Marmaris Adliyesi’nde Arabuluculuk bürosu açıldı « Hamle Gazetesi

Marmaris Adliyesi’nde Arabuluculuk bürosu açıldı

Bu haber 06 Ocak 2018 - 2:40 'de eklendi ve 497 kez görüntülendi.

25 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giren 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile çalışma hayatında yeni dönemle birlikte Marmaris Adliyesinde Arabuluculuk bürosu açıldı.
Muğla’nın Marmaris ilçesinde Arabuluculuk Bürosu açıldı. Açılışa Muğla Barosu Marmaris Temsilcisi Ayşe Dicle Ünlü ve arabulucu avukatlar katıldı. Arabuluculuk bürosunda işçi ve işveren arasında yaşanan sorunlar, dostane yöntemlerle çözülmesi hedefleniyor.
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı İsmet TAN, “Bu kanun ile birlikte bazı iş mahkemesi davalarında 01.01.2018 tarihinden itibaren mahkemeye gitmeden önce arabulucuya başvurma zorunluluğu getirilmiştir. Bu uygulama ile işçi ve işveren arasında yaşanan sorunlar, dostane yöntemlerle çözülebilecektir. Konu hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlarımız adliyemizde bulunan arabuluculuk bürosuna başvurabilirler. Uyuşmazlık taraflarını bir araya getiren, alanında uzman arabulucular, objektif bir şekilde taraflarla görüşme sağlayarak kendi çözüm yöntemlerini geliştirmelerini sağlamakta ve iletişim kurmalarına yardımcı olmaktadır. Gerektiğinde taraflara çözüm önerileri sunarak anlaşmaları yönünde yol gösterici olmaktadırlar. 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile birlikte bazı davalarda mahkemeye gitmeden önce arabulucuya başvurma zorunluluğu getirilmiştir. Buna göre bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olarak kabul edilecektir. Diğer bir ifadeyle bu tür işçi-işveren uyuşmazlıklarında mahkeme öncelikli olarak arabulucuya başvurmuş olma koşulunu arayacaktır” dedi.
Muğla Barosu Marmaris Temsilcisi Ayşe Dicle Ünlü, arabuluculuk sisteminin her iki tarafı da tatmin edecek bir sistem olduğunu kaydetti. Ünlü, “Uzun yargılama sürecinin aksine daha kısa süreli çözümler sunan bir sistem” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.