Marmaris Körfezi SOS veriyor « Hamle Gazetesi

Marmaris Körfezi SOS veriyor

Bu haber 28 Mayıs 2013 - 22:46 'de eklendi ve 840 kez görüntülendi.

marmarissosveriyor1231354165416Marmaris Çevrecileri Derneği ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin yaptığı ortak çalışma sonucunda hazırlanan raporda, Marmaris Körfezi’nin SOS verdiği belirtildi. Yılda yaklaşık 1,5 milyon turistin tatilini geçirdiği Türkiye Turizminin armadalarından Marmaris’te, çevre derneği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada körfezin yoğunluğu kaldıramadığı, denizde oluşan kirliliğin tehlikeli boyutlara ulaştığı bildirildi.
Haber Merkezi
Marmaris Çevrecileri Derneği ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin yaptığı ortak çalışma sonucunda hazırlanan raporda, Marmaris Körfezi’nin SOS verdiği belirtildi. Yılda yaklaşık 1,5 milyon turistin tatilini geçirdiği Türkiye Turizminin armadalarından Marmaris’te, çevre derneği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada körfezin yoğunluğu kaldıramadığı, denizde oluşan kirliliğin tehlikeli boyutlara ulaştığı bildirildi.
Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin, yaptığı açıklamada, imzaladıkları sözleşme gereği M.Ü. Su Ürünleri Fakültesi ile yürütülen “Marmaris Körfezi Su Kalitesi ve Biyolojik Araştırma Çalışmasının” tamamlandığını, hazırlanan raporun kitap haline getirildiğini söyledi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi akademisyenleri tarafından hazırlanan raporda ölçüm, gözlem ve laboratuvar sonuçlarının ortaya konulduğunu belirten Kutengin, kitabın son bölümünde ilgili kurumların alması gereken önlemlerin sıralandığını söyledi. Araştırma ve sonucunun acilen dikkate alınması gerektiğini belirten Kutengin “Denizdeki oksijen oranının düşmesi sonucu denizanası popülasyonu arttı, balık lavralarının hayatta kalma oranı oldukça düştü. Körfezin bazı noktalarında turizm faaliyetinin arttığı dönemlerde evsel atık kaynaklı hastalık yapan bakteri miktarının kabul edilebilir seviyenin çok üzerinde olduğu belirlendi.” dedi.
Marmaris Körfezi’nde yapılan çalışmayı yürüten heyetin başkanı Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Bölüm Başkanı Profesör Doktor Ahmet Nuri Tarkan araştırma hakkında bilgi verirken, “Marmaris Körfezi’nde canlıların oksijen ihtiyacını karşılayan ‘Posedonia’ çayırlarının yok olmaya yüz tuttuğu görülmekte. Bu çayırların tüm körfezdeki oranının yüzde 10-12 civarında kalmış durumda. Denizdeki kirliliğin artması ve oksijen oranının düşmesi dolayısıyla deniz çayırları yok olurken, denizanası popülasyonu artıyor. Dünyada her yıl 130 milyon insanı olumsuz yönde etkileyen bu canlıların körfezde yeni türleri tespit edildi.” diyerek şöyle devam etti:
“Çalışmalarda baz alınan 18 istasyonun bazılarında ‘koliform bakteri’ (evsel atık kaynaklı hastalık yapan bakteriler) miktarı kabul edilebilir düzeyin çok üstünde çıktı. Bu oldukça dikkat çekici. Bakteriler konusunda bir an önce önlem alınması gerekiyor. Sınır değerin üzerinde bulunan alanların insan sağlığı açısından kullanımı uygun değil. Yaz aylarında ölçülen bakteriyel kirliliğin turizm faaliyetlerinin daha da artması ile önümüzdeki senelerde bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olacağı öngörülmekte. Marmaris Körfezi’nde noktasal kirlilik kaynakları belirlenerek kontrol noktaları oluşturulmalı ve analizlerle izleme çalışmalarının yapılması, bölgedeki evsel atıkların arıtma sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.”
Çalışma sonunda yayınlanan raporda, Marmaris’in bir zamanların İstanbul’un Haliç’i gibi olmaması için öncelikle kurumlar arası işbirliğinin sağlanması, deniz altındaki atık maddelerin toplanması, denetimlerin sıklaştırılması ve özellikle Marmaris’te yaşayanların çevre bilincinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.