MARMARİS, ADINI KULLANAMAYACAK! « Hamle Gazetesi

MARMARİS, ADINI KULLANAMAYACAK!

Bu haber 17 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.175 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Merkezi İstanbul’da bulunan ve ünlü müşterilerinin fazlalığı nedeniyle “Sosyete büfesi” olarak adlandırılan Marmaris Büfe’nin, “Marmaris” isminin tescili için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmuş.
Bu ne demek?
Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal’ın verdiği bilgiye göre, Marmaris isminin bir şirkete tescilinin onaylanması durumunda Marmaris’teki ve Marmaris dışındaki hiçbir firma “Marmaris” adını kullanamayacak.
Anlaşılmayabilir.
Bu “Sosyete Büfesi”nin sahibi gibi bir uyanık daha çıkar da “Muğla” adını şahsına tescilletirse, hiç kimse Muğla’da “Muğla Köftesi”, “Muğla Lokantası”, “Muğla Saraylısı” gibi isim kullanamaz, tabela asamaz!
 
xx     xx     xx
Benzer bir olay daha önce Muğla’da yaşanmıştı.
Bir unlu mamuller iş yeri sahibimiz “Muğla saraylısını” adına tescilletmeye kalkışmıştı.
Sonra ne oldu bilmiyorum, ama hala pastanelerimizde “Muğla Saraylısı” diye bir tatlı satılabildiğine göre, ya girişim olumsuz sonuçlandı ya da girişimci vazgeçti.
Ancak o günlerde, bu köşeden Muğla adını taşıyan taşımayan Muğla Ürünleri’nin Muğla Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tescilletilmesi gerektiğini yazmıştım. Yeşilyurt’un cevizli sucuğu, Arasta’nın tükürük köftesi gibi…
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın o günden bu güne Türk Patent Enstitüsü’ne bir başvuruda bulunup bulunmadığını da bilmiyoruz.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası “Muğla” adını bile tescilletmeli. Normal tabi. Muğla Çam Balı bile tescilletilebilmiş değil!
 
xx     xx     xx
Sosyete Büfesi’nin “Marmaris” adını tekeline alma girişimi üzerine Türk Patent Enstitüsü nezdinde Marmaris Ticaret Odası tescile itirazda bulunmuş.
Ya itiraz yerinde bulunmazsa?!!
Nitekim Oda Başkanı Baysal, “Marmaris isminin bir şirkete tescil yapılmasının mümkün olamayacağına dair dilekçemizi Patent Enstitüsü’ne verdik. Aynı zamanda 5 üyemiz daha itirazını iletti. Enstitü tarafından itirazların ikisinin kısmen kabul gördüğü, dördünün ise reddedildiği tarafımıza bildirildi. İlerleyen günlerde ret kararının içeriği geldikten sonra daha detaylı bir şekilde kamuoyuyla paylaşımda bulunacağız.” diyor.
Firmanın “Patent Enstitüsü’ne başvurdum, isim hakkı benimdir.” demesini doğru bulmadıklarını vurgulayan Baysal, enstitünün doğru kararı vereceğine inandıklarını ifade etmiş.
Ya enstitü Marmaris açısından doğru kararı vermezse?
İşte o zaman “trajikomik” denilen durum böyle bir şey olsa gerektir…
 
xx     xx     xx
Bence bu arada Marmaris Ticaret Odası’nın da “Marmaris” adının kendilerine tescillenmesi için başvuruda bulunmasında yarar var.
İnsan başına gelmeden bilemiyor işte…
Birinin kalkıp “Marmaris” adını şahsına veya firmasına tescilletmeye kalkabileceği kimin aklına gelir?
Doğrusu “Marmaris” adının Marmaris Ticaret Odası’na tescillenmesi ve Oda’nın bu adı uygun görmediği yerlerde kullandırmaması olmalı.
Yunanistan’da Atina’nın göbeğinde “İstanbol Restoran” var.  Sosyete Büfesi sahibi gibi uyanığın biri “İstanbul” adını tescilletmiş olsaydı, Atina’nın göbeğinde “İstanbol Restoran” nah açılabilirdi.
Atina’da “İstanbol Restoran” gibi bir reklamdan mahrum kalırdık.
 
xx     xx     xx
Geçenlerde Nejat Altınsoy köşesinden Muğla Ticaret ve Sanayi Odası kongresi ile ilgili yazısını şöyle bitirmişti:
“Ticaret mallarının niteliklerinin belirlenmesinin yanında yerel markaların yaratılması, bölgede yetişen tarımsal ürünlerinin coğrafi menşei belgelerinin alınması, kalibrasyon, test ölçme laboratuarları, bakanlıklarla işbirliği, ticaret ve sanayi ile ilgili teşvik edici kurslar, etkin bir ihracat, mesleki ve teknik eğitim-öğretim zemini hazırlamak, sanayi siteleri, endüstri bölgeleri, organize sanayi, teknoloji geliştirme merkezleri, serbest bölge, kongre merkezleri yapmak, konusunda yasayla yetkilendirilmiş olan Ticaret ve Sanayi Odası’na yönetici olacak isimlerin kendilerine sağlanan bu olanaklar dahilinde ne yapacaklarına bakacağız…”
Bilmem anlatabiliyor muyum?
 
xx     xx     xx
Bu gün Marmaris Ticaret Odası’nın başına gelen yarın Muğla’nın, Milas’ın, Bodrum’un, Fethiye’nin başına da gelebilir.
Patent konusunda bütün odalarımız harekete geçmeli. Hatta sadece odalarımız değil, belediyelerimiz ve valiliğimizin de yapabilecekleri olmalı.
Şimdilik acil olduğu için “Marmaris” ile ilgili Türk Patent Enstitüsü’ne Marmaris Belediyesi’nin, Muğla Valiliği’nin ve hatta Muğla Milletvekillerinin de itirazda bulunmalarında yarar var.
17.11.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.