Marmaris Keçi Adası’ndaki inşaat faaliyetlerine çevreci tepkisi

Bu haber 28 Ocak 2015 - 0:09 'de eklendi ve 1.384 kez görüntülendi.

marmariskeçiMuğla’nın Marmaris Körfezi’ndeki Keçi Adası’ndaki inşaat faaliyetleri, çevreci derneğinin tepkisine yol açtı. Adada 2012 yılında da kaçak iskele yapıldığı iddiasıyla proje belediye tarafından durdurulmuştu.

Haber Merkezi

Marmaris Çevrecileri Derneği(MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin Keçi Adası’ndaki tadilat çalışmalarının ihale şartnamelerine aykırı yürütüldüğünü savunarak faaliyetlerin durdurulmasını istedi. Fenerin yapılan tadilatlarla restoran şeklini aldığını ileri süren Kutengin şöyle konuştu: “Şartnameye göre herhangi bir amaç için doğal topografyayı, doğal kıyı çizgisini değiştirerek hiçbir faaliyete izin verilmez. Sit alanı olmasına rağmen mevcut binalara ilave yapılmış, ilave çardaklar yapılmış. Deniz dibini değiştirecek hiçbir faaliyet yapılamaz şartı bulunmasına karşın maalesef tadilat molozları ada etrafı denize dökülmüştür. Uzun Devreli Gelişim Planı’nda gösterilen doğal koylarda eğitim ve bilimsel araştırma yapılabilir. Ancak tüm sorgulamalara rağmen şartnamede ihale alım şartı bilimsel araştırma uygulamasına rastlayamadık. Bu çevre tahribatının bir an önce durdurulması için yetkilileri harekete geçmesini bekliyoruz”.

“Çevre tahribatını önleyemiyoruz”

Ahmet Kutengin, çevreci derneği olarak Marmaris çevre olumsuzluklarına karşı verdikleri mücadelede hiçbir değişim ve çevre tahribatı önleyemediklerine işaret ederek, şartnamede açıkça belirtilen tasarım projeleri hazırlanmadan ve Milli Parklar ve Av – Yaban hayatı Genel Müdürlüğünden uygun görüş alınmadan, doğal yapılar üzerinde uygulamaya geçilemeyeceğini ifade etti. Kutengin, “Marmaris ve doğası yok olunca turizmin biteceğini defalarca belirtmemize rağmen, ilgisiz kalınması ancak fuarları, toplantıları, grup resimleri çektirip birbirine plaket vermeyi, günlük yaşamanın tercih edilip sadece rant düşüncesinin vadesinin ne kadar süreceğini merak ediyoruz” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.