bunun gerekli olduğunu vurguladık.
 
xx           xx           xx
Muğla’da turizmin babası kimdir?
“Muğla’da turizmin babası Muğla Valilerinden rahmetli Özer Türk’tür” dersek itiraz eden olmaz sanırım.
Türkiye’de turizmin babası, başbakanlardan rahmetli Turgut Özal’dır, dersek itiraz eden olur mu?
Türkiye’nin turizmle gerçek anlamda Turgut Özal ile tanıştığı gerçeğine kimsenin itirazının olacağını sanmıyorum.
49 yıllığına tahsislere, nokta turizm bölgesi operasyonlarına “peşkeş çekildiği” ve “doğanın tahrip olacağı” kaygıları ile çok karşı çıktık, ama rahmetlinin hakkını teslim etmeliyiz:
Muğla’nın önemli bölümü bu gün O’nun sayesinde “Özel Çevre Koruma Bölgeleri” ilan edilmiş olması ile hala korunabiliyor. Bu gün Muğla, O’nun tahsislerinde yükselen tesislerin lokomotifliğinde turizm yapıyor.
Rahmetlinin artıları da oldu eksileri de…
Sanırım en önemli eksisi de Bodrum’un, Marmaris’in köylerini “belde” ilan etmesi oldu.
 
xx           xx           xx
Kıyılarda bu gün CHP var.
Özal döneminde ANAP vardı.
Bodrum’da ilçe merkezi ile birlikte neredeyse beldelerin tamamı ANAP’lı başkanlar tarafından yönetiliyordu; 1984’te merkezi alan ANAP, yeni belediyeler Mumcular (Karaova) ve Turgutreis’i de almıştı. 1989’da merkezi SHP (CHP) alırken, o yıl kurulan Yalıkavak’ı da ANAP almıştı. Turgutreis hala ANAP’ta kalırken, Mumcular DYP’nin olmuştu. 1994’te merkezi ANAP yeniden alırken, yeni kurulan Gündoğan’ı CHP almıştı.
1999’da Bitez, Göltürkbükü, Yalı, Gümüşlük, Konacık, Ortakent-Yahşi beldeleri kuruldu. 1999’da merkez yeniden CHP’nin olurken, yeni kurulanlardan Konacık MHP’nin, Ortakent-Yahşi DYP’nin, Gümüşlük CHP’nin ve ötekiler ANAP’ın olmuştu.
2004’te tablo hamen hemen aynıydı. Sadece Gündoğan MHP’nin, Yalıkavak CHP’nin ve Mumcular da AKP’nin olmuştu.
Nedense Bodrum’da AKP, ANAP’ın mirasının üzerine oturamadı!
Son seçimde ANAP’ın son üç kalesinden Turgutreis ve Bitez’de (CHP) düştü ve sadece Yalı ayakta kaldı. CHP, Gümüşlük ve merkezi DP’ye (DYP) kaptırdı.
Tablo bu…
Yarımada’nın 11 belediyesi bu tabloda bir “birlik” oluşturdu ama, hiçbir zaman “birlikte” olamadılar!
Nitekim geçtiğimiz günlerde yapılan Belediyeler Birliği seçiminde Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun kazanınca Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve arkadaşları salonu terk etti…
 
xx           xx           xx
Rahmetli Özal, küçücük Yarımada’da bu kadar belediye kuruluşuna izin verirken, neyi amaçlamıştı bilmiyorum ama, amaç yerel sorunların yerelde çözümü ise bu başarılamadı. Çoğunda muhtarların belediye başkanı olduğu küçük küçük belediyelerin elinde Bodrum Yarımadası “rant ve yağma havzası” oldu…
Geçen zaman içinde Yarımada’nın alt yapı sorunları gerçek anlamda çözülemediği gibi, içme suyu sorunu aşılamadı, bir merkezi katı atık depolama merkezi kurulamadı. Ve Yarımada bu gün trafik sorununun da altında eziliyor…
İmar sorununu ne siz sorun ne ben söyleyeyim!
 
xx           xx           xx
Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın bu kadar belediyenin Yarımada’ya fazla olduğuna dikkat çekerken, niyetlerinin bu belediyeleri birleştirmek olduğu izlenimi veriyor.
İyi olur…
Başta da belirttiğim gibi bu konuda bu köşede çok yazdık. Biz, bunu rantın engellenmesi, hizmetlerin eşit ve hızlı dağılımı için istedik. Bakan Günay’ın niyeti ne bilmiyoruz.
Kendileri, hafta sonunda Yarımada’nın belediye başkanları ile yaptıkları toplantıda şöyle demiş:
 “Bundan sonraki süreçte attığımız her adımdan birbirimizi haberdar edeceğiz. Özellikle Bodrum Yarımadası için söylüyorum. Bodrum Yarımadası’nı yeşili ile doğası ile alt yapısı daha fazla koruyan hale getirmeye, yapılaşmadan sakınmaya, yapılaşacak bölgelerde yeşili daha çok koruyan, betonlaşmayı hiç artırmayan kriterler uygulayacağız.”
Eğer niyet buysa, Yarımada’nın belediyelerinin birleştirilmesi için daha çok zaman yitirilmemeli.
Bodrum merkeze “Büyük Şehir” statüsü verilmesi işi kolaylaştırıp hızlandıracaktır.
Tabi ortada başka bir hesap yoksa…
 
xx           xx           xx
Bakan Günay, Marmaris ile ilgili ne düşünüyor bilmiyoruz ama, hazır Bodrum “gündeme” alınmışken, Yarımada’da yaşanan benzer sorunların yaşandığı Marmaris’in de aynı gündeme alınmasında ve orada da “Büyük Şehir” statüsünün uygulamaya konulmasında yarar var.
Bu doğal ve tarihi çevrenin (ne kadar kaldıysa) korunmasını sağlayacağı gibi, kalan yeşil alanların betonlaşmasını, konut yoğunluğunu engelleyip, Muğla Turizmi’ne soluk aldıracaktır.
Hem sadece Bodrum ve Marmaris mi?
Hazır el atılmışken, Köyceğiz-Toparlar; Muğla-Bayır; Yatağan-Bozarmut; Milas-Beçin; Fethiye-Karaçulha, Çamköy ve Çiftlik ile Ula’da Akyaka-Gökova ilişkilerinin de mercek altına alınmasında yarar var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.