“Mantığın bittiği yerde Muğla siyaseti başlar.”

Bu haber 30 Ekim 2019 - 0:02 'de eklendi ve 2.202 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Osman Can Yenice‘nin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığına getirilmesi ile ilgili “AK Partililer şaşkın, CHPlilerin ağzını bıçak açmıyor…” başlıklı yazımın sosyalmedya paylaşımının altına da çok sayıda yorum geldi.

Onlardan birinde Ahmet Tan Karaosmanoğlu (Vatandaş Ahmet) şu ifadelerde bulunmuş:

Efem, Osman Can Yenice başarılı bir bürokrat. Getirildiği bu makamı hak etmiştir. Hayırlı, uğurlu olsdun. Ancak bu atamaya niye şaşırıyoruz ki!!! Osman Gürün’ün B. Ş. Belediye Başkanı adayı olarak atandığı bir yerde, Ülkücü Osman Can Yenice’nin atanması da siyaseten şaşırılacak bir durum değildir.

Her zaman söylerim, Muğla siyaset dizaynırları için pilot bir ildir. Ayrıca mantığın bitti yerde Muğla siyaseti başlar.

Facede de Karaosmanoğlu‘nun yorumunun altına ben de “Mantığın bittiği yerde Muğla siyaseti başlar… buna bayıldım.” diye yazdım…

xx      xx      xx

Karaosmanoğlu‘nun “Mantığın bitti yerde Muğla siyaseti başlar.” sözü bence Muğla‘da bütün siyasi partileri kapsar… Karaosmanoğlu için de kapsar mı sormadım, ama aynı düşüncede olduğumuzu düşünüyorum.

O‘nun siyasete girmesini çok istedim, girmedi. Sanki ben siyasetin içinde miyim?

Osman Gürün selamımız sabahımız olduğu yıllarda siyasete uzak duranlar için “Siyaset sizinle ilgileniyor, siz de siyasetle ilgilenmelisiniz” derdi. Doğru söz.. Ama siyasetle ilgilenmeniz için poponuzun olmadığı yere başınızı sokup ille de bir yerlere aday olmanız veya ipiniz birilerinin elinde siyasi makamlara gelmeniz, hatta parti üyesi omanız da gerekmiyor.

Zaten hür iradeleriyle oy veren üyeler ve hür iradeleriyle seçilip oy veren delegelerle “yapabilirim” dediğiniz değil, gerçekten yapabileceğiniz ve bulunmanız gereken ve o gerekliliğin size gösterildiği yerlere gelmeniz engellenebiliyor.

Vatandaş Ahmet bu “siyasete” neden girsin ki? Ben dahi böyle bir siyasete bulaşmamışken, o neden bulaşsın ki?

xx      xx      xx

Herkes Ali Turbalıoğlu‘ndan öğrendik…

CHP konusunda genellikle ben dahil bütün gazetecilerin önünde koşuyor.

Parti içi mücadelede bilerek veya bilmeyerek birilerinin ayağını çelenlerin, “biat” etmeyenlerin “disiplinsiz disiplin” ile uyarıldığı, söz dinlememekte ısrar edenlerin veya söz dinlemekten uzak duranların ihraç edildiği Muğla CHP‘de bu mekanizmaya en son takılan CHP Köyceğiz İlçe Başkanı Hayal Yıldız oldu.

İlçe Başkanı Yıldız‘ın başına gelen, Vatandaş Ahmet‘in “Mantığın bitti yerde Muğla siyaseti başlar.” sözünü doğrulayan, haklı çıkaran bir dolu uygulamadan sadece biri oldu.

Köyceğiz‘de seçilmiş İlçe Başkanı Hüseyin Erol‘un 31 Mart Yerel Seçimlerinde partisinin Belediye Başkanı Adayı olunca ilçe başkanlığından istifa etmiş ve yerine Hayal Yıldız atanmıştı. Buradan sonrasını Ali Turbalıoğlu sosyal medya hesabından şöyle paylaştı:

Üyelikleri İle geç bildirdi, yönetimi zamanında toplamadı gibi saçma sapan gerekçelerle Köyceğiz İlçe Başkanı Hayal Yıldız’ı disipline verip kumpas kurmak ancak şeytani fikirle olur. Asıl amaç sen aday olma bizim adayımız başka dendiği içindir. Hayal abla senin adına tek üzüldüğüm şey bu kumpası kuranlar için geceni gündüzüne kattın, ama ben her zaman diyorum bu cuntacılara, sol görünümlü oligarklara inanmayın, güvenmeyin dedim. Hala da diyorum. Muğla’nın kurtuluşu bu son delege ilçe seçimleridir herkes aklını başına alsın.

xx      xx      xx

Hayal Yıldız Köyceğiz İlçe Başkanı olduğunda belediye başkanı aday adaylarından eski İlçe Başkanı Hüseyin Erol‘un belediye başkanı aday adaylığında Ankara‘ya gidip Partisinin Genel Merkezi düzeyinde çalışmış, Erol‘un belediye başkanı adayı olmasında katkısı olanlardan biri olmuştu.

Ancak Hüseyin Erol seçilemedi…

CHP‘nin Muğla‘daki oyun kurucuları için İlçe Başkanı Hayal Yıldız‘ın güven sorunu yarattığını sanmıyorum, ama Hüseyin Erol bir dahaki seçime kadar boş kalmak istememiş ve “kurultay delegesi” olmak istemiş olabilir. Nede olsa onun milletvekili sıralamasına katkısı olmuş, Mürsel Alban için imza verenler arasında yeralmıştı.

CHP malum kongreler sürecine girdi. Parti yönetimini elinde tutanların icazetini almış olmalı ki, Ali Turbalıoğlu‘nun ifadesinden anladığımıza göre (ki hala yalanlanmadı) şimdi “seçilmiş ilçe başkanı” olmak isteyen Hayal Yıldız‘a “aday olma” denilmiş. Sanırım o da uyarıyı dinlememiş ki bunun üzerine disipline verilmiş.

Elbette bir ilçe başkanı “Yeni üye olanların adlarını İl Yönetimine zamanında bildirmedi ve zamanında yönetimini toplamadı” diye disipline verilmez. Belliki niyeti bozmuşlar ve vermişler… Ancak bu “mantığın bittiği noktadaki siyaset” ve saçma gerekçelerle Yıldız‘ı partiden de atamazlar, ama disipline “tedbirli” verildi ise “seçme ve seçilme” hakkını askıya alabilirler…

xx      xx      xx

Tabi insan ister istemez “Ülkeye bu CHP’liler mi demokrasi getirecek?” diye de sormadan edemiyor. Daha önce kongrelerle ilgili yazdığım yazıda İlçe Başkanı Hülya Yıldız ile birlikte eski ilçe başkanları Hüseyin Erol ve Nazmi Ünoğlu ile Ali Paç isimlerinin ilçe başkanı adayı olarak konuşulduklarını söylemiştim.

Bu durumda ne olur?

Eğer disiplin meselesi doğru ise, Hülya Yıldız bu saatten sonra aday olmaz veya olmaz. Edindiğim bilgilere göre Nazmi Ünoğlu da eşinin hamile olması nedeniyle aday olmayacakmış, ama Hüseyin Erol‘a karşı aday olacak bir ismi destekleyebileceği de söyleniyor.

Bu durumda Ali Paç‘ın şansı artıyor. Eğer o da disipline verilmezse, İlçe Başkanı Hülya Yıldız ile eski ilçe başkanlarından Nazmi Ünoğlu‘nun desteğini alacaktır. Hatta Hülya Yıldız‘ın desteğini de alıp İlçe Başkanı seçilecektir.

Tabi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “kongrelerin tek aday ile yapılmasını istediğinden” yola çıkıp, bu gerekçeye sığınarak Ali Paç’ı da disipline sevk etmezlerse…

xx      xx      xx

Aynen Ahmet Tan Karaosmanoğlu‘nun “Mantığın bitti yerde Muğla siyaseti başlar.” sözünün kanıtı bir olayda Ortaca‘dan… Yine bir Ali Turbalıoğlu haberi… Yerel seçimlerde oyun kurucu oligarkların Dalaman Çukuru‘nda bir tek Dalaman‘a müdahalesi olmamıştı. Bir tek orada sorun yok!

Köyceğiz‘de olduğu gibi Ortaca‘da da seçilmiş İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya da istifa edip belediye başkanı adayı olmuştu. Makul ve mantıklı bir gerekçe göstermeden, ortaya önseçim sandığını da koymadan o zaman Belediye Başkanı olan Hasan Karaçelik‘e “sen yoksun” demişlerdi.

Ancak Mehmet Sertkaya, kendisinin ilçe başkanlığını sağlayan Hasan Karaçelik‘i geçememiş, aradan çıkan Cumhur İttifakının, MHP’li adayı Alim Uzundemir Ortaca Belediye Başkanı olmuştu.

Burada da henüz Mehmet SertkayaBen yine ilçe başkanı olacağım” demedi, ama 31 Mart seçimlerinde Sertkaya‘nın ilçe başkanlığından istifası üzerine yerine getirilen İlçe Baaşkanı Evren Tezcan‘ın yönetiminden 5 kişi istifa etmiş ve yönetim düşmüş. Ancak yeni yönetim oluşturma görevi yine Evren Tezcan‘a verilmiş.

Makul ve mantıklı bir açıklaması var mı?” derseniz, yok… Ama olması da gerekmiyor.

Muğla siyaseti mantığın bittiği yerde başlıyor işte…

xx      xx      xx

Ali Turbalıoğlu sosyal medya hesabından bu konuda yaptığı paylaşımda, benzer durumun Marmaris‘te o zaman İlçe Başkanı olan Acar Ünlü ile de yaşandığını anımsatarak şöyle anlatmış:

Acar Ünlü’nün yönetimi düşmüştü, ama il yönetimi ‘Seni atayamayız’ deyip, kendilerince ‘tarafsız’ birini atadılar. Ortaca’nın durumu ise hiç bir ilçeye benzemez. Burada bir gerçek var ki, adamcılık daha ön plandadır, insanlar lidere, sülaleye, insan ilişkilerine bakar. Zaten kaos var, birde üzerine limon sıkmanın ne anlamı var? Atarsın tarafsız birini, delegeyi seçer, yarışacak arkadaşlar anlatır kendini, seçilen tebrik edilir, kaybedene de geçmiş olsun denir. Ama Sayın Adem Zeybekoğlu yine söylüyorum, sizin derdiniz üzüm yemek değil bağı bozmak… Kör göze parmak ancak böyle sokulur. Allah sonunuzu hayır etsin sayın Ali Arslan sizi bu parti ve halk milletvekili yaptı, Parti Meclisi Üyesi yaptı, siz neden bu insanları bir araya getirip birleştirmiyor, bu kaosa son verdirmiyorsunuz? İsmi Ali çok, ama soy ismi Arslan’a yakışan bi şekilde Ortaca’yı düzlüğe çıkarın ki ömür boyu saygı duyulan bir büyük olarak anılın.

Galiba CHP‘nin bir sorunu da bu.. bir büyükleri, ak sakallıları, bir duayenleri yok… Aslında çok ta dinleme kültürü mantığın bittiği yerde yok edilmiş…

——————————                                                      ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz. -Süleyman Demirel.

ÇİVİ

Arkadaşım “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz diyenlerin hepsi dün balığa gitmiş” dedi.

Beni Bi Gülmek Almadı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mehmet hilmi kuran 30 Ekim 2019 / 08:30

KENDİSİNİN YENİ BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞU DÖNEMLERDE GİRESUN TİCARETTEN AYRILMAYAN BAŞAKAN GÜRÜN AKIL HOCASI OLAN HİLMİ GİRESUN”U HARCAMIŞTIR BOYNUZ KULAĞI GEÇMİŞTİR

Salih Gezer 30 Ekim 2019 / 08:59

Yazınızda belirtildiği gibi elimizde bir chp il başkanı var evlere şenlik. Adem zeybek yaptığı işler ile CHP nin Muğla’da erimesi hızla devam etmektedir. Belkide kendilerinin vekil olma hayalleri içinde iplerini tutana elinde balta ile hizmet etsede sonuçta oy alacak seçmen bulamama tehlikesini göremeyecek kadar gözlerini hırs bürümüştür.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 30 Ekim 2019 / 10:08

Günaydın değerli dostlar,
lütfen şunu herkes çok iyi bilsin ve kulağına iyi duyursun,
“HİÇ KİMSE BULUNMAZ HİNT KUMAŞI DEĞİLDİR,”
nE oSMAN cÜRÜN NE aLİ aRLSAN,NE DE BİZLER HİÇ KİMSE,
mürsel FİLAN ESAMESİ YOK HALKIN İÇİNDE mUTEBER BİR FİGÜR BİLE DEĞİL ancak, AK partiyi dikattörlükle vs ile suçlayan bizim demokrat (doğan) görünümlü,sen ben bizim oğlan ağalık hevesli harisler (şahin 131ler…),öylesine azgın bir ego is m kölesi olmuşlar ama devir değişiyor,devran değişiyor,
HALK HER ŞEYİ BİLİYOR VE ÇÖZÜMÜNÜ ÜRETİYOR,
GEÇEN HAFTA ORTACA’da YAPILAN İHTİYAR AKİL ADAMLAR TOPLANTISINDA,
ZUHAL ASLAN’ı LANSE ETMEYE KALKAN ALİ ARSLAN’a ORTACA’lI ÇOK İYİ BİR DERS VERMİŞTİR,
GÖLGE ETME YETER BAŞKA İHSAN İSTEMEZ DEMİŞTİR.
KÖYCEĞİZ’DE HAYAL YILDIZ HANIMA YAPILAN ORTACA’da DA GİZLİCE YAPILMAK İSTENMİŞ ANCAK EVREN TEZCAN RÜŞTÜNÜ İSPAT ETMİŞ VE ONURLU BİR DURUŞ SERGİLEMİŞTİR.
YÜREĞİNDE MEMLEKET SEVDASI İLE YOLA ÇIKAN HERKESİ SAYGI İLE SELAMLIYOR BAŞARILAR DİLİYORUZ,
ORTACA’da SEÇİM KAYBININ SEBEB KADROSUNDA BULUNAN ALİ ARSLAN BU KAYIP İLE 3 DEFADIR ORTACA’da BU OYUNUN PARÇASI OLMUŞTUR,
BUNDAN SONRA OYUNCAKÇI DÜKKANI DA YOK OYUN BAHÇESİ DE YOK ALİ ARSLAN’a,
HALK HERKESTEN İYİSİNİ BİLİR,ÇÖZÜMÜ DE GETİRİR,
İSTERSENİZ GÖLGE ETMEYE DEVAM EDİN,
EYY SİYASET KOMİSYONCUSU,MİRASYEDİ SİYASET HOVARDASI ŞAHSİYETLER,
HERŞEY SİZE RAĞMEN ÇOK GÜZEL OLACAK,
SELAM VE SAYGILARIMLA,
MEHMET KEZA KUNDAKÇI
ORTACA’nın İMAMOĞLU’su

Ahmet Tan Karaosmanoğlu 30 Ekim 2019 / 12:10

Efe,
Yazı kurduğum cümlenin doğruluğunu ispatlamış.
Siyasete girmem konusuna gelince,
Bir gün siyasete mutlaka gireceğim.O gün,Seçmenin; mevcut siyasetçileri mantıklı olmaya zorladığı ve başlarını ellerinin arasına aldırıp- Biz ne yaptık?- diye düşündürdüğü gündür.
-O zaman hiç bir zaman siyasete giremeyeceksin diye düşündüğünü hisseder gibiyim:))
O GÜN MUTLAKA GELECEK!!